Naše imunita si do velké míry umí s viry a dalšími původci nemocí poradit a přemůže je, aniž to zaznamenáme. Ale pokud je oslabená, nemoc, jako je třeba rýma, propukne. Ájurvédský koncept posilování imunity vychází ze znalostí lidské anatomie a pomoc hledá v přírodě.
Zdravý spánek, zdravá střeva
Základem je dlouhodobé posilování imunity dítěte, které by mělo být v souladu s ájurvédským učením kojeno alespoň jeden rok. To klade velký důraz i na spánek – kojenci by podle něj měli spát osmnáct hodin denně, děti do deseti let pak deset. V tom rozhodně není ájurvéda v rozporu se západní medicínou, naopak. Nedostatek spánku skutečně výrazně oslabuje imunitu.
Ájurvéda rovněž zdůrazňuje, že rodiče musí dbát o zdraví střev dítěte, protože je to nezbytný klíč k silné imunitě. Opět shoda se západní medicínou, byť ta to vysvětluje tím, že ve střevech je třeba udržovat funkční prostředí zvané mikrobiom, zatímco ájurvéda vše vysvětluje nutností udržovat trávicí oheň zvaný agni. Jen pokud je v pořádku, může dítě dobře trávit a snědené jídlo se tak promění na energii nutnou k fungování buněk.
Je dítě často nemocné? Ájurvéda má, pokud jde o zdraví střev, jasno: buď mu chybí nějaké živiny, nebo se mu ve střevech hromadí toxiny zvané ama. Nutné je, aby dítě dostávalo teplé, především domácí jídlo, doporučuje se také dostatek pohybu. Rodiče by naopak měli z jídelníčku vyřadit nezdravé jídlo, jako je fastfood nebo různé sušenky, místo nich je lepší naučit dítě třeba domácí bábovku. Sladit můžete medem, který sám o sobě posiluje imunitu.
Pokud dítě onemocní a užívá antibiotika, nevyčítejte si to, ale o to více dbejte, aby se jeho zažívání zase dostalo do formy, například díky probiotikům.
Méně obrazovek, více lásky
Odborníci z Jeevana Kerala Ayurvedic Centre v indickém Pune doporučují například omezení času, který děti tráví u televize či mobilu, protože to často přetěžuje jejich mozek, a brání jim to, aby si doopravdy odpočinuly.
Připomínají také, že zásadní pro zdravý vývoj dětí je otevřená a častá komunikace s rodiči a že domov by pro dítě měl být místem, kde se budou cítit nejbezpečněji na světě a kde se budou moct mimo jiné s ledasčím svěřit svým rodičům, kteří pro ně budou mít pochopení. A kteří budou mít čas, jenž budou trávit společně se svými potomky.
Marmeláda pro zdraví a imunitu
Ájurvédským učením a jeho vlivem na imunitu se zabývají i vědecké práce. Jedna z nich se nedávno zaměřila na ájurvédskou marmeládu zvanou čavanpraš (cyavanaprāśa, chyavanaprasha), což je vlastně směs více než čtyřiceti bylin, která se i zde běžně prodává jako potravinový doplněk. Na některých výrobcích je uvedeno, že se nehodí pro děti, těhotné a kojící ženy, ale vesměs se naopak doporučuje jako součást výživy dětí.
Každopádně, jelikož jde o potravinový doplněk, znamená to, že na rozdíl od léků nemusí procházet klinickými studiemi prokazujícími kromě bezpečnosti i účinnost. Nicméně vědci z indického Dabur Research and Development Centre zkoumali právě zdravotní efekt čavanpraše a dospěli k závěru, že skutečně funguje – odkaz na práci zde.
Podle nich může dlouhodobá a pravidelná konzumace ájurvédské marmelády po dobu šesti měsíců výrazně zlepšit imunitu, fyzickou zdatnost, sílu, výdrž a kvalitu života u zdravých dětí školního věku. Kromě toho jsou k mání i další potravinové ájurvédské doplňky včetně těch pro děti, ale ne každý prošel podobnou studií.
Zdroje:
https://www.keralaayurveda.biz/blog/increasing-immunity-in-children-with-ayurveda
https://www.jeevana.in/dos-and-donts-for-boosting-your-childs-immunity-as-per-ayurveda/