Na trhu s výživovými doplňky se poměrně nedávno objevila nová chemická látka hexahydrokanabinol, zkráceně HHC. Tato molekula je svojí strukturou, stejně jako třeba CBD, téměř identická s molekulou THC, což je hlavní psychoaktivní látka marihuany. Jelikož však není zcela identická, legislativní omezení se na HHC v řadě zemí nevztahuje. V Česku koupíte HHC například ve formě bonbonů, ochucených olejíčků, žvýkaček, sušenek, čokolád, v sušině podobě směsí ke kouření či jako náplně do vaporizérů. A to vše s posvěcením prodejce, že se jedná o legální alternativu THC.

Zdroj: Youtube

Kde se vlastně HHC vzalo?

I když se o něm mluví až v poslední době, objevil ho americký chemik Roger Adams už v roce 1944. A to tak, že se mu podařilo přidat molekulu vodíku do delta-9 THC. Tím přetvořil THC na HHC. Tento proces je známý jako hydrogenace a využívá se zcela běžně například pro ztužování rostlinných tuků při výrobě margarínu.

Produkty s obsahem HHC dnes bez problémů koupíte v kamenných obchodech, na internetu nebo v prodejních automatech, které jsou rozmístěné na ulicích i v dosahu škol či v obchodních domech. Některé automaty vyžadují ověření věku pomocí občanky, jiné po vás nechtějí vůbec nic kromě bankovek či mincí. Je ale užívání těchto produktů bezpečné? To se s jistotou říct nedá.

O účinnosti HHC totiž nepanuje napříč vědeckou komunitou zrovna shoda. Někteří odborníci si stojí za tím, že pravidelná konzumace HHC může podobně jako intenzivní užívání THC za rozvoj depresí, úzkostí, schizofrenie nebo jiných závažných psychických poruch. Studie, které by toto tvrzení podpořily, zatím ale chybějí.

Co to vlastně HHC je?

Jedná se o molekulu, kterou najdete v rostlinách marihuany, avšak v extrémně nízkých dávkách. Působením na kanabinoidní receptory v mozku může vyvolat pocity uvolnění a dobré nálady, podobně jako tomu je u kuřáků konopí. Kromě klasických příznaků „zhulení“, jako je radost či dobrá nálada, ale můžou i za paranoii, pocity nejistoty, narušenou chuť k jídlu nebo poruchy paměti. Zatímco v rostlinách marihuany se HHC v nízkých dávkách nachází přirozeně, to, co můžete zakoupit v prodejních automatech, je chemicky upravené HHC.

Děti nepřemýšlejí o tom, co jim škodí

Největší cílovou skupinou jsou mladiství, k produktům HHC se například na internetu běžně dostanou i školáci. Stačí, když zakliknou při vstupu na stránku potvrzení, že jim je více než 18 let. A zatímco dospělý člověk bude ke svému zdraví přistupovat pravděpodobně zodpovědně, zjistí si potřebné informace a na základě nich se rozhodne, kdy a jak často bude drogu užívat, děti často jednají impulzivně a bezmyšlenkovitě napodobují chování svých vrstevníků. Chtějí být prostě cool.

Existuje web shromažďující vědecké studie z oblasti biomedicíny Pubmed. Jakmile vyjde nějaký nový vědecký článek, objeví se právě zde. Ale jen těžko můžeme předpokládat, že například sedmnáctiletý puberťák, který si chce s kamarády udělat fajn večer, zavítá nejprve na tyto stránky a bude pečlivě studovat články, které pojednávají o účincích HHC. Tedy – pokud by tam vůbec nějaký takový odborný článek našel. Aktuálně se totiž na stránkách PubMed nenachází ani jeden přehledový vědecký článek pojednávající o téhle látce. Vědci zkrátka tuhle alternativu THC zatím nemají prozkoumanou. Má se přitom za to, že mozek ovlivňuje dost podobným způsobem. Uživatelé THC v adolescentním věku přitom mají 5–6% riziko, že se u nich později rozvine závažná psychická porucha. Do souvislostí se dává i s nižším IQ, poruchami paměti nebo emočním strádáním.

Účinky jsou podobné jako u THC

Bez klinických studií účinků a metabolismu této látky tak můžeme pracovat pouze s neoficiálními důkazy a domněnkami založenými na účincích THC. Že pravidelné kouření marihuany škodí, to vědí lékaři už delší dobu. Vědí také, že škodí především mozku. Dokazuje to například studie vědců z Texasu, kteří zkoumali mozek kuřáků konopí pomocí magnetické rezonance. Výzkumu se účastnilo 48 lidí, kteří kouřili marihuanu průměrně třikrát denně, a 68 osob, jež drogu neužívaly. Ukázalo se, že chroničtí uživatelé mají menší tu část mozku, která zabudovává emoce do rozhodování.

Někdo může namítnout, že kanabinoidy přece nemají negativní účinky na zdraví jako třeba alkohol – nepoškozují játra ani srdce. Problém ale může nastat při jejich dlouhodobém užívání, v mladistvém věku obzvlášť. Navíc hrozí riziko, že si mladiství budou užívat konzumaci HHC na denní bázi v domnění, že je to zcela bezpečné, když jde přece o legální látku. Skutečný vliv na zdraví a různé problémy psychického rázu se pak můžou projevit až za několik let.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3930618/

https://www.czech-cbd.cz/blog/co-je-to-hhc/

https://magazin-konopi.cz/hhc-jaka-jsou-rizika/