Estrogen je známý především jako jeden z hlavních hormonů, které se podílejí na menstruačním cyklu ženy. Tento neurohormon má však také silný vliv na nálady, emoce a kognitivní funkce. Pokud je estrogen v rovnováze s dalšími hormony, jako je progesteron, ženy se obvykle cítí šťastné, energické a motivované. Když je estrogenu v poměru k progesteronu příliš mnoho, je to jiný příběh. Tomu se říká estrogenová dominance, což je stav, který může způsobit, že se budete cítit úzkostně, depresivně, podrážděně a zapomnětlivě. U mužů hraje estrogen důležitou roli v sexuálních funkcích.

Estrogenová dominance je stav, který je právem označovaný jako moderní civilizační onemocnění a rozhodně se netýká pouze žen. Větší tendenci k tomuto stavu mají sice ženy po 35tém roce života, ale muži ani mladší ženy se v tomto ohledu bohužel nenechají moc zahanbit. Za vše hovoří i to, že za posledních pár desítek let narostl počet případů rakoviny prsu a dělohy, neplodnosti u mužů a fakt, že mladé dívky dospívají mnohem dříve.

Zdroj: Youtube

Co způsobuje vysokou hladinu estrogenu a jaké jsou příznaky?

Vysoká hladina estrogenu může vzniknout přirozeně, ale příliš mnoho estrogenu může být také důsledkem užívání některých léků nebo důsledkem zdravotního stavu. Jak uvádí web Medicína, mezi nejčastější příčiny estrogenové dominance patří nezdravý životní styl spojený s konzumací alkoholu a dalších návykových látek, chronický stres, obezita, příchod klimakteria, užívání hormonální antikoncepce a některých léků či nadměrný příjem těžkých kovů a pesticidů.

Příznaky nadbytku estrogenu u žen jsou následující.

  • necítí se ve svém těle dobře
  • cvičí, jí zdravě, ale nemohou zhubnout
  • jí pořád stejně, ale váha jde nahoru
  • mají velmi bolestivou menstruaci
  • padají vlasy
  • ukládá se tuk na břiše
  • jsou pořád unavené

a tak dále…ženy se často popisují slovy „jsem nafouklá, oteklá, unavená a přecitlivělá“.

Příznaky vysoké hladiny estrogenu u mužů

Zdravá rovnováha estrogenu a testosteronu podporuje sexuální růst a vývoj. Pokud dojde k nerovnováze těchto hormonů, může to ovlivnit u mužů sexuální vývoj a funkce.

Neplodnost: Estrogen je částečně zodpovědný za tvorbu zdravých spermií. Při vysoké hladině estrogenu může hladina spermií klesat a vést k problémům s plodností.

Gynekomastie: Estrogen může stimulovat růst prsní tkáně. U mužů s nadměrným množstvím estrogenu se může vyvinout gynekomastie, což je stav, který vede ke zvětšení prsou.

Erektilní dysfunkce (ED): Muži s vysokou hladinou estrogenu mohou mít potíže s dosažením nebo udržením erekce.

Co dělat pro hormonální rovnováhu?

Největší vliv na hladinu estrogenu má estrogen, který se nachází v potravě, kterou jíme. Nevhodně vyráběné živočišné produkty, díky např. nevhodné skladbě krmiva a léků používaných u zvířat, kam patří zejména mléčné výrobky, kuřecí maso a vejce z klecových chovů a některé druhy ryb, obsahují vysoké množství hormonálních disruptorů. Lidé, kteří pravidelně jedí velké množství masa, jsou pak vystaveni vysokým hladinám těchto pohlavních xenosteroidů. Pokud máte příznaky dominance estrogenu, zvažte snížení nebo vyloučení příjmu živočišných produktů nebo alespoň dbejte na kvalitu jejich zdroje. Kvalitní živočišná bílkovina v přiměřeném množství je naopak důležitým zdrojem aminokyselin, které se podílí na detoxikaci a správně fungujícím metabolismu jater. Rovnováha v jídle je skvělý způsob, jak dostat vaše hormony zpět do rovnováhy!

Další důležitou strategií pro vyrovnání hladin estrogenu je prosté udržování zdravé tělesné hmotnosti. Vysoké hladiny estrogenu mohou bohužel způsobit, že tělo vytváří více tukových buněk, tuk následně produkuje více estrogenu a vzniká začarovaný kruh! Nadměrným působením estrogenů vzniká typická obezita ve středu těla a na stehnech, kde je u žen nejvíce estrogenních receptorů. Pro udržitelné hubnutí se zaměřte ve svém jídelníčku na čerstvé ovoce, zeleninu a výživné obiloviny, jako je quinoa a také na luštěniny. Jezte zdravé tuky z rostlinných potravin, jako je avokádo, tahini, chia semínka, vlašské ořechy, mandle, para ořechy, slunečnicová semínka nebo kokos. Tyto tuky obsahují na rozdíl od tuků z živočišných produktů vlákninu, která usnadňuje kontrolu nad hladem a podporuje hubnutí. Jezte hodně listové zeleniny, která pomáhá chránit zdraví jater.

Také naše střeva musí fungovat správně, aby se deaktivované estrogeny nevstřebávaly zpět do krevního oběhu. Zácpa, nepravidelná stolice a narušený střevní mikrobiom tak přispívají k estrogenové dominanci více, než jsme ochotní si připustit. Pro zdravý střevní mikrobiom je nutné mít v potravě dostatek vlákniny a synbiotik.

A v neposlední řadě také může pomoci s nastolením hormonální rovnováhy snížení hladiny stresu. Ve snaze čelit velkému stresu totiž vaše nadledviny neustále produkují stresové hormony, které by měly být využívány jen v krizových situacích. Neustálá připravenost organismu na „boj“ vyčerpává a můžete být následně unavení, zpomalení a vyčerpaní. Dochází k výkyvům hladiny krevního cukru i k poruchám trávení, takže váš organismus nedokáže řádně vstřebávat živiny. Zvažte proto aktivity, jako je meditace, dechová cvičení, jóga nebo procházka v přírodě.

Zdroj:Studie, Medicína, Healthline, Amenclinics