Premium obsah

Tuto bylinu mějte vždy při ruce. Má více než 120 účinných látek

Tuto bylinu mějte vždy při ruce. Má více než 120 účinných látek
Patří mezi nejstarší léčivé byliny, znali ho už staří Řekové. Užívá se na kdeco, od bolavého krku po hemoroidy. Blondýny si nálevem z něj mohou pomoci k jasnějšímu tónu vlasů, miminkům pár kapek čaje uleví od kolik. Podívejte se na největší benefity heřmánku.

Heřmánek lékařský nebo také pravý najdete podél polních cest, v obilných polích nebo na rumištích. Dejte pozor, ať si ho nespletete s heřmánkovcem nebo rmenem. Pomůže jednoduchý test: květní lůžko heřmánku je po rozříznutí vypouklé a duté. Heřmánek také jako jediný ze zmíněných bylin výrazně a příjemně voní.

Zdroj: Youtube

Účinky

Heřmánek je univerzální léčivka. Obsahuje více než 120 účinných látek, díky čemuž má široké využití. Díky obsahu silic působí protizánětlivě a dezinfekčně a také zmírňuje bolest.

Látka spiroéter uvolňuje křeče a napětí v bolavých svalech a pomáhá tak i při bolestivé menstruaci. Navíc podporuje pocení (k tomu účelu je ideální popíjet směs heřmánku a lípy). Hořčiny zase prospívají trávení. Heřmánek zabírá i při žaludečních potížích a nadýmání, pomáhá při průjmech a křečích zažívacího ústrojí. Na zlepšení trávení, proti kolikám a na uklidnění lze heřmánkový čaj přidávat i do mléka pro kojence.

Benefity heřmánku:

  • uklidňuje nervy a snižuje úzkost a stres
  • má protizánětlivé účinky a pomáhá při bolestech hlavy a migréně
  • pomáhá při trávicích potížích, jako jsou nadýmání, průjem a záněty žaludku
  • má antibakteriální a antiseptické účinky a může pomáhat při léčbě kožních infekcí a vředů
  • může pomoci s řešením menstruačních potíží a snižuje bolesti břicha při menstruaci
  • má relaxační účinky na svaly a může pomoci s únavou a nespavostí
  • může pomoci s alergickými reakcemi a podporovat imunitní systém.

Zevní užití

Zevně se používá na obklady nebo do mastí na špatně se hojící rány, vyrážky, opruzeniny a hemoroidy. V létě se hodí na ošetření spálenin, urychluje hojení kůže a předchází tvoření jizev. Při aftech, bolestech v krku a jiných onemocněních dutiny ústní včetně zubního kazu se používá v kloktadlech. Nálevem lze vymývat zanícené oči, při rýmě a zánětu průdušek ho můžete inhalovat. V kosmetice se kromě hojivých krémů užívá i v odvarech na zesvětlení vlasů.

Éterický olej

Pro své antialergické účinky je heřmánek vhodný při léčbě senné rýmy a astmatu. Buď můžete s ručníkem přes hlavu inhalovat nad hrncem s heřmánkovým odvarem, nebo do horké vody přidat pár kapek heřmánkového oleje. Jak ho vyrobit? Sterilní lahvičku naplňte čerstvými květy heřmánku a zalijte je olivovým olejem. Květy musí být v oleji zcela ponořené. Lahvičku uzavřete a nechte ji stát 14 dní na slunci. Každý den ji několikrát otočte, aby se olej promíchal. Poté ho uchovávejte v lednici.

Léčivá heřmánková mast

50 g vepřového sádla zahřejte a vsypejte do něj dvě plné hrsti čerstvých květů. Když směs vzkypí, promíchejte ji, přiklopte pokličkou a nechte přes noc na chladném místě. Druhý den směs mírně zahřejte a proceďte přes jemné plátýnko nebo sítko. Nalijte mast do čistých uzavíratelných skleniček. Kdo nechce používat sádlo, může zkusit včelí vosk – čtyři lžíce rozpusťte v hrnci a pokračujte stejným způsobem. Před použitím masti doporučuji postiženou partii omýt vodou bez mýdla a dobře vysušit. Mast se nanáší v tenké vrstvě 2–3× denně.

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.