FYTO- vs. ESTROGEN

Estrogen je ženský pohlavní hormon, který v těle plní celou řadu funkcí. Například reguluje menstruační cyklus a tím pádem přijde doba (říká se jí perimenopauza), kdy jeho hladina postupně klesá. To žena většinou zaznamená kvůli celé řadě nepříjemných příznaků, mezi nimiž nechybí například návaly či poruchy spánku spojené se silným pocením.

Fytoestrogen je látka rostlinného původu s chemickou strukturou velice podobnou estrogenu, díky čemuž má schopnost napodobit účinky výše popisovaného hormonu. Odborníci ovšem varují, že ne všechny fytoestrogeny působí touto cestou. Díky provedeným výzkumům víme, že některé mají účinek podobný estrogenu, zatímco u jiných je o efekt vysloveně antiestrogenní. To v praxi znamená, že některé druhy fytoestrogenů hladinu estrogenu v těle navyšují, zatímco jiné působení estrogenu blokují a hladinu v těle snižují.

VYBERTE TY SPRÁVNÉ

Vhodně zvolený druh fytoestrogenu pomáhá ženám v období přechodu zmírnit či, dokonce eliminovat nepříjemné symptomy. Současně díky estrogennímu působení v těle klesá riziko osteoporózy a některých druhů rakoviny, což jsou diagnózy spojované s poklesem estrogenu v tomto životním období. Které potraviny by se tedy ve vašem jídelníčku měly vyskytovat?

· Sója

Sója a produkty z ní (tofu, edamame, tempeh) jsou bohaté na bílkoviny, vitaminy, minerály a také fytoestrogeny, o které nám nyní jde nejvíce. Ty pak v těle napodobují účinky estrogenu, můžete tedy očekávat zmírnění frekvence i intenzity návalů.

· Sezamová a lněná semínka

O sezamových semínkách víme, že příznivě ovlivňují hladinu estrogenu u žen v přechodu a také v období postmenopauzy. Současně zlepšují i hladinu cholesterolu. Lněná semínka zase mohou podle expertů sehrát roli ve snížení rizika rakoviny prsu.

· Brokolice

Brokolice bývá ceněná především pro obsah vitaminu C, kyseliny listové, draslíku či železa. Současně nabízí i látky ze skupiny fytoestrogenů, a tak její pravidelná konzumace napomáhá harmonizaci estrogenového metabolismu. Tento účinek mají nejenom samotné růžičky brokolice, ale i její naklíčená semena.

· Pšeničné otruby

Pokud jste je do této chvíle měli zařazené jako krmení pro koně, nejspíš vás překvapíme informací, že otruby jsou velmi výživnou potravinou a zcela excelentním zdrojem fytoestrogenů. Řada odborníků je navíc přesvědčená, že na zvýšení hladiny estrogenu v krvi mají lepší vliv otruby jemné, namleté na menší částečky.

· Lesní ovoce

Jahody, maliny, borůvky či ostružiny platí za velmi kvalitní zdroje cenných živin. Obsah fytoestrogenů tak představuje jen jeden z dalších důvodů, proč byste je měli pravidelně zařazovat do svého jídelníčku. Výhoda je, že většinu důležitých látek si tyto plody uchovají i po zamrazení.

PRO KOHO JSOU FYTOESTROGENY VHODNÉ A V ČEM SPOČÍVÁ JEJICH ÚČINEK?

Zejména pro ženy po čtyřicítce, u kterých se začínají projevovat příznaky perimenopauzy. Dále pak samozřejmě pro ženy v přechodu. Na základě analýzy několika studií provedené v roce 2014 víme, že fytoestrogeny mohou velmi příznivě ovlivnit návaly. Zlepšení je možné očekávat ale i u dalších symptomů. Vzhledem k tomu, že estrogen napomáhá udržení správné hustoty kostí, je možné příjmem fytoestrogenů zajistit účinnou prevenci osteoporózy. Stejně tak bývá sledováno zmírnění menstruačních bolestí a řada žen v reprodukčním věku fytoestrogeny s úspěchem používá při nepravidelné menstruaci. Potěšující zprávou v neposlední řadě bude, že se vám díky fytoestrogenům může zlepšit pleť, zejména co se týče výskytu akné.

Zdroje:

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9751507/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3074428/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30248918/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30257383/
  • https://www.tandfonline.com/doi/full/10.3109/13697137.2014.966241
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5808339/