Ve světě, kde se zdraví a wellness neustále vyvíjejí, existují metody hodnocení zdravé váhy. V tomto článku se podíváme na BMI, jeho limity a alternativní metody, které nám mohou pomoci lépe pochopit a hodnotit naši tělesnou hmotnost a zdraví.
BMI (neboli index tělesné hmotnosti) je běžně používaným ukazatelem pro zhodnocení tělesné hmotnosti vzhledem k naší výšce. Slouží jako rychlý způsob, jak posoudit, zda spadá tělesná hmotnost jedince do „normálního“ (chápejte zdravého) rozmezí, nebo zda má podváhu, nadváhu či obezitu. Tato základní informace nám nabízí orientační představu o zdravotním stavu a riziku spojeném s jedním nebo druhým extrémem. Tělesná hmotnost samozřejmě nepředstavuje jediný faktor, který má co říct k našemu zdraví, nezanedbatelný je i například krevní tlak nebo hladina cholesterolu, ale je nepochybně jedním z kousků skládačky, vysvětluje web Elle.
Zajímá Vás, jak jste na tom? Pro výpočet BMI klikněte zde na výpočet BMI.
Přesnost BMI indexu
Index BMI by však neměl být jediným ukazatelem, který posoudí, jestli je váha jednotlivce ideální, nebo ne. Výpočet BMI funguje jako orientační ukazatel optimální váhy, ale má i svá úskalí, kvůli kterým ho řada odborníků považuje za nepřesný. Výpočet se určitě hodí v rámci toho, abyste zjistili, jak na tom jste. V praxi je to ale o dost složitější, protože naše váha se skládá nejen z našeho tuku, ale i ze svalů a dalších aspektů. Proto není třeba hned panikařit, pokud jsme podle indexu tělesné hmotnosti trochu za optimální hodnotou.
Existují alternativní metody hodnocení zdravé váhy, které mohou poskytnout přesnější a komplexnější informace o tělesném složení a zdraví.
Obvod pasu a poměr s boky je přesná metoda
Měření obvodu pasu může pomoci identifikovat osoby s vysokým rizikem souvisejícím s viscerálním tukem, což je tuk uložený kolem vnitřních orgánů. Obvod pasu představuje jednoduchý, a přitom velmi dobrý ukazatel zdravotního stavu a přiměřené hmotnosti.
Vypovídá o množství viscerálního (útrobního) tuku v těle a tím i o míře zdravotního rizika.
Jak správně měřit obvod pasu?
Obvod pasu by měl být měřen vprostřed mezi spodním okrajem posledního hmatatelného žebra a vrcholem kosti kyčelní. Pro ženy by neměl centimetr ukázat více, jak 80 centimetrů, jinak hrozí zdravotní rizika jsou kardiovaskulární onemocnění. U mužů by číslo nemělo přesáhnout 94 centimetrů.
Poměr obvodu pasu a boků
Tento index je znám jako WHR (Waist Hip Ratio). Používá se jako ukazatel distribuce tuku v těle. Měření se provádí podle stejných pravidel jako při určování velikosti oděvu – na bocích v místech největších hodnot a kolem pasu v místech nad trny kosti kyčelní. Obvody měříme krejčovským metrem s přesností na 0,5 cm. Vyšší hodnoty mohou indikovat vyšší riziko srdečních onemocnění a typu 2 diabetes mellitus.
Výpočet poměru:
Poměr WHR by neměl být vyšší než 0,95 u mužů a 0,85 u žen.
Příklad výpočtu WHR, hodnoty v centimetrech:
Obvod pasu 70 cm a obvod boků 85 cm, vydělte 70: 85, výsledek je WHR = 0,8.
Rozlišují se dva typy:
1. Mužský (androidní, jablkový, centrální) - tuk se ukládá v břišní oblasti, typ je zdravotně méně příznivý než ženský.
2. Ženský (gynoidní, hruškovitý, periferní) - tuk se ukládá v oblasti hýždí a stehen.
Procento tuku je ukazatelem zdraví
Pokud jste se nikdy nezajímali o procento tuku ve svém těle, tak zbystřete. Přehled o hodnotě tělesného tuku je totiž důležitým ukazatelem kondice a zdraví.
Množství tělesného tuku samozřejmě ovlivňuje to, v jaké jsme formě. Právě procento tělesného tuku může být tím důvodem, proč dva lidé o stejné hmotnosti a výšce vypadají diametrálně odlišně – zatímco jeden je fit, druhý bojuje s tukovými polštáři. Nicméně, procento tělesného tuku nesouvisí jenom s tím, jak vypadáme. Může hrát roli i v prevenci celé řady chronických onemocnění.
Pokud chcete vypadat vysekaně jako Ryan Reynolds nebo jako Scarlett Johansson ve filmu Black Widow, bude to více než dřina. Budete se muset zaměřit na to, aby vaše procento tělesného tuku kleslo na 6–8 % (muži) nebo 13–15 % (ženy). A pokud by se vám to náhodou podařilo, váš sportovní výkon i běžné fungování během dne s největší pravděpodobností utrpí. Udržení tak nízkého procenta tělesného tuku může být navíc extrémně náročné.
Toužíte-li po onom legendárním six-packu na břiše, bude vaším cílem 8–11 % tělesného tuku. U žen by se břišáky měly ukázat na přibližně 15–17 % tělesného tuku.
Pokud jste sportovec a zajímáte se o optimální sportovní výkon, bude pro vás ideální 15 % (muži) až 20 % (ženy) tělesného tuku.
Chcete-li „jen“ vypadat dobře a cítit se lépe, měli byste mít pod 20 % tělesného tuku (muži) nebo 20–23 % (ženy).
Závěr: Zatímco BMI je užitečným výchozím bodem pro hodnocení zdravé váhy, existují i další, komplexnější metody, které mohou lépe reprezentovat individuální zdravotní stav a tělesné složení. Individuální přístup a kombinace různých metod může být nejlepší volbou pro přesné a komplexní hodnocení zdravé váhy a tělesného zdraví.
Zdroj: Studie, Elle, Zdravoteka, Centrumpreventivnipece, Bezhladoveni