Premium obsah

Dochází vám energie? Zapomeňte na kávu, tento nápoj je 10x účinnější

Dochází vám energie? Zapomeňte na kávu, tento nápoj je 10x účinnější
Znáte ten pocit, kdy se na vás valí jedna povinnost za druhou? Jsou dny, kdy si místo odškrtávání úkolů připisujeme další a další, až na nás čeká pěkně dlouhý seznam, od kterého nejde uniknout. A podzim je právě jedno z takto náročných období. Víte, co by vám pomohlo – sauna, relax, cvičení a chvíle pro sebe – ale to je to poslední, na co můžete pomyslet. Den má pořád jen 24 hodin, to nezměníme. Můžete si ale pomoct jinak a dodat tělu dostatek energie, aby takové náročné dny zvládlo bez újmy a vy jste se mohli opět vrátit do života, ke kterému patří i tolik kýžený odpočinek. Navíc existují zcela přírodní produkty, které nás nakopnou a našemu tělu nijak neublíží – naopak. Ano, mluvíme o zázračné mačče – lahodném nápoji, který organismu přináší nejednu výhodu. Jak si takový mačča nápoj můžete připravit a proč?

Co je to mačča?

Pojem mačča (anglicky matcha) určitě neslyšíte poprvé. Tento výrazný zelený prášek je vlastně typ zeleného čaje, který se připravuje z mladých lístků. Čaj mačča je typický svou přípravou – čajové lístky se pomelou na velmi jemný prášek. Tento prášek se následně při přípravě nápoje rozmíchá a našlehá na hustou pěnu. Konzumují se tak samotné čajové lístky. Právě proto jsou účinky mačči mnohonásobně vyšší než u klasického vývaru ze zeleného čaje. Díky tomuto speciálnímu postupu při výrobě jsou v nápoji zachovány prospěšné látky, které by se při louhování jinak vytratily. Mačča je známý především pro své povzbuzující účinky a vysoký obsah antioxidantů.

Jedinečné účinky mačči

Co konkrétně nám pití mačči přinese? Právě díky nadrcení zelených lístků si zachovává vysoký podíl antioxidantů a aminokyselin a vaše tělo je tak může využít na maximum. Obsahuje také vitaminy A, C, E, vlákninu, ale také látky, jako jsou katechiny a polyfenoly. A právě tyto látky chrání naše tělo před poškozováním buněk a brání propuknutí rakoviny tím, že ničí rakovinotvorné buňky. Pravý čaj mačča také pomáhá udržet normální krevní tlak a hladinu cukru v krvi. Nejznámějším přínosem čaje jsou ale jeho povzbuzující účinky. Obsahuje totiž kofein a L-tanin. Příjem obou těchto látek má za následek zvýšení energie. Mačču tedy můžete užívat jako takový přírodní a zdravý energetický nápoj, který zvyšuje fyzickou výkonnost a zrychluje metabolismus o 30–40 %. Navíc zvyšuje koncentraci a zlepšuje paměť. Jeho popíjení je tedy vhodné například při zkouškovém období nebo v období pracovního vypětí. (KOLOFIKOVÁ, Kateřina. Stanovení nutričních a biologicky aktivních látek v Matcha čajích. 2018.)

Káva nebo mačča?

Mačča je velmi často přirovnávána k účinkům kávy, a to oprávněně. Oba nápoje totiž obsahují kofein, což má za následek zvýšení energie. Oba drinky vás jednoduše nakopnou, protože obsahují velmi podobný podíl kofeinu. Rozdíl je ale především v nástupu účinku a jeho délce trvání. Povzbuzující účinky kávy pociťujeme zpravidla obratem, má rychlejší nástup, ale také rychleji odezní. Naopak povzbuzující účinky mačči se uvolňují postupně po dobu 3–6 hodin. Působí vyrovnaně a delší dobu, je tedy lepší pro dlouhodobé soustředění, a to především látce L-tanin.

Jak si čaj připravit?

Mačču si připravíte doma velmi jednoduše. Do připraveného šálku nasypte zelený prášek – pro 0,5–0,7 deci stačí čtvrtina malé čajové lžičky. Prášek se zalije horkou vodou o teplotě 70–80 °C a pak se nápoj vyšlehá metličkou do husté pěny. Hotový čaj se může ihned po zchladnutí konzumovat. Pro lahodnější chuť si do čaje můžete přidat i trochu medu.

 

Zdroje:

  • https://www.shamind.cz/o-produktech/matcha/?
  • https://www.matchatea.cz/
  • https://www.blendea.cz/matcha/
  • KOLOFIKOVÁ, Kateřina. Stanovení nutričních a biologicky aktivních látek v Matcha čajích. 2018.

 

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.