Imunita chrání tělo před patogeny jako jsou plísně, viry, bakterie, parazité nebo mikroby. Tvoří ji bílé krvinky – buňky, které cirkulují v krvi a zbavují nás těchto nežádoucích vetřelců. Po každé nemoci se imunitní systém dítěte učí vytvářet nové protilátky a posilovat tak odolnost. Pediatři se shodují, že zhruba šest až osm nemocí typu rýma, nachlazení, chřipka nebo zánět ucha, jsou u malých dětí za rok obvyklé.

Čím imunitu zvýšit

Otužování

Častému nachlazení můžete předejít pravidelným otužováním. To platí ale jen u zdravých dětí. Koupel ve vaně můžete zakončovat vlažnou sprchou s tím, že teplotu můžete postupně ubírat. Choďte s dětmi často na procházky, a to i za špatného počasí. To ho lépe připraví na změny počasí a dítě pak tak snadno neprochladne.

Rekonvalescence

Říká se, že by měla trvat alespoň tak dlouho jako nemoc. Dopřejte dítěti po prodělání nemoci klidový režim, omluvte ho z tělocviku i kroužků, nepřetěžujte ho. Nemoc se musí pořádně doléčit, jinak hrozí, že se imunita zase oslabí a dítě onemocní znovu. Často se stává, že se pak z běžné virózy stane angína.

Pestrá strava

Dítě by mělo jíst pět porcí ovoce a zeleniny denně, mít dostatek bílkovin ve formě libového masa a luštěnin a také mléčných výrobků. Jestliže vaše dítě odmítá zeleninu, zkuste mu ji do stravy nenápadně propašovat třeba tím, že do bramborové kaše přidáte rozmixovanou mrkev, do zapečených těstovin pokrájený květák a podobně. Můžete se zeptat pediatra, jestli je vhodné nasadit nějaký doplněk stravy pro posílení imunity, například železa, multivitaminu, vitaminu C,

zinku nebo betaglukanů.

Pravidelný pohyb

Navzdory počasí, které se zhoršuje, by se děti měly hýbat, a to i venku na čerstvém vzduchu. Odborníci doporučují hodinu aktivity denně. Být aktivní neznamená, že dítě musí nutně dělat nějaký sport, postačí i projížďka na kole nebo koloběžce, skákání přes švihadlo, lezení na prolézačkách nebo kopání s míčem před domem.

Očkování

Očkování spolupracuje s imunitním systémem vašeho dítěte a učí ho rozpoznávat určité bakterie a viry, s nimiž se může setkat, takže bude lépe připravené proti nim bojovat. Máte-li obavy z očkování, promluvte si o tom s dětským lékařem, který vám může vysvětlit, jak očkování funguje, jaká očkování jsou pro vaše dítě důležitá. V praxi už funguje i novinka – dětská vakcína proti chřipce ve spreji, kterou lékaři aplikují vstříknutím na nosní sliznici.

Jak zabránit nákaze?

Dítě v kolektivu přijde do styku s velkým množstvím bakterií, které jsou všude – na záchodových prkénkách, na klikách, hračkách, na nádobí. Naučte proto děti mýt si pravidelně a důkladně ruce. Pokud váš potomek onemocní, vyměňte jeho zubní kartáček – zabráníte tak opětovné nákaze.

Nač si dát pozor

Málo spánku

Dítě potřebuje spát více než dospělý, ideálně 10 až 13 hodin. Nedostatek spánku může dětskou imunitu značně oslabit. Myslete na to a zažeňte ratolesti do postele včas. Zvlášť v sychravém zimním období potřebuje tělo mnohem více odpočinku, aby načerpalo síly. Právě během spánku se regeneruje imunitní systém.

Stres

Šikana ve škole, zahlcení kroužky a minimum volného času, vysoké nároky rodičů na dobré známky, nový kolektiv nebo hádky rodičů a dusná atmosféra v rodině v dětech vyvolává napětí a stres, které tělo oslabují. Proto dětem naslouchejte, ptejte se na jejich pocity a zajímejte se o to, co prožívají.

Přemíra cukru

Řeč je o jednoduchých cukrech, ukrytých v bonbonech, čokoládě, zmrzlině, sušenkách a dalších

laskominách. Nadměrný příjem cukru překyseluje organismus, narušuje střevní mikroflóru a vytváří vhodné prostředí pro šíření škodlivých mikroorganismů. Jako rodiče bychom tedy měli pozorně hlídat, kolik cukru do sebe naše děti během dne dostanou. Dlouhodobý nadměrný přísun má negativní dopady na jejich zdraví. A pozor, cukry číhají i v průmyslově zpracovaných potravinách, jako je třeba pizza, a ve velkém množství se vyskytují ve sladkých limonádách a džusech.

Příliš antibiotik

Naléháte na pediatra, aby dítěti předepsal antibiotika, kdykoli má kašel, chřipku nebo ho bolí v krku? Pak zbrzděte. Antibiotika léčí jenom nemoci, které způsobují bakterie, většina dětských nemocí je ale virových. Nadužívání antibiotik jen zvyšuje rezistenci bakterií, ty se tak stávají při podávání antibiotik odolnějšími a jejich léčba je potom problematičtější.

Cigarety

Nikdy nekuřte v blízkosti dětí – oslabuje to jeho imunitu. Cigaretový kouř obsahuje na 7 000 škodlivých chemikálií a děti jsou ke škodlivým účinkům pasivního kouření náchylnější než dospělí, protože nemají dostatečně vyvinutý detoxikační systém. Pasivní kouření u dětí zvyšuje riziko zánětů průdušek, zánětů středouší, alergií a astmatu.

Zdroj:

  • www.prevenar.cz
  • https://www.instagram.com/alergologovia_a_imunologovia/
  • www.health.harvard.edu
  • www.parents.com