Fungují tyto doplňky skutečně?
O tom, zda doplňky stravy na hubnutí fungují a zda plní své sliby, se vedou neustálé debaty. Jak píše Healthline, přehled existujících studií se shoduje v tom, že doplňky stravy na hubnutí nevedou k úbytku hmotnosti. Vědci zkoumaly látky, které se nejčastěji v doplňcích vyskytují, jako je například kofein, guarana, zelený čaj nebo chrom.
Nová rozsáhlá studie zveřejněná v časopise Obesity zjistila, že doplňky stravy nevedou k dramatickému úbytku hmotnosti, jak tvrdí. Ve skutečnosti je spíše výjimečné, že lidé, kteří tyto doplňky stravy užívají, vůbec zhubnou, ukázal výzkum.
Možná to není to, co jste chtěli úplně slyšet, ale tak nějak jste to tušili. Opravdu neexistuje žádná zázračná pilulka, po které by kila letěla sama dolů.
Zároveň je důležité, jaké doplňky stravy si vyberete. Jednu skupinu tvoří doplňky volně prodejné, jiné jsou pak léky na předpis, které působí například na centrální nervovou soustavu a člověk nepociťuje hlad. Ale to je jiné téma a lékař je předepisuje jen obézním osobám.
K doplňkům stravy, které jsou volně prodejné, se vyjadřuje doktorka Sharon Zarabi. "I kdyby existoval doplněk, přísada, bylina, které by fungovaly, doplňky nejsou regulovány nikým a ničím. Není možné porozumět dávkování, kvalitě a účinnosti," řekla doktorka pro Healthline.
Zarabiová upozornila, že změna životního stylu je pravděpodobně jediným způsobem, jak zvládnout svou váhu. "Užívání kakaových pilulek nebo doplňku ženšenu nikdy nebude fungovat, pokud nezměníte svůj životní styl, protože vaše tělo se vždy brání úbytku hmotnosti a vy se musíte aktivně podílet na zdravém životním stylu," dodala lékařka.
Zdravotní rizika plynoucí z doplňků stravy
Kromě toho, že neexistují žádné důkazy podporující tvrzení o snadném hubnutí, jsou některé z těchto doplňků spojeny s významnými zdravotními riziky.
Výzkum z roku 2019 publikovaný v časopise Journal of Adolescent Health zjistil, že v letech 2004 až 2015 mělo zdravotní problémy spojené s doplňky stravy přibližně 1 000 osob ve věku 25 let a mladších. Z tohoto počtu bylo 166 osob hospitalizováno a 22 osob zemřelo.
Co byste měli vědět? Trh s vitamíny a doplňky stravy není kontrolován Ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL). Léky na předpis jsou pod přísným dozorem oproti těm, které si volně kupujeme v lékárně nebo na internetu.
Vzhledem k chybějícímu dohledu je těžké určit, které značky a výrobky jsou kvalitní a které mohou potenciálně ohrozit vaše zdraví. Ústav označuje doplňky stravy jako potraviny, nikoli jako léky. Nehodnotí tedy jejich účinnost, bezpečnost ani kvalitu.
Než se tedy rozhodnete pro jakoukoli formu tohoto hubnutí,, zjistěte, co je pro vás nejlepší, v konzultaci s lékařem.
Zdroj: výzkum, studie, Healthline