Hřebíček je sušený kalich s poupětem hřebíčkovce kořenného. Je to voňavá bylinka se používá jako koření k masům, do omáček i do sladkého a mnoho lidí má hřebíček spojený se svařákem. Hojně se používá v indické kuchyni a neodmyslitelně patří k cukroví a perníku. Hřebíček ovšem není užívaný pouze v kuchyni, své místo si našel i v tradiční medicíně. Jeho účinky na naše zdraví jsou totiž až neuvěřitelné.

Zdroj: Youtube

Málo kalorií

Hřebíček má velice nízký obsah kalorií, za to je ale bohatým zdroje manganu. Obsahuje vlákninu, vitaminy a minerály a tím, že si hřebíčkem ochutíte jídlo, poskytnete tělu důležité živiny.

Antioxidantům sláva!

Kromě toho, že obsahuje hřebíček několik velmi důležitých minerálů a vitaminu, je bohatý na antioxidanty. Ty nám pomáhají bojovat proti volným radikálům a snižují riziko oxidačního stresu. Zahrnutí hřebíčku do vaší stravy může tedy výrazně zlepšit vaše celkové zdraví.

Chrání před rakovinou

Některé studie naznačují, že sloučeniny, které se v hřebíčku nacházejí, mohou pomoci tělo chránit před vznikem rakoviny. Jiná studie dokonce zjistila, že extrakt z hřebíčku pomohl zastavit růst některých tipů nádoru. Eugenol, který se v hřebíčku nachází, má taktéž protirakovinné vlastnosti.

Antiseptické účinky

Hlavní složkou hřebíčkové silice je výše zmíněný eugenol. Ten má také lokálně-anestetické a antiseptické účinky, proto se používá v zubním lékařství. Hřebíček najdete i v desítkách babských rad, které doporučují ho například žvýkat v ústech na zmírnění bolesti a zánětu.

Vraždí bakterie

Bylo prokázáno, že hřebíček má antimikrobiální vlastnosti. To znamená, že může bakteriím zabránit v dalším rozmnožování a růstu. Další důvod, proč se hřebíček hojně využívá k podpoře zdraví dutiny ústní.

Ať už tedy hřebíček budete žvýkat v puse, uděláte si z něj čaj nebo ho přidáte jako koření do nějakého pokrmu, chybu tím rozhodně neuděláte. Efektivně totiž podpoří vaše zdraví a ještě tak dobře chutná!

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-cloves#4.-Can-kill-bacteria

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320768

https://www.webmd.com/diet/health-benefits-cloves