Kde kustovnice čínská roste?

Pokud se zajímáte o zdravý životní styl a zdravé stravování, nejspíš jste na jméno rostliny kustovnice čínské již někdy narazili. Viděli jste ale někdy, jak tato rostlina vypadá? Jak sám název napovídá, kustovnice pochází z čínských horských svahů. Pro její růst je důležitý dostatek slunečního svitu. I přesto, že se původně pěstovala pouze na východě, jedná se o celkem nenáročnou rostlinu a je možné ji vypěstovat téměř po celém světě. Dokonce i v našich podmínkách. Je ale potřeba myslet na to, že obsah vitaminů a aktivních látek může být značně rozdílný – to závisí na kvalitě půdy i na samotném klimatu.

Jaké látky se v goji nacházejí?

Na keři kustovnice čínské rostou drobné červené plody, které jsou přímo nabité vitaminy. Obsahují také vysoký podíl různých aminokyselin. Cekem 18 druhů. Jsou zde bohatě zastoupené také minerální látky, jako je například vápník, selen, hořčík nebo zinek a železo. Najdete v nich dokonce i betakaroten. V neposlední řadě obsahují i rostlinný sterol, který má protizánětlivý efekt. Jedná se prostě o malý červený zázrak přírody.

Jak kustovnice působí na naše tělo?

Kustovnice čínská se nyní považuje za superpotravinu nabitou živinami. Je naprosto bezpečná a nemá žádné vedlejší účinky. Její užívání není nijak omezené, ale přece jen se doporučuje sníst přibližně jednu plnou hrst sušených plodů denně. Užívejte sušené plody každý den po dobu jednoho měsíce. Následně můžete goji vyměnit opět za jinou superpotravinu, například acai. Kustovnice čínská velmi významně posiluje imunitu, ale má i mnoho dalších pozitivních účinků. Zpomaluje stárnutí a podporuje vitalitu a energii. Pomáhá odbourávat stres a bolesti hlavy způsobené napětím. Reguluje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Má příznivý vliv při kožních onemocněních. Podporuje paměť, má antiseptické účinky a pomáhá zvládnout psychicky náročné situace.

Jak goji zařadit do jídelníčku?

Vyjmenovali jsme pouze zlomek všech pozitivních účinků, které s sebou kustovnice čínská přináší. Sušené plody jsou navíc sladké a chutné. Jejich užívání je příjemné a velmi snadno si z něj vytvoříte návyk. Kustovnici můžete přidat ráno do ovesné kaše nebo bílého jogurtu. Pokud jste na cestách, smíchejte sušené plody goji s oříšky a takovou směs můžete zobat kdykoli po cestě. Někdy prostě jen naberte hrst sušených plodů a ty si můžete sníst po cestě do práce.

Kustovnice čínská v sobě skrývá opravdový poklad. Pokud tyto malé červené plody zařadíte do pravidelného jídelníčku, bude vás čekat pouze pozitivní reakce. Únava i nemoci si na vás jen tak nepřijdou.

Zdroje:

  • https://magazin.biooo.cz/
  • https://www.doplnvitamin.cz/