Tuk na břiše není jen tak obyčejný tuk. Technicky vzato se jedná o aktivní viscerální tuk, který je pro nás velmi rizikový. Proč? Hluboko uvnitř obaluje naše orgány jako játra, slinivku, střeva nebo ledviny, a to může vést k vyšší hladině cholesterolu, ke vzniku srdečních onemocnění, mrtvici, k artritidě nebo kolorektální rakovině. Magazín diabetes.co.uk spojuje vysoké množství útrobního tuku s inzulínovou rezistencí, což může vést až k onemocnění diabetem 2. typu.

Pokud má člověk hodně vypouklé břicho a široký pas, je to známka toho, že má nebezpečný viscerální tuk — orgány jsou sevřené a přestávají správně fungovat. Harvardská univerzita poznamenává, že přibližně 10 % našeho celkového tuku se ukládá jako viscerální tuk. Pokud máte obecně vyšší množství tělesného tuku, je pravděpodobnější, že také ukládáte více viscerálního tuku. Břišní tuk může v některých případech dokonce zkracovat život, takže to opravdu nejsou jenom nevzhledné faldíky, ale závažný zdravotní problém, který bychom měli řešit. Jak na něj vyzrát?

Snižte příjem kalorií

Pokud jste až do padesáti nemuseli řešit stravu, teď nad jídelníčkem pravděpodobně budete muset začít přemýšlet. Zásady zdravého a dietního stravování nejspíš znáte, patří sem především dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, kvalitní maso, ryby alespoň jednou do týdne, luštěniny, ořechy a kvalitní rostlinný olej místo másla a sádla. Myslete hlavně na bílkoviny, které teď obzvlášť potřebujete – jednak vás dokážou lépe zasytit, jednak jsou důležité pro vaši svalovou hmotu. Protože metabolismus spaluje pomaleji, pomůže zmenšit si porce nebo alespoň nahradit část jídla na talíři zeleninou. Určitě je lepší jíst malé porce častěji během dne, než se napucnout dvakrát za den – udržíte si tím hladinu energie a urychlíte metabolismus. Vyhněte se takzvaným prázdným kaloriím v podobě bílého pečiva, zákusků, slaných i sladkých polotovarů, ale také alkoholu. Solte méně a jídlo si pořádně a v klidu vychutnejte – už žádné svačinky zhltnuté v rychlosti za chůze!

Bez pohybu to nepůjde

Kdo chce být zdravý a udržet si postavu, musí se hýbat i ve stáří, jinak to nejde. Samozřejmě nemusíte chodit do fitka nebo lámat rekordy při maratonech, najděte si takový sport, který bude šetrný k vašim kloubům a budete se při něm cítit dobře. Skvělá je třeba intenzivní chůze, plavání, jízda na kole, lyžování nebo jóga či pilates. Zaměřte se na posílení středu těla a zařaďte do života i kardio, při kterém spalujete tuky. Mnoho lidí se domnívá, že když chtějí zhubnout na břiše, musí dělat sedy lehy a zkracovačky jako o život. To ale není pravda. Cvičením zaměřeným na konkrétní část těla problematickou partii nezhubnete, jen posílíte. Jestli se chcete zbavit tuku na břiše, je potřeba procvičovat celé tělo a především být v energetickém deficitu. Posilování ale nevynechávejte – může zvýšit spalování kalorií a udržuje svalovou hmotu, což je důležité pro náš metabolismus.

Zdroj: Youtube

Omezte alkohol

Pivo k obědu, večer sklenka vína u televize, v sobotu večer koktejl na návštěvě u přátel? Pokud to připomíná i váš život, je na čase zastavit se a přehodnotit vaše návyky. V alkoholu se skrývá obrovské množství cukru a prázdných kalorií, a tak s každou další vypitou skleničkou se vaše sny o štíhlém bříšku stávají méně a méně dosažitelnými. Jestli už musíte pít, dejte přednost vinnému střiku a pijte během večírku také dostatečné množství vody. Pamatujte na to, že alkohol je zrádný – spolu s ním klesá naše disciplína a my se jen těžko ovládáme. Když jsme „v náladě“, snadno ztratíme zábrany a vyluxujeme ledničku klidně na posezení.

Dostatečně spěte

Po padesátce a s příchodem menopauzy obzvlášť se mohou objevit první problémy se spánkem. Ať už se probouzíte během noci, nemůžete večer zabrat, nebo se budíte předčasně ještě za tmy, je potřeba s tím něco dělat. Pokud nebudete dostatečně spát, břišní tuk nemáte šanci shodit – bude se vás pravděpodobně držet jako klíště. Tělo trpící nedostatkem regenerace si totiž ukládá každou kalorii navíc a nepustí ji, protože musí fungovat v nouzovém stavu. Nedostatek spánku může také ovlivnit hladiny hormonů, které regulují chuť k jídlu, což může vést k přejídání a nárůstu váhy. Zdravý spánek má trvat alespoň 7 hodin v kuse. Jestli s ním máte problémy, omezte večer modré světlo, zapracujte na své spánkové hygieně, použijte bylinky, zkuste meditaci a relaxační techniky nebo se poraďte s lékařem. Kdo spí dlouhodobě málo, hůře zvládá i stresové situace. Vědci zjistili, že právě stresový hormon kortizol výrazně zvyšuje ukládání viscerálního tuku.

Zdroje:

  • https://www.diabetes.co.uk/body/visceral-fat.html https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/taking-aim-at-belly-fat
  • https://www.wearefit.cz/visceralni-tuk/
  • https://www.diabetes.co.uk/body/visceral-fat.html