Grapefruitová dieta slibuje váhový úbytek deset kilo za deset až dvanáct dnů, což se může zdát fascinující, možná ale taky nepravděpodobné. A podle lékařů rozhodně ne zdravé. Rychlý úbytek hmotnosti v krátkém čase ale samozřejmě láká dietáře po celém světě, a to už téměř devadesát let. V čem speciální jídelníček spočívá? Především ve striktním omezení počtu kalorií i omezené škále potravin. Kromě citrusů se doporučuje konzumovat jen potraviny bohaté na bílkoviny a zdravé tuky (vejce, červené maso) a vyhýbat se sacharidům a cukrům, včetně rýže, brambor a těstovin. Dá se tedy říct, že se jedná o typ nízkosacharidové diety. Při dietě snižujete počet kalorií zhruba na 800 denně a vypít byste měli osm sklenic vody a 1 šálek černé kávy.

Zdroj: Youtube

Za 18 dní o 10 kilo méně?

Tato dieta měla podle různých zdrojů údajně vzniknout v roce 1929 v Hollywoodu (proto se jí říká i hollywoodská dieta). Tehdy se jí říkalo osmnáctidenní, protože se měla dodržovat právě osmnáct dní, během nichž bylo povoleno jíst pouze grapefruity, pomeranče, toustový chléb, zeleninu a vejce. Množství přijatých kalorií za den se pohybuje pouze okolo 500 kcal, což je zhruba čtvrtina doporučeného denního počtu kalorií pro zdravou ženu v produktivním věku.

Například americká spisovatelka Fannie Hurst ve své autobiografii z roku 1935 psala o tom, že tuto dietu osobně přejmenovala na „10-day, 10-pounds-off diet“ (tedy desetidenní dieta, během které shodíte deset kilo).

Půlka grepu před jídlem

Citrusové plody obsahují velké množství vitamínu C a skládají se převážně z vody. Tělu zajistí také vlákninu, která podporuje zdraví srdce a cév i správné trávení. Plod má asi jen 104 kalorií a hodí se i pro lidi, kteří trpí vysokou hladinou krevního cukru. Lidé s trávicími nebo žaludečními potížemi mohou být ale citliví na kyselinu, která může dráždit jejich žaludek. Účinky grapefruitu na snižování hmotnosti u obézních lidí se věnují i některé studie. A potvrzují, že pitím grapefruitového džusu nebo konzumací půlky grepu před každým jídlem můžete skutečně zhubnout. Dokládá to například studie s názvem „Grapefruit diet“, kterou vedl lékař Ken Fujioka. „Účastníci naší studie si zachovali své každodenní stravovací návyky a mírně zlepšili svůj cvičební program, jedinou dietní změnou byl příjem floridského grapefruitu a grapefruitové šťávy,“ řekl v tisku Medial News Today. Účastníci, kteří snědli půlku grapefruitu s každým jídlem, zhubli za 12 týdnů 3,6 kila, a ti, kteří pili sklenici grapefruitové šťávy třikrát denně, zhubli 3,3 kila.

40 kilo grapefruitů

Kromě fanoušků má ale tato dieta i svoje odpůrce z řad některých lékařů a nutričních specialistů. Podle nich grapefruitové dietě nechybí pouze kalorie, ale také dostatek makroživin, tedy bílkovin, sacharidů i tuků, a dále důležitých minerálů jako je vápník, fosfor a železo. Vědci sice zjistili, že grapefruit obsahuje látku zvanou naringenin, která skutečně podporuje spalování tuků, jenže člověk by musel sníst najednou alespoň čtyřicet kusů tohoto ovoce, aby to mělo kýžený efekt, informuje list Daily Mail Online ve článku zde.

Uznávaný profesor Yaakov Nahmias, který provedl výzkum na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě, například uvedl, že lidé, kteří na téhle dietě zhubnou, toho dosáhnou spíš snížením celkového počtu kalorií, než díky nějaké zvláštní vlastnosti ovoce. Uvedl to v dokumentu Channel 4 Superfoods: The Real Story. Dodal také, že když tělo požije naringenin, věří, že je nalačno a začne skutečně odbourávat tuk. „Pokud ale dobře jíte a cvičíte, pak je to pro vás zdravější, než se snažit dosáhnout nějakého ideálu celebrity, který je pro většinu lidí nedosažitelný a pravděpodobně nezdravý.“

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3039556/

https://www.medicalnewstoday.com/releases/5495#1

https://www.webmd.com/diet/a-z/grapefruit-diet

https://www.dailymail.co.uk/news/article-3141218/The-wonders-grapefruit-diet-squashed-Celebrity-fad-hep-lose-weight-eat-40-once.html