Hlíva je houba velice odolná, proto ji v lesích můžete najít od konce léta až do zimy! Pátrejte po vějířovité hlavě v barvách od bělavé po šedou až šedohnědou. Nejčastěji roste na živých nebo odumřelých kmenech buků, topolů, bříz a dalších listnatých stromů. Pokud bude zima mírná, pak se dá zpravidla najít ještě na jaře.
Odkud tahle jedlá dřevokazná houba dostala své druhové jméno? Mohou za to její klobouky, které nejen tvarem, ale i barvou ústřice připomínají. Pokud vám mořské plody nechutnají, nemusíte se bát. S hlívou mají společný pouze název, chuťově se zcela liší. Hlíva je chuťově nasládlá, a proto se hojně používá do asijských receptů. Sluší ale i české kuchyni.
Proč si ji dát? Je to jedna z mála hub, které obsahují mnoho vitaminů a minerálů. Její konzumace, a to v jakékoli podobě, posiluje imunitu. Zejména proto se na podzim a v zimě přidává nejen do polévek, rizot, masitých i bezmasých jídel, ale také se suší, zavařuje nebo konzumuje v podobě doplňků stravy.
Kromě toho, že hlíva podporuje imunitu, má i antioxidační účinky, snižuje krevní tlak a cholesterol, zvyšuje počet červených krvinek, má antibakteriální účinky, a některé lékařské studie dokonce pojednávají o pozitivních účincích při léčbě rakoviny. Náš tip: Chtěli byste si hlívu vypěstovat doma? Za nějakých 200 korun seženete substrát, který vám vyplodí až 6 kilo hub!
Recepty z hlívy ústřičné:
Nakládaná hlíva
Suroviny na nálev:
- 1,5 l vody
- 0,5 l octa
- 2 polévkové lžíce soli
- 50g cukru
- 4 bobkové listy
- 10 kuliček nového koření
- 15 kuliček černého pepře
- 2 lžíce hořčičného semínka
Suroviny na nakládání: Hlíva, cibule, kořenová zelenina dle chuti, kopr
Suroviny na nálev smíchejte, povařte asi pět minut, sceďte a dejte stranou. Hlívu omyjte, nakrájejte a vařte asi půl hodiny ve vroucí vodě. Zatímco se bude houba vařit, nakrájejte si kořenovou zeleninu, cibuli a kopr. Poté hlívu sceďte a propláchněte studenou vodou. Umyté zavařovací sklenice plňte hlívou, zeleninou a koprem, zalívejte nálevem tak, aby byl obsah vždy ponořen pod nálevem. Sklenice pečlivě uzavřete, ponořte do vody a sterilujte při 100 stupních zhruba půl hodiny.
Hlíva jako hlavní chod nebo příloha
- 1 lžíce másla
- 500 g hlívy ústřičné
- 1 cibule nakrájená najemno
- 1 stroužek česneku
- 100 ml bílého suchého vína
- 3 lžíce zakysané smetany
Hlívu očistěte, umyjte a nakrájejte na větší kousky. Na pánvi rozehřejte máslo, přidejte houby a asi pět minut restujte. Poté přisypejte cibuli a prolisovaný česnek a opět pět minut opékejte. Směs osolte a opepřete dle chuti, přilijte bílé víno a znovu zhruba 3 minuty restujte. Nakonec ke směsi přimíchejte zakysanou smetanu a podávejte. Hodí se jako příloha k masu nebo směs k topinkám či jinému pečivu. Náš tip: Vylepšete jídlo svazkem čerstvě nasekané petrželky nebo koriandrem!
Zdroje:
Kondice 11/2019
https://www.healthline.com/nutrition/oyster-mushroom-benefits