Podle informací Státního zdravotního ústavu se odhaduje, že každý rok způsobí respirační syncyciální viry (RSV) 33 milionů případů onemocnění a až 199 000 úmrtí u dětí do pěti let na celém světě. RSV pak tvoří přibližně dvě třetiny akutních onemocnění dolních cest dýchacích u kojenců. „Respirační syncyciální virus je původcem infekčního onemocnění dýchacích cest, které se u rizikových skupin pacientů může z obyčejného nachlazení rozvinout v mnohem závažnější onemocnění. U malých dětí se totiž může infekce šířit z horních cest dýchacích do dalších částí dýchací trubice a následně postihnout zánětem dolní cesty dýchací,“ říká MUDr. Jiří Hostaša z Dětského kardiocentra 2.LF UK a Fakultní nemocnice Motol a dodává: „U nemalého procenta dětí infikovaných virem RSV dochází k zánětu plicních průdušinek nebo zánětu plic. Až pětina takto nemocných dětí vyžaduje hospitalizaci, někdy je třeba i umělá plicní ventilace.“

Přeplněné ordinace

Infekce virem RSV má typický průběh kapénkové infekce. Do organismu může vstupovat přes sliznici dýchacích cest (nos, nosohltan) nebo očí. Zdrojem nákazy bývá nemocný člověk. Virus se šíří smrkáním a kašláním do okolí v podobě kapének, někdy až do vzdálenosti dvou metrů. Mezi nejvýznamnější faktory přenosu tohoto viru na další osoby patří ruce nemocného. Kvůli jejich kontaktu s dětskou postýlkou, hračkami nebo ručníky se nákaza dál šíří, protože virus umí na těchto předmětech přežívat až desítky hodin.

Česko se se zvýšenou cirkulací těchto zákeřných virů potýká už několik týdnů. A situace se nezlepšila ani během Vánoc, naopak. Jak informoval server Českého rozhlasu irozhlas.cz, lékaři ve Fakultní nemocnici Motol na Štědrý den ošetřili 260 dětí, na Boží hod pak 250 malých pacientů. Na Štěpána jich jen během rána zvládli ošetřit na 80, kolem 11. hodiny už se ale čekárna zaplnila na maximum. Svoji zkušenost s nemocnou sedmiletou dcerou Valerií popisuje i sedmatřicetiletá Michaela Malinovská z Uhříněvsi (redakce zná její identitu): „Letos to byly smutné Vánoce. Dcerka onemocněla už čtyři dny před Štědrým dnem, začaly jí vysoké horečky, které ne a ne ustat. Já jsem to od ní chytla po dvou dnech, šíleně mě bolelo celé tělo včetně kostí, byla jsem unavená, malátná a dostala jsem silný kašel. Po pár dnech se mi udělalo lépe, Valince bohužel ne. Když jsem se dovolala pediatričce, rovnou nám řekla, ať za ní raději nechodíme, že má jen kvůli RS viru objednaných 80 dětí. Prý mám střídat Nurofen a Paralen a srážet teplotu. Horečky prý mohou přetrvávat až 14 dnů,“ popisuje poslední dny maminka a dodává, že takto zesláblou svoji dceru ještě nikdy neviděla. „V podstatě jen leží a čeká na měření teploty, nemá chuť k jídlu a málo pije. Bojím se, aby neskončila kvůli dehydrataci na kapačkách,“ dodává.

Hlavní je srazit horečku

Podobně strávené svátky letos prožily tisíce českých rodin. Místo poklidného rozbalování dárků u stromečku je čekalo dramatické srážení čtyřicetistupňových horeček dětí a návštěva pohotovosti. Nemocných přitom zatím neubývá. Jak se zachovat v případě, že onemocní i vaše dítě?

Podle lékařů je důležité v první řadě srážet horečku, tedy tělesnou teplotu vyšší než 38 stupňů Celsia. Na webu ordinace Pediatrie Dědek radí, jak na to:

Zábaly se používají jen při dobré snášenlivosti. Voda k zábalům by měla být vlažná (ne studená!). Namočený ručník nebo prostěradlo je třeba vyždímat a přiložit na hrudník a bříško nebo dítě zabalit, ale končetiny nechat volné, dítě již dále nepřikrývat. Zábal ponecháme na 10 až 15 minut, pak odstraníme. Pokud horečka trvá, můžeme zábal opakovat, a to přibližně 3krát během 2 hodin.

Omývání houbou je další postup doporučovaný nejčastěji u malých kojenců. Vaničku napustíme vlažnou vodu o teplotě asi 29–32 °C, dítě do ní posadíme a za pomocí houby omýváme trup a končetiny po dobu 10 až 30 minut, délka závisí především na komfortu dítěte (důvodem ukončení je vyvolání svalového třesu či velkého stresu dítěte). Odpařováním vody z kožního povrchu dojde k ochlazování a poklesu teploty.

Sprchování: Dítě sprchujeme vlažnou vodou kolem 30 °C po dobu asi 2 minut.

Přikládání ledových kostek/gelu na třísla: Přikládáme 2 až 3 kostky ledu v igelitovém sáčku, obaleném látkovým kapesníkem. Ponecháme cca 10 minut a postup opakujeme.

Kromě srážení horečky se doporučuje, aby děti hodně pily, ideálně vlažné či studené nápoje. K jídlu jsou lepší lehce stravitelná jídla a podávání vitaminů skupiny D a C.

Při horečce nad 38 stupňů Celsia podávejte léky s účinnou látkou paracetamol či ibuprofen (tato dvě léčiva se mohou podávat střídavě každé 3 hodiny).

Jak dítěti ještě ulevit?

• Při bolestech hlavy přikládejte obklady na čelo, při bolestech v krku Priessnitzovy zábaly na krk a pastilky proti bolesti v krku.

• Při zvracení podávejte po lžičkách černý ledový oslazený čaj a vychlazený orální rehydratační roztok (Enhydrol nebo Kulíšek), u předškoláků a školáků pak můžete dávat neslazené neperlivé minerálky (Mattoni, Korunní).

• Při rýmě aplikujte mořskou vodu do nosu několikrát denně, u menších dětí hleny z nosu odsávejte, u starších dětí můžete přidat výplachy nosu konvičkou. Pokud je i poté nos ucpaný, kapejte kapky proti otoku nosní sliznice (například Olynth, Nasivin).

• Při suchém kašli sáhněte po lécích na utlumení kašle (antitusika), při vlhkém kašli s naznačeným odkašláváním hlenů léky na podporu odkašlávání (expektorancia) – s výběrem se poraďte v lékárně.

Zdroje:

https://www.fnmotol.cz/wp-content/uploads/prevence-rsv-infekce-pomoci-pasivni-imunizace.pdf https://www.szu.cz/uploads/Epidemiologie/RSV/RSV_ECDC_2022_13_12.pdf

https://www.pediatriededek.cz/

https://szu.cz/tema/prevence/respiracni-syncycialni-virus-rsv-zakladni-informace

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/preplnena-detska-pohotovost-praha-motol-akutni-respiracni-onemocneni_2212261858_kro