Každý z nás by se jistě rád vyhnul sezónním infekcím, jako jsou nachlazení, virózy a chřipky. Imunitu můžete posílit díky hlívě ústřičné.
Houby obvykle nepatří k základním potravinám, mimo jiné proto, že obsahují velké množství vody, což znamená, že je třeba jich sníst velmi velké množství, abyste získali většinu nutričních hodnot - ale výživové hodnoty, které hlíva růžová má, jsou velmi kvalitní. Má nízký obsah tuku, neobsahuje cholesterol (cholesterol obsahují pouze živočišné potraviny) a má vysoký obsah bílkovin a vlákniny a také řadu vitaminů, zejména riboflavinu a niacinu, píše odborný web Zdravopedie.
Hlíva ústřičná na posílení imunity i snížení cholesterolu
Mezi hlavní účinky hlívy ústřičné patří posílení imunity organismu, zvyšuje odolnost organismu vůči virovým, bakteriálním, plísňovým a parazity vyvolaným onemocněním. Snižuje riziko opakování infekcí horních cest dýchacích a potřebu opakovaného užívání antibiotik. Upravuje krevní tlak, zlepšuje stav cévního systému a pomáhá udržet správnou hladinu cholesterolu v krvi. Je využívána také pro podporu střevní peristaltiky, při alergii, pro zlepšení metabolismu cukrů, tuků a dalších látek a celkovou regeneraci organismu. Glukany se uplatňují rovněž u odstraňování vedlejších účinků chemoterapie a ozařování, zabraňují únavě, stresu a zvyšují účinky antibiotik a protilátek. Ženy bude zajímat, že glukany obsažené v krémech, zabraňují vzniku vrásek. Výzkumy dokazují, že beta-glukan je účinný při současném podávání s monoklonálními protilátkami, jelikož zvyšuje jejich aktivitu. Monoklonální protilátky jsou čím dál častěji využívány k léčbě různých typů rakoviny, proto stoupá i význam beta-glukanu, upřesňuje server Pharmanews.
Hlíva ústřičná v kuchyni
Hlíva ústřičná je jedlá houba s všestranným použitím jak do hotových jídel, tak k nakládání do octa nebo sušení. Je to vynikající surovina pro polévky a omáčky, dobře chutná i konzervovaná v různých nálevech a kombinacích se zeleninou. Běžně se konzumují pouze klobouky hub, ale tuhé třeně se dají usušit a rozemlít na tzv. houbový prášek, který se používá jako aromatické houbové koření. Je výtečná i uzená. Vyzkoušet můžete recept na hlívu ústřičnou v pikantním těstíčku.
Ingredience:
500 g hlívy ústřičné
100 g pšeničných klíčků
2 lžíce sezamového semínka
1 lžíce nasekaných bylinek
2 ks stroužky česneku
2 ks vejce
50 cl piva
hladká mouka
pepř
sůl
olej na smažení
Postup:
Klobouky hlívy povaříme 10 minut v mírně osolené vodě, vodu slijeme, necháme okapat.
Mezi lupeny vetřeme rozetřený česnek se solí, opepříme.
Pšeničné kličky, promícháme se sezamem, nasekanými bylinkami.
Vejce rozšleháme s pivem.
Hlívu obalíme v hladké mouce, namočíme do rozšlehaného vejce a obalíme v těstíčku, ve vejci a těstíčku obalíme 2x.
Hlívu opečeme, z obou stran, dozlatova.
Doporučení:
Podáváme například s bramborovou kaší. Podobně lze obalit i jiné druhy hub, také plátky masa, či kousky zeleniny.