Pojmy "top", "bottom" a "vers" se začaly objevovat v queer slovníčku někdy na přelomu 60. a 70. let 20. století. Původně byly zamýšleny jako způsob komunikace, která upozorní partnera na sexuální preference. U homosexuálních mužů se začaly používat také pojmy jako aktiv a pasiv, nešlo ovšem pouze o způsob penetrace, která jednotlivcům z gay páru vyhovuje. Tyto pojmy se ve skutečnosti týkají všech sexuálních vztahů. Pojďme si je vysvětlit.

Zdroj: Youtube

Top

Top je někdy označován jako aktiv, a je to osoba, která v sexuálním vztahu ráda přebírá řídící a aktivní roli. V kontextu homosexuálních mužů může jít o to, který z nich raději penetruje, není to ovšem pravidlem. Top je ale hlavně ten, kdo má ve vztahu větší autoritu a kontrolu. Pokud jde o intimitu, lidé, kteří se řadí do skupiny top, jsou v sexu rádi aktivní - rádi nastavují pravidla aktu, pronikají do partnera, poskytují orální sex a další sexuální potěšení.

Bottom

Bottom je zase ten, který ve vztahu raději přijímá, než dává. Chce, aby do něj bylo vnikáno a aby o něj bylo pečováno. Tato skupina se ráda vzdává kontroly a následuje rozkazy svého topu. Ovšem stále to není pravidlo, i osoby, které jsou bottom, mohou být aktivní a asertivní, jde spíš o celkové nastavení.

Vers

Třetí kategorie patří těm, kteří zkrátka milují obojí. Neupřednostňují ani jedno, dovedou v rolích snadno přepínat a záleží spíše na atmosféře a konkrétním sexuálním partnerovi. Lidé, kteří patří do versatile skupiny milují spontánnost a plynulost sexuálního aktu a přepnou do role, která lépe sedí k danému momentu a situaci.

Dom x Sub?

S rozdělením na dominy a submisivy si to nepleťte. V tomto případě se jedná spíše o kategorii BDSM praktik, kdy je jeden dobrovolně a konsensuálně v roli "otroka", tedy submisivního z páru, a druhý zase dominuje. To je spíše o psychickém a fyzickém nátlaku, který některým lidem může připadat vzrušující. Pojmy top a bottom jsou spíš o společné komunikaci a respektu.

Ať už máte pocit, že spadáte do jakékoliv z těchto škatulek, nebo naopak do žádné, věškeré kvalitní vztahy jsou založené na vzájemné komunikaci. A obzvlášť tehdy, jde-li o sex a sexuální preference. Mluvte tedy s partnerem o tom, co ho vzrušuje, a co se mu naopak příliš nelíbí. Nestyďte se na oplátku mluvit i o tom, co se líbí vám.

Zdroje: