Co je to mačča?

Pojem mačča (anglicky matcha) určitě neslyšíte poprvé. Tento výrazný zelený prášek je vlastně typ zeleného čaje, který se připravuje z mladých lístků. Čaj mačča je typický svou přípravou – čajové lístky se pomelou na velmi jemný prášek. Tento prášek se následně při přípravě nápoje rozmíchá a našlehá na hustou pěnu. Konzumují se tak samotné čajové lístky. Právě proto jsou účinky mačči mnohonásobně vyšší než u klasického vývaru ze zeleného čaje. Díky tomuto speciálnímu postupu při výrobě jsou v nápoji zachovány prospěšné látky, které by se při louhování jinak vytratily. Mačča je známý především pro své povzbuzující účinky a vysoký obsah antioxidantů.

Jedinečné účinky mačči

Co konkrétně nám pití mačči přinese? Právě díky nadrcení zelených lístků si zachovává vysoký podíl antioxidantů a aminokyselin a vaše tělo je tak může využít na maximum. Obsahuje také vitaminy A, C, E, vlákninu, ale také látky, jako jsou katechiny a polyfenoly. A právě tyto látky chrání naše tělo před poškozováním buněk a brání propuknutí rakoviny tím, že ničí rakovinotvorné buňky. Pravý čaj mačča také pomáhá udržet normální krevní tlak a hladinu cukru v krvi. Nejznámějším přínosem čaje jsou ale jeho povzbuzující účinky. Obsahuje totiž kofein a L-tanin. Příjem obou těchto látek má za následek zvýšení energie. Mačču tedy můžete užívat jako takový přírodní a zdravý energetický nápoj, který zvyšuje fyzickou výkonnost a zrychluje metabolismus o 30–40 %. Navíc zvyšuje koncentraci a zlepšuje paměť. Jeho popíjení je tedy vhodné například při zkouškovém období nebo v období pracovního vypětí. (KOLOFIKOVÁ, Kateřina. Stanovení nutričních a biologicky aktivních látek v Matcha čajích. 2018.)

Káva nebo mačča?

Mačča je velmi často přirovnávána k účinkům kávy, a to oprávněně. Oba nápoje totiž obsahují kofein, což má za následek zvýšení energie. Oba drinky vás jednoduše nakopnou, protože obsahují velmi podobný podíl kofeinu. Rozdíl je ale především v nástupu účinku a jeho délce trvání. Povzbuzující účinky kávy pociťujeme zpravidla obratem, má rychlejší nástup, ale také rychleji odezní. Naopak povzbuzující účinky mačči se uvolňují postupně po dobu 3–6 hodin. Působí vyrovnaně a delší dobu, je tedy lepší pro dlouhodobé soustředění, a to především látce L-tanin.

Jak si čaj připravit?

Mačču si připravíte doma velmi jednoduše. Do připraveného šálku nasypte zelený prášek – pro 0,5–0,7 deci stačí čtvrtina malé čajové lžičky. Prášek se zalije horkou vodou o teplotě 70–80 °C a pak se nápoj vyšlehá metličkou do husté pěny. Hotový čaj se může ihned po zchladnutí konzumovat. Pro lahodnější chuť si do čaje můžete přidat i trochu medu.

Zdroje:

  • https://www.shamind.cz/o-produktech/matcha/?
  • https://www.matchatea.cz/
  • https://www.blendea.cz/matcha/
  • KOLOFIKOVÁ, Kateřina. Stanovení nutričních a biologicky aktivních látek v Matcha čajích. 2018.