Samovolný únik moči je problém, za který se lidi stydí a nechtějí o něm mluvit ani se svým lékařem. Přestože se může týkat jak děti nebo mužů, nejčastěji se s inkontinencí setkávají ženy.

Stresová nebo urgentní inkontinence

Nejčastějším typem nekontrolovatelného úniku moči u žen je stresová inkontinence. Dodejme, že postihuje ženy každého věku, ačkoliv u starších žen je výskyt častější. Název stresová svádí k domněnce, že její příčinou je psychický stres. Není divu, psychický stres dnes ovlivňuje téměř vše, v tomto případě však odborná terminologie označuje stresem náhlé zvýšení nitrobřišního tlaku. Tedy při zvedání těžších předmětů, smíchu, kašli nebo cvičení. U těžších forem stresové inkontinence se stává problémem třeba i pokus postavit se z hlubšího křesla nebo vstát z lůžka. Termín „stresová“ je v tomto případě zavádějící; v anglickém originálním smyslu je míněn stres fyzický, tedy námaha, nebo zátěž.

Dalším typem je urgentní inkontinence. Jedná se o náhlé a intenzivní nutkání na močení, následované nechtěným únikem moči. Je způsobená buď nekontrolovatelnými stahy svaloviny močového měchýře, nebo zvýšenou citlivostí receptorů ve stěně měchýře. Pokud není odhalena vyvolávající příčina jako je nějaká nemoc, mluvíme o hyperaktivitě močového měchýře.

Pokud se vyskytují příznaky více než jednoho typu inkontinence moči, jako je stresová inkontinence a urgentní inkontinence, jedná se o smíšenou inkontinenci.

Zdroj: Youtube

Léčba inkontinence

Občasný únik moči se dá úplně zastavit pravidelným cvičením Kegelových cviků a posilováním pánevního dna. Někdy už může být inkontinence ve fázi, kdy žádné posilování pánevního dna nepomůže.

Což potvrzuje i gynekolog Josef Pullkert. "Cviky na posílení pánevního dna mohou pomoci. Od určitého stupně už nepomohou a je třeba vyhledat pomoc lékaře.“

A jak vám pomůže lékař. Právě u stresové inkontinence, která je u žen nejčastější, dokáže problém vyřešit pásková operace. Což je výkon v celkové anestezii, který trvá 10 minut. „Naprostá většina operovaných žen již nemá žádné další úniky moči, čímž se jim výrazně zlepší kvalita života,“ uvádí lékař a dodává, že je důležité o věci s lékařem mluvit. „Stačí jen překonat stud a vyhledat lékaře. Tato operace je plně hrazená zdravotní pojišťovnou.“

Operace inkontinence se provádí miniinvazivní technikou implantace tzv. tahuprostých pásek. Pásky jsou vyráběny z dobře snášeného syntetického materiálu, podpírají jako "houpací síť" močovou trubici, čímž zabraňují únikům moči při zvýšení nitrobříšního tlaku.

Urgentní inkontinenci potom velmi účinně zmírní příslušné léky, které tlumí stahy přecitlivělého měchýře a snižují počet močení během celého dne. Samozřejmě léky musí předepsat lékař přesně podle Vaší diagnózy. Pokud Váš měchýř nereaguje na léky ani fyzioterapii, může Vám pomoci aplikaci Botulotoxinu. I v dnešní době jsou případy, kdy je měchýř nebo pánevní dno příliš poškozeno a jediným řešením, které ženě vrátí kontrolou nad vyprazdňováním moči, je vývod do močové stomie. Naštěstí toto řešení reálně postihuje jen nepatrný zlomek pacientek.

Zdroj:Josef Pullkert, ftn,uroklinikum, urogynekologie