Ohol si bobra. Feministky jsou proti, ale tam dole se holily už ve starověku

Generace našich matek a babiček tohle řešit nemusela. Holení „tam dole“ nebylo v kurzu. A nejen v oblasti intimních partiích, když se podíváte na starší filmy (nejen ty pro dospělé), uvidíte, že si v předchozích dekádách ženy s holením příliš hlavu nelámaly. Přestože se v současné době objevují občas módní vlny, kde se zase chodí „na bobra“, tedy nevyholovat se, širší podporu žen to nijak nezískalo a většinou se držíme žiletek a depilačních vosků zuby nehty. Byť feministky volají po tom, abychom se my ženy nenechaly tlačit do kouta. Holení je totiž podle antropologů výsledkem nátlaku můžu, kteří „ženské ochlupení považují na špinavé a překážku k sexu, “ uvádí publikace Hair: Its Power and Meaning in Asian Cultures.
Pojďme se podívat do historie, jak na tom byli naši předci a proč vůbec móda holení intimních partií a začala.
Holili se už Egypťanky před 3000 lety
Ačkoli to byl bolestivý způsob, staří Egypťané používali pemzu a k úpravě a odstranění ochlupení na veřejnosti. Vynalezli také "cukrování" - přírodní proces odstraňování chloupků pomocí horkého cukru a citronové šťávy. Cukr nebyl jejich jediným nástrojem, vytvořili si vlastní vysoce alkalické depilační (odstraňující chloupky) roztoky, jako byla pasta "rhusma", která se používala jako krém na odstranění chloupků v Turecku již před 3 000 lety, píše web Bingdaily.
Stejně tak například Řekové očekávali, že jejich ženy budou bez ochlupení a hladké – zejména ženy z vyšších vrstev. Na rozdíl od Egypťanek neměly řecké ženy k dispozici depilační krémy na odstranění ochlupení, takže se musely uchýlit k individuálnímu vytrhávání ochlupení, což byl bolestivější postup. Při těchto zoufalých pokusech vyhnout se bolesti si je někdy dokonce vypalovaly.
Ve středověku si většina žen odstraňovala pubické ochlupení, aby se vyhnula zavšivení. Po vzniku Římské říše se móda ochlupení změnila a bylo módní si ochlupení udržovat. Zatímco několik žen se holilo, aby potěšily své manžely. V alžbětinské éře v roce 1500 královna Alžběta I. podporovala růst pubického ochlupení, naopak se odstraňovaly chloupky z obočí. Takže dole tzv. „roští“ a na obličeji holátku. Přesný opačný trend, než je dnes. Kdys e ženy v oblasti intimních partií holí a obočí zůstává přirozené.
Revoluce v podobě dámského holícího strojku
20. století je převratné nejen proto, že ženy přichází antikoncepce nebo vynález v podobě kancelářské svory, ale byl na trh uveden první dámský holicí strojek. Standardy krásy žen byly brzy utvářeny médii prostřednictvím obrázků v časopisech a ve filmech. V jednom ženském módním časopise se objevila reklama s modelkou se zdviženýma rukama a holým podpažím. Poprvé tak móda přímo ovlivnila to, jak si ženy upravují ochlupení, vysvětluje server Crfashion book.
Ačkoli se bikiny objevují již od 40. let 20. století, v průběhu 20. století se stále zmenšovaly a v 80. letech byl tento styl zcela mainstreamový. S větším vystavováním se, rostla touha odstranit chloupky kolem linie bikin, kromě dalších oblastí těla, jako jsou nohy a podpaží. Brazilská depilace, kosmetická procedura spočívající v odstranění veškerého ochlupení, se v 80. letech stala standardem a je to tak dodnes.
Co je zajímavé a tady uvádím jako autorka článku svou vlastní zkušenost, tak ne všechny země západní kultury se holí ženy stejně. Například u nás Česku je nejčastější nejmódnější čárka, v USA je většina žen vyholená úplně. Ale protože to, co mají na západ od nás, se většinou (někdy s větším zpožděním) dostane i k nám, můžeme sledovat, že „přistávací dráha“ v podobě čárky mizí a zejména mladé ženy se i u nás holí úplně. Jak uvádí Novinky, estetickým ideálem moderní doby se stala žena hladká a hebká na dotek. Je to součást kultu mládí. Erotickou atraktivitu ženy zvyšuje v praxi všechno, co zdůrazňuje dojem mládí, případně dětství. Vyspělé západní společnosti ostatně ovládá kult mládí společně s kultem úspěchu.
"Bobr" jako osobní výpověď v 21. století
Proti trendu hladce vyholeného těla jako ideálu krásy a přitažlivosti ovšem v posledních letech vystupuje řada populárních osobností. Bulvární tisk s gustem publikoval fotky neoholeného podpaží herečky Julie Robertsové, zpěvačky Madonny nebo herečky a zpěvačky Miley Cyrusové. Po tisíciletích, kdy bylo ženám nařizováno, co mají se svými chloupky dělat, dospěla společnost do bodu, kdy jsou nyní chloupky na těle oslavovány a muži i ženy si s nimi mohou dělat, co chtějí.
V roce 1999 způsobila Julia Roberts šok v dějinách popkultury, když během premiéry filmu Notting Hill mávla rukou a odhalila své ochlupení v podpaží. Snímek se tehdy dostal na titulní stránky novin a bulvární tisk tvrdil, že tím učinila feministické prohlášení. Konverzace pokračuje i o dvacet let později, kdy se chloupky na těle staly trendem mezi ženami, které na sociálních sítích zveřejňují snímky svého podpaží, aby se vzepřely staromódním normám krásy.
My v redakci máme za to, ať si každý holí nebo neholí, co chce. Protože tlak může být z jedné strany, aby intimní partie byly hladké a žena tak splňovala požadavek kultu mládí, na straně druhé je tlak ze strany feministek, abychom měly dole roští jako před padesáti lety. Každému podle gusta a libosti, nejlépe bez kritiky a předsudků.
Zdroj:Redakce, Novinky, Crfashionbook, Bingedaily