Premium obsah

Díky kontroverzním lékům hubnou lidé o desítky kil

Díky kontroverzním lékům hubnou lidé o desítky kil
Na trhu se objevily léky, po kterých není hlad a kila jdou dolů. Původně léky na cukrovku jsou masově zneužívané a celebrity je velebí.

Revoluce v hubnutí

Lék na diabetes druhého typu, identifikovaný pod názvem Ozempic, stejně jako Wegovy a Saxenda, léky v injekčních perech, které způsobují nechuť k jídlu a těm, kteří si je pravidelně a dlouhodobě píchají, pomáhají k o několik čísel menším velikostem. Výrobce nestíhá uspokojit masivní poptávku, která se mezi lidmi zvedla poté, co se začaly šířit zprávy o jejich skvělých účincích při hubnutí. Původní léky pro cukrovkáře tak způsobily hotovou revoluci v hubnutí a šílenství mezi těmi, kteří touží zhubnout nějaká ta kila. Elon Musk díky nim shodil více než 15 kilo, stejně jako Sharon Osbourne, a její dcera Kelly dokonce 39 kil, uvádí server Elle.

Zdroj: Youtube

Zní to příliš dobře na to, aby to byla pravda: jednou týdně si píchnete injekci a kila jdou dolů. Sám Elon Musk to potvrdil na sociální síti X (dříveTwitter). Elonu Muskovi se podařilo zhubnout neuvěřitelných 13 kilo, multimiliardář přiznal, že si kromě půstu píchal právě injekce léku Wegovy. V EU jsou však tyto léky dostupné pouze na lékařský předpis. Mají totiž vedlejší účinky, mezi nimiž jsou bolest břicha či hlavy, únava, zvracení, průjem a další problémy s trávicím ústrojím či s ledvinami.

Hubnutí: Jezte pomaleji a hubněte rychleji
Hubnutí: Jezte pomaleji a hubněte rychleji

Nejde jen o to, co jíte a kdy to jíte, poměrně zásadní roli sehraje také skutečnost, jak rychle to sníte.

Obezita a nadváha se v posledních letech staly velkým problémem. Ačkoli správná strava a pravidelné cvičení zůstávají základními kameny snižování hmotnosti, léky na hubnutí mohou některým lidem opravdu nabídnout potřebnou pomoc. Nicméně je důležité si uvědomit, že ne všechny léky na hubnutí jsou pro každého vhodné, a měly by být užívány pouze pod lékařským dohledem. Oficiálně se v České republice užívá na hubnutí lék Saxenda, který byl původně také vyvinutý jako lék na cukrovku. Na trhu už je čtyři roky a jeho vedlejší účinky by měly být minimální.

Nejznámějším a nejčastějším lékem na shození kil je u nás Orlistat (pod názvem Xenical nebo Alli pro nižší dávkování je bez předpisu). Orlistat ovlivňuje vstřebávání tuků ve střevech a jeho působením se asi čtvrtina tuků přijatých ve stravě nevstřebává do organismu. Ovšem, když se podíváme na zkušenosti těch, kteří ho užívali, tak se úplně o svatý grál nejedná. Působí projímavě, v podstatě z vás pak vychází olej, takže náhradní spodní prádlo s sebou a pokud jíte víc, než byste měli, stejně vás nespasí. Ti, co zhubli, nakonec museli upravit životní styl.

Zdroj: SUKL, Internimedicina,Twitter, Elle

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.