Premium obsah

K fyzioterapeutovi zdarma. Ano, jde to. Tady máte návod

K fyzioterapeutovi zdarma. Ano, jde to. Tady máte návod
Sedavé zaměstnání, málo pohybu či úraz. Všechny tyto věci ústí k problémům pohybového aparátu. Ještě ale než skončíte odkázaní na lécích, či dokonce operaci, může pomoci fyzioterapie. V některých případech vám ji zaplatí i pojišťovna!

Dnes už pravděpodobně neexistuje člověk, který by vinou životního stylu nesahal po prášcích na bolest. Neřešení problému navíc velice často končí na nemocničním lůžku nebo s pořádnou hrstí léků na předpis. Zmáčknout záchrannou brzdu přitom není tak těžké. Stačí si zajít k praktickému lékaři či ambulantnímu specialistovi. Daný doktor vám pak může předepsat „Poukaz na vyšetření/ošetření FT“ na problém, který se dotýká jeho kompetence.

Zdroj: Youtube

S čím vám pomůže fyzioterapie:

 • problémy svalového a kosterního aparátu
 • poúrazové stavy
 • neplodnost
 • bolestivá menstruace
 • migréna
 • tinnitus aj.

Pozor dejte na „Poukaz na vyšetření/ošetření K“

Dosti podobný výraz, ale značně odlišný přístup v tom, co musíte udělat. Předepíše-li vám doktor „Poukaz na vyšetření/ošetření K“, musíte se nejprve objednat k rehabilitačnímu lékaři. Ten vám sestaví individuální léčebný plán, s kterým můžete až poté kontaktovat vybraného fyzioterapeuta.

Pokud byste se s tímto průkazem přihlásili rovnou na fyzioterapii, budete odmítnuti, což je nemilé obzvlášť proto, že platnost průkazu je pouhých 7 dnů.

Jaké procedury vám pojišťovna proplatí:

 • reflexní a vazivovou masáž
 • měkké techniky
 • mobilizaci páteře a periferních kloubů
 • cvičení spolu s pomůckami
 • elektroléčbu
 • magnetoterapii
 • ultrazvuk
 • kineziologické vyšetření aj.

Kompletní seznam procedur proplácených pojišťovnou najdete na stránkách Ministerstva zdravotnictví v sekci Seznam zdravotních výkonů.

Kineziotaping a jeho využití ve sportu a fyzioterapii
Kineziotaping a jeho využití ve sportu a fyzioterapii

Kineziotaping je v posledních letech hojně využívanou pomůckou jak ve světě sportu, tak i ve světě fyzioterapie. Lze jej využít u řady různých stavů a diagnóz, a to preventivně nebo jako součást celkové terapie. Jak vlastně funguje a jaké jsou jeho hlavní benefity?

Jak dlouho vám bude fyzioterapie hrazena pojišťovnou?

Celkový počet hrazených procedur najdete rovněž na stránkách Ministerstva zdravotnictví. Pro příklad uvádíme, že reflexní masáž trvající 30 minut lze vykázat 1 denně a 10krát za čtvrt roku. Celozábalová masáž zase 1 denně a 14krát za celý rok.

Jak na běh z pohledu fyzioterapie
Jak na běh z pohledu fyzioterapie

Běh je v poslední době jedním z nejoblíbenějších sportů. Bodejť by ne. V období nejhoršího stavu pandemie to byl kromě cvičení doma v podstatě jediný sport, který člověk mohl legálně provozovat. Navíc k běhu toho mnoho nepotřebujete. Stačí sportovní oblečení a obuv, trochu času a chuť se hýbat. Je ovšem důležité si uvědomit, že i v rámci běhu je podstatné určité nastavení těla, abychom si nekoordinovaným běháním zbytečně neublížili.

Jako samoplátce si dost připlatíte

Chcete-li pro své zdraví něco udělat i z preventivních důvodů, můžete se k fyzioterapeutovi vydat i bez doporučení vašeho lékaři. Soukromé kliniky mají většinou prvotřídní vybavení a na své klienty si vyhradí maximální množství času. I tady však počítejte s tím, že si trochu počkáte, obzvlášť v případě, jestli jste si vybrali nějakého vyhlášeného odborníka. S tím souvisí i vyšší částka, kterou za návštěvu zaplatíte. I když se ceny různí podle toho, v jakém kraji bydlíte, vždy bude jedno sezení stát minimálně 1 000 Kč.

Zdroj:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.