Náš organismus má tendenci ukládat si energii právě v podobě tuků. To je pro tělo efektivní a umožňuje mu akumulovat velké množství energie v relativně malém prostoru. V porovnání s jinými zdroji energie jsou tukové zásoby ideální pro tělo jako dlouhodobý zdroj paliva.

Zdroj: Youtube

V lidském těle se tuk ukládá ve dvou různých formách, podkožní a viscerální tuk.

Zatímco podkožní tuk se nachází přímo pod kůží a slouží jako izolace a zdroj energie, viscerální tuk je umístěn hluboko uvnitř břišní dutiny a obklopuje orgány, jako jsou játra, srdce a slinivka břišní.

Viscelární tuk je mnohem nebezpečnější

Tento typ tuku je považován za mnohem nebezpečnější než podkožní tuk. Kdysi se tyto změny ukládání břišního tuku mohly brát jako nevyhnutelná součást stárnutí, ale pravda je, že nejen s rostoucím věkem, ale i s rostoucím pasem přichází větší zdravotní rizika. Ať už se jedná o srdeční choroby, diabetes, nebo další metabolické poruchy. U žen je mimo jiné také spojován s rakovinou prsu a nutností operace žlučníku.

Viscerální tuk je oproti tomu podkožnímu větší strašák z toho důvodu, že se z něj rychleji uvolňují mastné kyseliny, které se následně mohou transportovat krví a uložit v játrech. Tím se zvyšuje už zmíněné riziko pro vznik kardiovaskulárních onemocnění. Pak je také významným výrobcem cytokinů a dalších protizánětlivých látek, které se mohou významně podílet na rozvoji aterosklerózy.

Zda jste to právě vy, kdo by se měl touto problematikou zvýšeně zabývat, můžete jednoduše poznat z tvaru svého těla.

V případě, že se vám tuk hromadí spíše v dolní části těla (stehna a boky) a připomíná tak hrušku, naznačuje, že je distribuce tuku po těle ve vašem případě dána především hormonálně. Pokud se ale tuk soustřeďuje především v oblasti břicha a tělesný tvar připomíná spíše jablko, jedná se o podstatně rizikovější typ právě z hlediska kardiovaskulárních onemocnění. Je pro něj totiž typický vyšší podíl viscerálního tuku.

Změřte si pas

Nedokážete-li odhadnout, jak jste na tom se svým tvarem těla, jistě pomůže měření pasu. Obvod pasu je velmi dobrým ukazatelem toho, kolik tuku se v břišní dutině asi ukrývá. Metoda se nazývá WHR (Waist Hip Ratio) a pro stanovení rizika kardiovaskulárních rizik je přesnější než index BMI. Nejprve si proto změřte obvod svého pasu v místě, kde je nejužší a pak si změřte obvod svých boků v nejširší oblasti. Výpočet je následující WHR = obvod pasu (cm)/obvod boků (cm).

Na to, jak moc se bude viscerální tuk ukládat, má vliv hned několik faktorů. Tím prvním je genetika, se kterou člověk nic moc nezmůže. Dalším faktorem jsou hormony. Nejčastěji k ukládání viscerálního tuku ale dochází, pokud konzumujete velké množství kalorií, zatímco se příliš nehýbete. Co ale nikoho nepřekvapí, že svou roli zde hraje také stres. Ten totiž aktivuje hormon kortizol, který tělo uvede do stavu „bojuj, nebo uteč“, což spustí ukládání většího množství viscerálního tuku.

U žen je ukládání viscerálního tuku velmi specifické. Jakmile dosahují vyššího věku, především po menopauze, začne se měnit to, kam se tuk ukládá. Navíc dochází k úbytku svalové tkáně a přibývá té tukové. A i když kila na váze nepřibývají, viscerální tuk ano. Ke zvýšení rizika chronických onemocnění dochází tehdy, dosahuje-li obvod pasu u ženy 80 cm a více.

U mužů hraje svou roli genetika, věk, ale například i alkohol. Riziko chronických onemocnění se u nich zvyšuje, měří-li jejich obvod pasu 94 cm a více.

Proč je vlastně tak nebezpečný?

Viscerální tuk v oblasti břicha je známkou metabolického syndromu, což je soubor poruch zahrnující vysoký krevní tlak, obezitu, vysokou hladinu cholesterolu a inzulinovou rezistenci. Tyto všechny faktory dohromady zvyšují riziko velmi závažných zdravotních potíží, jako je mrtvice, srdeční onemocnění nebo cukrovka 2. typu. A k velkému překvapení viscerální tuk v břiše může také způsobit demenci, rakovinu, astma, onemocnění jater a žlučníku, dnu, problémy s plodností, bolesti dolní části zad a osteoartrózu.

Lámete si právě teď hlavu, jak se viscerálního tuku, který navíc ani není vidět, zbavit? Tím nejlepším způsobem je snížit tělesnou hmotnost, stejně jako upravit svůj jídelníček. Viscerální tuk reaguje lépe na upravenou stravu v kombinaci se zvýšenou fyzickou aktivitou. A nejenže se pravidelným cvičením dokážete viscerálního tuku zbavit úplně, dokážete tak také ovlivnit jeho další možné ukládání. Další cestou je medikace, ale ta není tak efektivní jako pohybová aktivita a pravidelné cvičení. Přestože nikdo nemůže změnit svou genetiku, hormony a ani věk, lze snížit riziko závažných onemocnění následujícími tipy:

1. Pohybujte se alespoň 30 min denně každý den.

2. Vyhněte se kouření.

3. Začněte se zdravým životním stylem, upravte svůj jídelníček.

4. Omezte množství sladkých nápojů.

5. Spěte alespoň 8 hodin denně.

6. Bojujte proti stresu.

7. Snižte množství alkoholu.

Běžný jedinec má v těle takovou zásobu tuku, se kterou by vystačil na několik měsíců života. Což je v pořádku do té doby, než množství tělesného tuku nepřekročí jistou hranici. Jinak je následkem nadváha, obezita a zvýšené riziko závažných onemocnění. Zásobní tuk v těle ale není rozprostřený rovnoměrně, ukládá se nejčastěji v oblasti břicha nebo stehen a zadku. Ale ten nejrizikovější je tuk uložený hluboko v dutině břišní mezi jednotlivými orgány trupu a nazývá se viscerální. Vzhledem k množství zdravotních potíží, které může způsobit, dbejte na zdravý životní styl, dostatek spánku, odbourání návyku kouření a velkého množství alkoholu.

Zdroje: