Co byste měli vědět o glukóze:

  • jde o organismem preferovaný zdroj energie;
  • není tak sladká jako fruktóza či cukróza (disacharid složený z glukózy a fruktózy);
  • často je součástí složených cukrů, například již zmiňované cukrózy nebo laktózy (mléčný cukr);
  • vstřebává se z tenkého střeva přímo do krve, jejímž prostřednictvím se pak dostává do buněk, kterým slouží jako zdroje energie;
  • v porovnání s ostatními cukry způsobuje rychlé zvýšení hladiny krevního cukru, čímž stimuluje vylučování inzulínu – hormonu, který následně zajišťuje, aby se glukóza dostala k cíli, tzn. do buněk. V buňkách je buď obratem využita ve formě energie, nebo přeměněna na glykogen a uskladněna ve svalech či játrech jako energetická rezerva.

Nezaměňovat s fruktózou, prosím!

Za svou špatnou pověst vděčí glukóza s největší pravděpodobností skutečnosti, že si ji lidé často pletou s fruktózou, tzv. ovocným cukrem. I fruktóza je jednoduchý cukr a ve formě tzv. vysokofruktózového obilného sirupu bývá často přidávána do nejrůznějších potravin, má vyšší sladivost než glukóza, ale méně výrazný vliv na zvýšení hladiny krevního cukru. To by se zdálo být výhodou, ale bohužel se s fruktózou pojí řada negativních účinků. Pokud má být využita v těle jako zdroj energie, musí se v játrech přeměnit na glukózu. Příliš velké dávky fruktózy ale metabolismus nestihne tak rychle zpracovat, tudíž dochází k nežádoucímu zvýšení hladiny triglyceridů v krvi, hrozí metabolický syndrom či poruchy činnosti jater.

Glukóza – prospívá, nebo škodí?

Zvládne obojí. Záleží totiž na dávkování. Vyhýbat se cukrům v jejich přirozené podobě, tzn. například ovoci, zelenině a mléčným produktům, je v případě zdravého aktivního člověka zbytečné. Rizikové jsou cukry konzumované v nadměrných dávkách, a to především ve formě tzv. „přidaných cukrů“. Pokud tedy svůj jídelníček postavíte na čerstvých potravinách v jejich přirozené podobě, vyhnete se fastfoodu, polotovarům a doslazovaným produktům, jste na dobré cestě. Pečlivě čtěte etikety a pátrejte po skrytých cukrech.

Co je glukózový sirup?

Na etiketách mnoha potravin najdete termín „glukózový sirup“. Měli byste vědět, že nejde o čistou glukózu. Vyrábí se nejčastěji z kukuřice, případně z brambor či z obilí a má sice vysoký podíl glukózy, ale o nějaké prospěšnosti nemůže být moc řeč. Je hodně kalorická, jedna polévková lžíce obsahuje 62 kcal, což je skoro čtyřnásobek dávky, jakou naleznete v obyčejném bílém cukru. Není tedy divu, že pravidelná konzumace vyšších dávek vede k obezitě, vysoké hladině cukru v krvi, hypertenzi, chorobám srdce či zvýšené kazivosti zubů.

Strach z cukru se v poslední době zveličuje a byla by škoda podléhat extrémům i v této oblasti života. Jen byste si měli uvědomit, že kontrola konzumovaného množství je zde zcela na místě. Glukóza alias hroznový cukr si zaslouží vyjít z kauzy zvané bílý jed s čistým štítem za předpokladu, že si budete hlídat dávkování.

Zdroje:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459280/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34371983/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26964834/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4940893/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5536157/