První kroky při horečce

Ze všeho nejdřív je potřeba horečku správně změřit. Ať už použijete rtuťový, nebo digitální teploměr, teplota by se měla měřit v klidu, a to po dobu 3–7 minut. Do 38,5 °C mluvíme o zvýšené teplotě. Do té doby není potřeba nijak zasahovat a teplotu uměle snižovat. Díky ní se totiž dokážou rychle množit bílé krvinky v krvi a efektivně tak bojovat s infekcí. Nad 38,5 °C je už potřeba zasáhnout. Jako první krok bychom měli snížit teplotu v místnosti a pořádně vyvětrat. Člověk s horečkou by se měl vyhnout fyzické aktivitě, opravdu jen ležet, odpočívat a dát tělu prostor pro to, aby se popralo s infekcí. Důležité je i to, v čem ležíme. Doporučuje se obléct si pohodlný oděv z přírodních materiálů, který usnadňuje odpařování potu.

Zdroj: Youtube

Co jíst a pít při horečce?

Při horečce velmi snadno dojde k dehydrataci. V takovém stavu většinou nemáme na nic chuť. Je ale velmi důležité dodržovat pitný režim a doplňovat tekutiny. Vypijte minimálně 2 litry nejlépe čisté vody denně. Můžete ale zařadit i černý čaj s medem a citronem nebo šťávu z černého rybízu, bezinek nebo květu z černého bezu. Své tělo podpoříte také konzumací silných masových a zeleninových vývarů. Tím do těla dostanete dostatek živin i tekutin.

Jak na zábaly

Ve chvíli, kdy horečka neklesá, může po vzoru našich babiček dojít na studené zábaly, které napomáhají ke snižování horečky. Lehce se to řekne, ale je potřeba dodržovat pár pravidel tak, aby zábaly byly opravdu účinné. Vezměte si bavlněné prostěradlo nebo osušku, namočte do studené vody a nemocného do něj zabalte od podpaží po kotníky. Ve studeném zábalu by měl zůstat, dokud namočená látka nezteplá. To může být 10–15 minut. Pokud se horečku nepodaří snížit, zábal opakujte opět po 30 minutách. Studený zábal může být poněkud nepříjemný. Pokud se chcete vyhnout zábalu celého těla, zkuste dávat studené obklady do oblasti podpaží a třísel.

Octové ponožky

Jako další velmi účinná metoda snižování horečky jsou octové zábaly, které se dávají na chodidla nebo dlaně. Některé studie dokonce prokazují stejnou účinnost octových zábalů jako užívání účinné látky paracetamol. (Jindal, A., Kumar, S., Aggarwal, A., & Bala, M. (2014). Comparative evaluation of vinegar and paracetamol as antipyretic agents in febrile children. Indian Journal of Pediatrics, 81(11), 1191-1194. doi: 10.1007/s12098-014-1511-1). Připravte si octovou vodu smícháním 500 ml vody a 6 lžic octa. Namočte bavlněné ponožky nebo rukavice do octové vody a navlečte na chodidla nebo dlaně. Přes mokré ponožky oblečte ještě jedny suché a nechte působit, dokud nejsou teplé. Můžete je nechat působit ale i přes noc. Člověku s horečkou mohou pomoct ale i bylinné obklady s vývarem z levandule a heřmánku. Ty zklidní tělo i mysl. (Koulivand, P. H., Ghadiri, M. K., & Gorji, A. (2013). Lavender and the nervous system. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2013, 1-10. doi: 10.1155/2013/681304)

Sáhněte po bylinkách

Vnější aplikace obkladů je většinou velmi účinná. Zkusit můžete ale i vnitřní podávání bylinných nápojů. Zde jsou některé bylinky, které se při horečkách osvědčily už našim babičkám. Květy černého bezu a lípy srdčité podporují pocení a jsou bohaté na vitamin C. Příznivě při horečce působí podávání čajů z meduňky lékařské, máty peprné nebo heřmánku, který navíc i tlumí bolesti svalů, které jsou u horečky velmi časté. Sáhnout ale můžete i po čaji ze zázvoru, který působí i protizánětlivě a antisepticky. Do čaje ze zázvoru můžete přidat i koření, jako je pepř černý, kardamom, hřebíček, kurkuma a skořice. Takový ájurvédský nápoj posílí imunitní systém a celé tělo.

Je jisté, že horečka není nic příjemného. Zachovejte ale chladnou hlavu, dopřejte svému tělu čas a zkuste nejprve využít tyto přírodní tipy proti horečce. Pokud ale stavy horečky přetrvávají, určitě je na místě vyhledat lékaře.

Zdroje: