Zdroj vitaminu C jménem rakytník

Pro posílení imunity bývá céčko první volbou. A rakytník je v tomto směru jednička. Obsahuje mnohem více vitaminu C než citron, jahody nebo kiwi. Pokud máte to štěstí a pěstujete ho vy nebo vaši blízcí na zahradě, zpracujte tento poklad do poslední kuličky. Připravte domácí sirup, marmeládu nebo šťávu. Sirup můžete přidávat do vody a popíjet ho každý den v průběhu zimního období. Vaše děti budou nadšené z toho, že pijí oranžový džus, a vy budete mít dobrý pocit z toho, že svým ratolestem dopřáváte to nejlepší na podporu imunity.

Zahřejte se zázvorem

Zázvor zná v našich končinách snad už každý. Vývar ze zázvoru většinou přijde na řadu ve chvíli, kdy na nás něco leze. Nemusíte ale čekat na to, až vám nebude dobře. Dopřávejte si zázvorový čaj inspirovaný ájurvédou už jako prevenci možného nachlazení. Nastrouhejte si čerstvý zázvor a spolu se skořicí a hřebíčkem zalijte horkou vodou. Nechte 10–15 minut luhovat. Pokud máte rádi sladší nápoj, můžete přidat lžičku medu. Nejenže vás výsledný nápoj zahřejete na těle i na duši, ale je neskutečně chutný.

Kustovnice čínská – zázrak z východu

Kustovnici čínskou znáte možná jako plody goji. Jedná se o červené plody trnitého keře, který připomíná náš šípek. Pěstuje se ale na území Tibetu a Číny a jeho sušené plody v sobě uchovávají vysoký podíl aktivních látek a vitaminů. Plody goji obsahují unikátní složení vitaminů skupiny B, C a E, 18 druhů aminokyselin, včetně esenciálních, které si naše tělo neumí samo vytvořit. Dále zde najdeme zástupce minerálů, jako je selen, fosfor, vápník a železo. Sušené plody si můžete dopřávat nejen pro aktivaci imunitního systému, ale pomáhají také při procesu hubnutí a detoxikace. Zlepšují také sexuální apetit. Přidejte si goji do ranní snídaně nebo snězte hrst sušených plodů kdykoli během dne jako chutnou svačinku. I tak málo někdy stačí.

Všechno je na houby

A v tomto případě pouze v pozitivním smyslu slova. Houby dodávají tělu selen a vitamíny skupiny B. Sáhněte především po žampionech, hlívě ústřičné, ale také houbách shitake. Ty působí protivirově i protibakteriálně. Zabraňují vzniku plísní, posilují správnou mikroflóru a snižují cholesterol. Hlíva ústřičná se doporučuje lidem, kteří mají sklony k zahlenění, protože odvádí vlhkost. Je vhodná i pro děti s nachlazením. Chybu neuděláme, pokud sáhneme po houbě reishi. Nejenže pomáhá při nachlazení, ale utišuje ducha a dodává energii. Hodí se v případě silné únavy a celkového vyčerpání.

Vsaďte na semínka

V podzimním období zařazujte do jídelníčku semínka víc než kdy jindy. Vhodná jsou slunečnicová, chia, dýňová a mnoho dalších. Jsou nabitá živinami, jako je hořčík, selen nebo vitaminy B a E. Všechny tyto složky podpoří fungování vaší imunity. Posypte si s nimi svou ranní ovesnou kaši nebo si připravte chutný puding s pomocí chia nebo lněných semínek, které při kontaktu s tekutinou rosolovatí. Nejenže se po nich budete cítit skvěle, ale ještě si jimi krásně zpestříte svůj jídelníček.

Přidáním výše vyjmenovaných surovin do svého jídelníčku jednoduše podpoříte funkci svého imunitního systému. K tomu, abyste ve zdraví prošli podzimním a zimním obdobím, ale samozřejmě přispívá mnohem víc faktorů. Jsou jimi celková životospráva, dostatečný spánek a omezení stresových situací. Dopřávejte svému tělo to, co si zaslouží, a odměnou vám bude energie, kterou můžete věnovat sami sobě a svým blízkým.

Zdroje:

  • https://www.apotheke.cz/
  • https://www.bylinky.shop/
  • https://www.vitalia.cz/
  • https://www.vimcojim.cz/