Příčiny extrémního pocení:

Genetika: Někteří lidé mají genetickou predispozici k nadměrnému pocení. Pokud v rodině existují případy hyperhidrózy, je pravděpodobné, že se tato podmínka může vyskytnout i u vás.

Stres a úzkost: Emocionální faktory, jako je stres a úzkost, mohou přispívat k nadměrnému pocení. Když je člověk vystaven vysoké úrovni stresu, nervový systém může reagovat nadměrnou aktivací potních žláz.

Zdroj: Youtube

Hormonální nerovnováha: Hormonální změny, jako je například v období puberty, těhotenství nebo menopauzy, mohou způsobit nadměrné pocení. Také hormonální poruchy spojené s onemocněním štítné žlázy mohou být jednou z příčin extrémního pocení.

Vedlejší účinky léků: Některé léky, jako jsou antidepresiva, antipyretika a léky na vysoký krevní tlak, mohou mít vedlejší účinek nadměrného pocení. Pokud máte podezření, že vaše léky jsou příčinou nadměrného pocení, poraďte se s lékařem o možnosti změny léčby.

Jak se zbavit nadměrného pocení?

Správa hygieny: Důkladné mytí a používání antiperspirantů mohou pomoci omezit nadměrné pocení. Vyberte si antiperspirant s vysokou účinností a aplikujte ho na čistou a suchou kůži.

Výběr vhodného oblečení: Nosíte-li volné, prodyšné oblečení vyrobené z přírodních materiálů, jako je bavlna, umožníte kůži lépe dýchat a minimalizujete pocení. Omezte nošení syntetických materiálů, které mohou zhoršit pocení.

Správná hydratace: Pijte dostatek vody, abyste udrželi tělo hydratované. To pomůže udržet optimální funkci potních žláz.

Zmírnění stresu: Techniky relaxace, jako je meditace, hluboké dýchání nebo jóga, mohou pomoci snížit úroveň stresu a tím minimalizovat nadměrné pocení.

Kdy vyhledat lékaře?

Pokud extrémní pocení zasahuje do vašeho každodenního života, omezují se vaše aktivity nebo pokud se objevují další příznaky, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Lékař může provést důkladné vyšetření a posoudit možné příčiny a léčebné možnosti. Některé případy extrémního pocení mohou vyžadovat léčbu zaměřenou na základní příčinu, jako například hormonální terapii, chirurgické zákroky nebo podávání léků proti pocení.

Je důležité si uvědomit, že extrémní pocení nemusí být nezvladatelným problémem. Existuje mnoho způsobů, jak ho zmírnit a zlepšit kvalitu života. Pokud vás tento problém trápí, obraťte se na odborníka, který vám může poskytnout správnou diagnózu a doporučit vhodnou léčbu.

Zdroj: