Dopřejte si zelený čaj i v teplých dnech

Zelený čaj je velmi dobře známý pro svůj vysoký obsah kofeinu. Můžete si ho vychutnat teplý, ale stejně tak ho využijete i jako osvěžující nápoj, protože sám o sobě má ochlazující účinky. Zelený čaj má navíc vysoký podíl vitaminů a minerálů. Jeho popíjení je pro náš organismus víc než příznivé. V horkých dnech si do něj přidejte pár kostek ledu nebo si z něj udělejte pochoutku přidáním sladkého přírodního sirupu či medu. Získáte tak energeticky bohatý čaj, který navíc posílí vaši koncentraci i duševní výkonnost. Navíc máte jistotu, že svému tělu dopřáváte to, co nabízí sama příroda. (ZVĚŘINA, RNDr. Ondřej; KRULÍKOVÁ, Martina. Nutričně významné složky čaje.)

Zdroj: Youtube

Už znáte yerba maté?

Je pro vás pojem yerba maté neznámý? Pak vězte, že se jedná o španělský výraz pro sušené a drcené lístky rostliny cesmíny paraguayské, kterou považovali za posvátnou už jihoameričtí indiáni. Poslední dobou se ale těší velké oblibě nejen v Jižní Americe, ale po celém světě, a to především pro své stimulační účinky. Obsahuje kombinaci tří zázračných látek – kofeinu, teobrominu a teofylinu. Právě tyto látky v kombinaci s vitaminy a minerály mají na svědomí pozvednutí mysli i celkového mentálního rozpoložení. Maté se doporučuje popíjet hlavně během dne, a dokonce dokáže potlačit problémy se spánkem. I díky tomu působí na lidský organismus omlazujícím účinkem (BLAŽÍČKOVÁ, Barbora. Kofein-jeho vlastnosti a stanovení. 2020.).

Guarana jako silný stimulant

Ne nadarmo si studenti vysokých škol kupují guaranu ve velkém. Díky prášku z guarany si totiž můžete v pohodlí domova jednoduše připravit zdravý a přírodní energetický nápoj, který se postará o zlepšení kognitivních schopností a paměti. Snižuje duševní únavu a stimuluje organismus k většímu výkonu. A je tak zázračná proto, že její semena obsahují až 6krát vyšší podíl kofeinu než kávová zrna. Navíc na ní nevzniká závislost. Vedlejším účinkem guarany může být i úbytek na váze, protože urychluje odstranění tuků a zvyšuje bazální metabolismus buněk.

Připravte si lahodnou mačču

Vsaďte na zelenou a nenechte se touto výraznou barvou odradit. Ten, kdo jednou pronikne do tajů přípravy kouzelného nápoje mačča (anglicky matcha), už nikdy nechce nic jiného. Vlastně se jedná o vysoce koncentrovaný zelený čaj. Kvalitní lístky zeleného čaje se suší a následně melou v žulových mlýnech. Z prášku si pak připravíte lahodný nápoj, který povzbuzuje mozek, zlepšuje soustředění a dodává energii s postupným nástupem. Mačča vám neposkytne energii hned, zato její účinek může trvat až po dobu 6 hodin. Navíc si konzumací tohoto nápoje pomáháte udržovat váhu nebo úbytek na váze. Čaj si můžete snadno připravit doma. V nabídce kaváren najdete ale i stále populárnější „matcha latté“ nebo můžete zkusit i zmrzlinu s příchutí mačči. (KOLOFIKOVÁ, Kateřina. Stanovení nutričních a biologicky aktivních látek v Matcha čajích. 2018.)

Toto je výčet pouze základních alternativ zdraví nebezpečných energetických nápojů, které na organismus postupem času mohou působit jako jed. Zkuste proto námi doporučované nápoje, které vám dokážou zlepšit kvalitu života.

Zdroje:

  • https://www.pijumate.cz/clanky-o-yerba-mate/co-je-yerba-mate/
  • https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/guarana/
  • https://www.matchatea.cz/o-matcha/pribeh-znacky-matcha-tea
  • BLAŽÍČKOVÁ, Barbora. Kofein-jeho vlastnosti a stanovení. 2020.
  • ZVĚŘINA, RNDr. Ondřej; KRULÍKOVÁ, Martina. Nutričně významné složky čaje.
  • KOLOFIKOVÁ, Kateřina. Stanovení nutričních a biologicky aktivních látek v Matcha čajích. 2018.