Pro starověké Římany bylo koupání běžnou součástí doplňkové medicíny a standardní péčí o tělo i ducha. Veřejné lázně byly dostupné pro všechny vrstvy obyvatel a měly několik místností a bazény s různě teplou vodou. Římané věřili, že teplá voda má na organismus blahodárné účinky a kromě očisty dokáže zbavit tělo i řady nemocí. Jestli jste v poslední době vystaveni stresu a nevíte, kde vám hlava stojí, může vám výrazně ulevit právě horká koupel, kterou si dopřejete v závěru dne.
Koupel odplaví starosti a zlepší psychiku Studie Neila Morrise z roku 2002 prokázala, že každodenní koupele zlepšují psychickou vyrovnanost, snižují negativní smýšlení a podporují pocit radosti. Koupání je základním rituálem v holistické medicíně, a to z mnoha důvodů. Kromě zlepšení nálady dokáže také snižovat stres. Podle této studie ponoření do teplé vody s levandulovým nebo hroznovým olejem odplavuje z těla emocionální zátěž, proto se po ní obvykle cítíme jako znovuzrození. Neil Morris, psycholog z university ve Wolverhamptonu, studoval 80 žen, které se léčily s psychickými poruchami a po dobu čtrnácti dnů si dávaly koupele s esenciálním olejem. K čemu tato kontrolovaná studie dospěla? „Zjistil jsem, že koupání radikálně zlepšilo celkovou psychickou pohodu účastníků výzkumu. Došlo k výraznému poklesu pocitů pesimismu ohledně budoucnosti a zvýšení vnitřního pocitu slasti,“ řekl.
Teplá koupel dokáže také pomoct při uvolnění svalů a zmírnění bolestí kloubů, což má za následek vylučování kyseliny mléčné. Horká koupel podporuje stimulaci krevního oběhu a tlak vody pomáhá odlehčit orgánům a umožňuje jim snadnější relaxaci.
Pomáhá na bolest svalů, kloubů i proti chřipce
„Z praxe víme, že flotační koupelová terapie může pomoct s úlevou od bolesti, snížením zánětu a sportovních zranění a že pravidelné koupele se solí mohou velmi pomoct při artritických a kožních onemocněních, bolestech zad, nachlazení a chřipce,“ říká například Sally Hillová, doplňková zdravotní lékařka a expertka na flotační koupelovou terapii. Při ní se člověk ponořuje do izolované nádrže s horkou vodou, která eliminuje okolní zvuky a obsahuje velké množství soli (zejména hořčíku a síranu hořečnatého). Tato voda je tak hustá, že tělo plave na hladině, což vytváří pocit beztíže.
Ulevuje od ekzému i artritidy
Dostačující jsou ale i domácí koupele. Kromě zlepšení psychického zdraví a úlevy od bolesti přináší teplá vana pomoc i při některých kožních onemocněních. Zklidnit svědivou a zarudlou kůži při ekzému například umí koupel z ovesných vloček a lupénce zase dělá dobře sůl z mrtvého moře.
Koupání podporuje také léčbu artritidy, když do vody přidáte dostatek epsomské soli. Sůl snižuje otoky buněk a eliminuje bolesti způsobené zánětem. Koupel může také zlepšit usínání a spánek tím, že nám zvýší tělesnou teplotu. Prohřáté a vláčné tělo má pak tendenci snadněji usnout – je to podobný efekt, jako když si dáte saunu.
Mnoho lidí trpí chronickým nedostatkem hořčíku, důležitého minerálu pro naše tělo. Namáčení v hořčíkových koupelových vločkách nám tak může snadno pomoct absorbovat prvek, který pomáhá regulovat enzymy a hladinu cukru v krvi, správnou funkci svalů a nervů.
Pozor, z vaší vany by se nemělo kouřit a ani byste během koupele neměli zrudnout jako raci. Ideální teplota koupele je kolem 35 °C, rozhodně by neměla překročit 38 stupňů. Příliš dlouhá koupel může také zatížit váš krevní oběh, proto lékaři doporučují zůstat v ní nejdéle 20 minut.
Jak si z obyčejné koupele udělat wellness rituál?
Pořiďte si gumovou podpěrku pod hlavu, nebo alespoň podložte šíji ručníkem pro maximální pocit pohodlí.
Do vody nasypte dva hrnky mořské nebo epsomské soli, v drogeriích seženete i sůl s vůní levandule, eukalyptu a dalších bylin, které mají relaxační účinek.
Teplá voda kůži vysušuje, pro zvlhčení pokožky přilijte i pár kapek koupelového oleje. Dobře vám poslouží i mandlový, sezamový nebo olivový olej.
Neberte si s sebou do vany telefon, nebo maximálně jen kvůli puštění relaxační hudby. Užijte si přítomný okamžik a nechte myšlenky volně plynout. Nemyslete na to, co vás čeká v práci, ani co je třeba nachystat k večeři.
Během vany si můžete dopřát obličejovou masku nebo vlasový zábal, udělat si peeling, oškrábat pemzou suché paty – dopřejte si zkrátka trochu péče o tělo.
Zhasněte v koupelně světla a zapalte si svíčku. Tuto svoji chvilku využijte k meditaci.
Přineste si do vany gumový míček a položte ho mezi vanu a svůj trup. Pohybujte se po něm a namasírujte tak zádové svalstvo. Tlak můžete kontrolovat nadzvedáváním trupu ve vodě, pokud ucítíte například příliš intenzivní bolest.
Špičkami prstů si masírujte spánky krouživými pohyby. Uvolníte tlak a zmírníte bolesti hlavy.
Jste-li nachlazeni, masírujte kořen nosu a zkuste tak uvolnit ucpané dutiny. Sevřete kořen nosu dvěma prsty a pomalu jimi sjíždějte dolů ke špičce nosu.
Po koupeli se vysušte měkkým ručníkem, namažte tělo krémem a oblečte se do hebounkého županu.
Zdroje:
https://www.modernholistichealth.com/holistic-health-benefits-of-bathing/