S nechtěným únikem moči se můžeme setkat v těhotenství, po porodu, při sportu, smíchu, chronickém kašli nebo kýchání. Nejčastěji se jedná o stresovou a močovou inkontinenci, existuje ale také inkontinence smíšená nebo z přetékání.

Lékařka MUDr. Daniela Lilling, která se zaměřuje na pohybovou medicínu, tvrdí, že je častým mýtem považovat ochablé svaly pánevního dna za jedinou příčinu inkontinence. „Inkontinence je u mnoha žen způsobena naopak přílišným stažením svalstva pánevního dna a pouze obecně doporučované posilování může obtíže jen zhoršit,“ uvádí na svých sociálních sítích. Podle ní tedy populární Kegelovy cviky nejsou zrovna moderním řešením. Jak tedy při léčbě inkontinence postupovat?

Nechte se vyšetřit

V první řadě byste měli navštívit lékaře, protože tento problém sám od sebe nezmizí. Proto se nestyďte a vyhledejte co nejdříve pomoc vašeho praktika, popřípadě rovnou specialistu z oboru urologie nebo urogynekologie. Lékař vás vyšetří a podle druhu a stupně inkontinence doporučí vhodnou léčbu – pro ni je klíčové určit především typ a příčiny vzniku inkontinence (stresová, urgentní, smíšená, z přetékání, jiná). Diagnóza se stanoví na základě zjištění anamnézy, fyzikálního vyšetření, laboratorní kontroly moči a dalších speciálních metod, mezi něž patří třeba cystoskopie (mikroskopické vyšetření močového měchýře) nebo urodynamické vyšetření (zhodnocení chování močového měchýře při plnění a vyprazdňování).

Zkuste fyzioterapii

Fyzioterapie si s inkontinencí umí rovněž poradit. Fyzioterapeut odborně vyšetří svaly vašeho pánevního dna a navrhne vhodné cvičení, případně další postup jako například zavádění Venušiných kuliček. Fyzioterapeut se vás bude vyptávat, jaké množství moči vám uniká, jak často a při jakých aktivitách, jestli nosíte hygienické vložky a tak dále. Vyšetření probíhá buď vaginálně nebo přes konečník a zaměřuje se na vyladění svalového napětí v oblasti pánve. Fyzioterapeut zhodnotí, s jakou výdrží jste schopna aktivovat svaly pánevního dna a zda svaly zvládají relaxaci. Podle výsledků může být doporučena elektroterapie (elektrická stimulace), magnetická stimulace bezkontaktní metodou, trénování močového měchýře, cvičení nebo terapie s různými typy závaží.

Medikace

Někdy jsou na místě samozřejmě i léky. Ty se podávají především při úniku moči z přetékání. Léky mohou uvolnit svaly v okolí močového měchýře a vedou k jeho celkovému vyprázdnění. Jiné léky zase posilují močovou trubici a tím zabraňují přetékání.

Implantáty a operace

V neposlední řadě se inkontinence řeší kolagenovým či silikonovým implantátem, který svým objemem pomůže uzavřít močovou trubici a zmírnit následky stresové inkontinence. Implantát se v anestezii zavádí do tkáně v okolí močového měchýře. Léčba se ale musí po čase opakovat.

Pokud nezabírají výše uvedené postupy, přistupuje se k chirurgickému řešení úniku moči. Jedná se o miniinvazivní operační zákrok, při kterém se zavádí vaginální páska neboli TOT páska, která zafixuje močovou trubici. Zajistí tak podporu močové trubice při zvýšeném nitrobřišním tlaku.

https://www.youtube.com/watch?v=CAZw6lsULOU

Jaké jsou nejčastější spouštěče inkontinence?

Oslabení svalů pánevního dna – svaly pánevního dna ochabují přirozeně s věkem, ale také vlivem obezity, porodem, těhotenstvím nebo namáhavou prací. Často se s inkontinencí potkávají také ženy v období menopauzy. Oslabené pánevní dno může vést až k prolapsu dělohy. Důležité je ochablé svaly správně posilovat. Jak na to si můžete přečíst ve článku zde .

Infekce močových cest – vznikají, pokud bakterie proniknou do močových cest. Kromě pocitu bolesti a pálení při močení, zimnice a neustálého nutkání jít na toaletu mohou způsobit také inkontinenci moči.

Tipy, jak zvládnout inkontinenci

• Pokud trpíte únikem moči při kašli nebo skákání, začněte co nejdříve s posilováním pánevního dna. Buďte ale vytrvalí, ke změně nedojte během několika dní, ale měsíců. Ideální je cvičit několik minut každý den.

• Vyvarujte se potravin, které mohou močový měchýř dráždit, jako je černá káva, alkohol, citrusové plody.

• Pokud máte kila navíc, nasaďte dietu a zhubněte. Nadváha inkontinenci nepomáhá.

• Vhodnou stravou a pohybem předcházejte zácpě. Ta může zvyšovat tlak na váš močový měchýř.

• Dodržujte pitný režim, i když trpíte únikem moči. Omezení příjmu tekutin vede k dehydrataci a infekcím močových cest.

• Používejte inkontinenční pomůcky, díky kterým se nemusíte vzdávat sportu nebo společenského života. Moderní pomůcky jsou velmi diskrétní. Pro zvolení nejvhodnější pomůcky je zapotřebí rozlišit, jakým stupněm inkontinence trpíte. Inkontinenční vložky se rozdělují dle stupně savosti a také podle pohlaví.

Zdroje:

https://www.dentimedshop.cz/cs/inkontinence-priznaky-druhy-a-lecba.html

https://www.ordinace.cz/clanek/rady-jak-zvladnout-inkontinenci/

www.instagram.com/danielalilling

https://www.medicinaplus.cz/novinky/s-unikem-moci-se-sverte-lekari-umi-pomoci-54