V poslední době se může zdát, že veškeré informace ohledně cholesterolu napovídají, že je pro nás špatný. Ve skutečnosti je pro lidské tělo nezbytný. Cholesterol je látka přítomná v lidském těle i v tělech mnoha dalších živočichů a organismů - hmyzu, chorýšů, různých hub a mykobakterií. Cholesterol je pro nás extrémně důležitý, pomává totiž tělu zpracovávat tuky a tvořit membrány všech našich buněk. Mimo jiné napomáhá k tvorbě hormonů a vitaminu D. Jak už víme, příliš velké množství cholesterolu v krvi může být pro člověka smrtelné. Jaká hodnota cholesterolu v těle je tedy správná, co se stane, když ji překročíme a co s tím můžeme dělat?

Dobrý a špatný cholesterol

LDL (nízkohustotní lipoprotein) cholesterol je nazýván "špatným" cholesterolem, protože při nadměrném množství může přispívat k tvorbě plaků v tepnách. Tyto plaky se mohou postupně zvětšovat a zúžovat tepny, což zvyšuje riziko srdečních chorob. Naopak HDL (vysokohustotní lipoprotein) cholesterol je označován jako "dobrý" cholesterol, protože pomáhá odstraňovat přebytečný cholesterol z těla. Má schopnost přenášet cholesterol zpět do jater, kde je dále zpracováván a vylučován. Vysoké hladiny HDL cholesterolu jsou spojovány s nižším rizikem srdečních onemocnění. A nejdůležitější je právě rovnováha mezi těmito dvěma druhy cholesterolu.

Co se stane, když špatný cholesterol v našem těle zvítězí? Nejčastějším problémem, který může nerovnováhou cholesterolu vzniknout, je vznik srdečních chorob. Příznaky jsou například bolest na hrudi, nevolnost, dušnost nebo extrémní únava. V nejhorším případě pak může nastat infarkt. Další chorobou, kterou vysoký cholesterol může způsobit, je ateroskleróza - zánětlivé onemocnění tepen. Více o ateroskleróze jsme psali zde.

Ideální hodnoty

Hladina cholesterolu se měří nejčastěji z krve, a to v počtu minimolů na litr krve. Hladina LDL ('špatného' cholesterolu) by v těle neměla přesáhnout 3 mmol/l krve. Pokud je pacient již léčen s vysokým cholesterolem a bere na to léky, maximální hodnota LDL by měla být maximálně 2 mmol/l. Celková hladina cholesterolu v těle by něměla překročit 5 mmol/l. Zvýšené množství je pak bráno mezi 5,01 - 6,5 mmol/l. Pokud je tato hodnota v těle překročena, jedná se o rizikový stav, kdy by měl být pacient pod stálým dohledem lékaře.

Jedním z častých mýtů ohledně cholesterolu je to, že bychom si měli hlídat pouze jeho příjem v potravinách. Dávka by denně neměla překročit 300 mg, pokud trpíme vyšším cholesterolem, pak maximálně 200 mg. Důležité ale není pouze to, kolik toho denně sníte, ale CO.

Zdravé tuky!

Jak už víme, zvýšená hodnota cholesterolu v krvi způsobuje mnohá kardiovaskulární onemocnění. Abychom se jim vyhnuli, existuje spousta doporučení na různé cholesterolové diety. Cíle mají všechny společné - normalizovat tělesnou hmotnost, harmonizovat podíl dobrého a zlého cholesterolu a zlepšit životní styl.

Prvním doporučením je omezení živočišných tuků. Pokud si několikrát do týdne rádi pochutnáte na tučném vepřovém masu, na chleba si dáte vrstvu margarínu, nebo řízečky, ze kterých byste mohli olej ždímat, tak vás zklameme: Ženete se do cholesterolového pekla. Místo toho zkuste vsadit na přírodní oleje, které nebudete tepelně zpracovávat, avokádo, oříšky a semínka. Co se masa týče, doporučuje se hlavně to libové. Vynikající stravou při léčbě vysokého cholesterolu je pak středomořská kuchyně - ryby a mořské plody.

Máte rádi čaje?

Bylinné čaje se dají využít téměř na všechny zdravotní problémy. Možná vás ale překvapí, že ke snížení cholesterolu v krvi se doporučuje Matcha tea. Matcha se běžně používá k dodání energie a jako pomoc při hubnutí. A právě její zrychlit spalování je hojně využívaná v cholesterolových dietách. Matcha navíc pomáhá tělu odbourávat toxiny a obsahuje velké množství vitaminu a zdraví prospěšných látek. Další skvělé čaje, které pomáhají srovnávat cholesterol, jsou čaje z pampelišky, čekanky, nebo kopřivy.

Sportem ku cholesterolovému zdraví

Jak už jsme zmínili, zásadním krokem k harmonizaci cholesterolu v krvi je normalizace tělesné hmotnosti. A jak všichni víme, té dosáhneme v první řadě sportem. Pokud je hladina vašeho cholesterolu v krvi příliš vysoká, pravděpodobně nebudete schopni vyrazit na maraton nebo na cyklistický závod. Místo toho můžete vyzkoušet třeba plavání, nordic walking, jógu nebo domácí lehké posilování. Doporučuje se pohybové aktivity střídat a nezůstávat jen u jedné z nich - rozmanitost sportů pomůže srovnat hladinu cholesterolu, pomůže zapojit a posílit všechny svaly, a hlavně: Sport vás pak tak lehce neomrzí.

Zdroje: