Premium obsah

Impingement syndrom ramene – definice, příčiny a možnosti nápravy

Impingement syndrom ramene – definice, příčiny a možnosti nápravy
Bolesti ramene jsou často způsobeny funkční poruchou z jiných oblastí (klíční kost, žebra, loketní kloub) a bolest se do ramene nebo jeho okolí pouze projektuje. Impingement syndrom ramene je ale jednou z nejčastějších příčin bolestí ramene, která je způsobena poruchou funkce kloubu jako takového a jeho nejbližšího okolí. Pojďme se podívat, o co se konkrétně jedná a jak je možné s tímto problémem pracovat.

Co je to impingement syndrom ramene?

Jako impingement syndrom ramene se označuje postižení tzv. subakromiálního prostoru, což je oblast pod kostním útvarem, nadpažkem lopatky, těsně nad hlavicí pažní kosti. V tomto prostoru se nachází řada struktur. Ze svalů můžeme jmenovat především sval nadhřebenový, podhřebenový a dlouhou hlavu dvouhlavého svalu pažního. Dále zde nalezneme také tíhový váček (bursa). Bursy jsou důležité útvary nacházející se v místech, kde by se měkké tkáně třely o kost. V případě impingement syndromu dochází k velkému mechanickému dráždění zmíněných struktur o nadpažek a časem se rozvíjí zánět.

 

Projevy syndromu

Mezi základní projevy se rozhodně řadí bolest, která se zvýrazňuje v noci při lehu na boku na postižené straně nebo při pohybech, kdy se zužuje subakromiální prostor, tedy předpažení a upažení v určitém rozsahu. Bolest je primárně lokalizována v místě útlaku struktur, tedy v oblasti nadpažku, popř. v přední části ramene. Pro ozřejmění diagnózy existuje řada funkčních testů a samozřejmě také zobrazovací metody zde mají své místo.

 

Příčiny vzniku syndromu

Všechny funkční poruchy, často označované jako syndromy, mají jednoho společného jmenovatele – nevhodně nastavené opory, které způsobí tah svalů nežádoucím směrem, a navíc tělo nepracuje jako celek. K tomu se mnohdy přidávají další faktory. Nejinak je tomu i u impingement syndromu ramene. Kromě nevhodného pohybového programu je to dále špatně nastavený celý ramenní pletenec, nedostatečná regenerace v případě sportovních aktivit, prochladnutí kloubu, záněty v těle, stavy po úrazech ramene nebo nevhodné pohybové návyky ve sportu a při každodenních činnostech.

 

Lokální versus globální pohybový vzor

Ramenní kloub je kloub poměrně křehký a sám o sobě dosti nestabilní. Je to dáno jeho anatomickou stavbou a volným vazivovým aparátem. Ramenní kloub je nejpohyblivějším kloubem v těle, což ale klade velké nároky na udržení stability. Jeho stabilita a síla se tedy zcela odvíjí nejen od funkce svalů okolo něho, ale také od svalů celého těla. A tím se dostáváme k hlavnímu problému. Pokud bude pracovat pouze několik málo svalů kolem ramenního kloubu, celá oblast se může velice snadno přetížit. Z globálního (celotělového) vzoru se stane vzor lokální, který logicky nebude mít takovou výdrž. Navíc v lokálních pohybových vzorech svaly nepracují tím správným směrem.

 

Možnosti nápravy

V první řadě je třeba ulevit od akutních bolestí. Ve fyzioterapii užíváme techniky měkkých tkání (ve zkratce TMT), což je uvolňování stažených tkání, jako je kůže, podkoží, fascie a svaly. Své místo má určitě i kineziotaping, který pomůže povolit stažené svaly a urychlí tkáňovou výměnu v celé ošetřené oblasti. Po odeznění akutní fáze je třeba se zaměřit na příčinu vzniku syndromu, aby bylo dosaženo dlouhodobého efektu. Výše jsem zmiňovala, že hlavním důvodem jsou špatně nastavené opory a z toho vyplývající nevhodný pohybový stereotyp. Je tedy třeba opory těla upravit a pomoci dotyčnému, aby byl schopný je začlenit do běžného života a do všech pohybových aktivit.

 

 

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.