Hrozí vám hemoroidy? Zjistěte to pomocí kvízu!

Obojí totiž vzniká jako důsledek nahromaděné krve vlivem jejího pomalého odtoku, jak popisuje web Žilní poradna. Jak „křečáky“, tak hemoroidy zhoršuje dědičná predispozice ke ztrátě pružnosti žilních stěn, na vině je ale i současný životní styl, kdy stále více času prosedíme.

S hemoroidy si není dobré zahrávat, respektive neřešit je s tím, že samy zase odezní. Jestli pociťujete při vyprazdňování nepříjemnou bolest a kolem konečníku vás to svědí a pálí, nebo se na toaletním papíru dokonce objeví krev, vyrazte do lékárny pro krém, kterým si budete bolavá místa několikrát za den potírat. Ke zmírnění bolesti můžete použít běžně dostupná orální analgetika nebo protizánětlivé léky (například acetaminofen nebo ibuprofen). Jestliže ale projevy do pár dnů neustoupí, je na čase navštívit praktického lékaře. Ten vám může předepsat léky na zpevnění žilní stěny (venofarmaka), které působí přímo na příčinu problému a mohou rychle pomoct při akutních stavech a proti zhoršování příznaků.

K domácím tipům, které uleví od bolesti, pak patří bylinné sedací koupele, konzumace potravin bohatých na vlákninu a používání vody místo toaletního papíru.

Zařaďte do jídelníčku víc vlákniny

K léčbě nebo i jako prevence zhoršování hemoroidů se doporučuje zvýšit příjem potravin bohatých na vlákninu, jako je celozrnná rýže, lněné semínko, syrová zelenina, ovesné vločky nebo pšeničné klíčky. Tyto potraviny pomáhají změkčit stolici, což zmírňuje pohyby střev a snižuje tak bolestivost při stolici.

Pijte dost vody

Pití asi 1,5 až 2 litrů (kolem 8 šálků) vody denně pomáhá hydratovat stolici, která potom střevy lépe „proklouzne“, a vy to na oplátku pocítíte na toaletě.

Jděte na WC, jakmile to bude potřeba

Další strategií, která může pomoct zmírnit bolest, je použít toaletu ihned, jakmile ucítíte potřebu jít na velkou stranu. Žádné odkládání kvůli práci, vaše zdraví je přednější. Odběhnout si na WC hned, jak pocítíte potřebu, vám zajistí, aby se výkaly vyloučily, když jsou ještě hydratované, což snižuje bolest a tlak na hemoroidy.

Zdroj: Youtube

Vyhněte se používání toaletního papíru

I když je toaletní papír jedním z nejjednodušších způsobů, jak se očistit po použití toalety, nemusí to být dobrá volba, když máte hemoroidy. V některých zemích světa dokonce papír nepoužívají vůbec a na všech toaletách mají zabudovaný bidet. Ten je právě skvělou prevencí proti hemoroidům. Toaletní papír může anální oblast nepříjemně podráždit a zhoršit tak váš stav. Jestli nemáte k dispozici bidet nebo sprchu, použijte na očištění vlhčený ubrousek (nebo alespoň co nejjemnější toaletní papír – noste si s sebou třeba vlastní, pokud to nejde jinak).

Pravidelně cvičte

Pohyb a zase pohyb! Pravidelná aktivita je pro správné fungování našich střev opravdu nezbytná, zvlášť pokud máme sedavou práci. Pozor, zvedání těžkých břemen nebo cyklistika mohou hemoroidy naopak zhoršit. Nejsou vhodné ani sedavé sporty jako je veslování. Co je tedy ideální? Chůze, plavání, tenis, squash, badminton nebo třeba brusle.

Promazávejte

Krémy na hemoroidy jsou nezbytnou léčbou, poskytující úlevu při zvětšených žilních pletencích kolem konečníku, protože mají analgetické a protizánětlivé účinky. Nechte si vhodný krém předepsat lékařem a aplikujte ho přímo na hemoroidy s jemnou masáží 2–3x denně. Na vyhřezlé hemoroidy už krém většinou nestačí, zde se pak přistupuje k chirurgickému řešení.

Udělejte si sedací koupel

Dobrou přírodní léčbou hemoroidů, kterou znaly už naše prababičky, jsou teplé sedací koupele, které si můžete dopřávat třikrát až čtyřikrát denně. Teplá voda pomáhá zmírnit nepohodlí a bolest v konečníku. K sedací koupeli vám stačí naplnit lavor nebo dno vany teplou vodou a sedět v ní asi dvacet minut. Pro lepší účinek přidejte bylinky s protizánětlivými a uklidňujícími vlastnostmi, jako je heřmánek, vilín nebo lopuch.

Zdroje:

https://www.zilniporadna.cz/magazin/hemoroidy-co-zpusobuje-akutni-ataky-a-co-vam-ulevi

https://www.tuasaude.com/en/hemorrhoid-treatment/