Energetické nápoje umějí rychle nastartovat, ale jejich složení bývá problematické. Vedle cukru v nich leckdy najdeme i chemické přídatné látky (aditiva). Obecně se nedoporučují hlavně dětem, adolescentům a těhotným a kojícím ženám. Například tato studie z Harvard School of Public Health ukazuje, že i když energetické nápoje fungují jako rychlý „dobíječ energie“, mohou mít na naše zdraví mnoho nepříznivých účinků. Vzhledem k vysokému obsahu cukru a kofeinu způsobují citlivějším lidem podráždění žaludku, vyvolávají stres a nervozitu, zvyšují krevní tlak, mohou způsobovat podrážděnost a v neposlední řadě i zvyšovat riziko obezity, kardiovaskulárních nemocí, dny a cukrovky 2. typu.

Zdroj: Youtube

Někdy není ani káva tou nejlepší volbou. Po šálku voňavého espresa sice zaženete únavu, ale bdělost zase brzy opadá a na řadu přichází nežádoucí útlum. Navíc dost lidem nedělá kyselá káva dobře na žaludek a způsobuje jim vedlejší účinky, jako je dehydratace, úzkosti, třas rukou. Příliš mnoho kávy za den může také způsobit bolesti hlavy a energetické skoky. Co tedy pít, abychom se rychle povzbudili? Vyzkoušejte následující drinky, které mají kromě povzbudivých účinků i zdravotní benefity.

Chai chai

Tahle pochoutka se pije hlavně v Indii. Základem je vylouhovaný černý čaj, doplněný kardamomem, pepřem, lékořicí, zázvorem, kakaovými boby, hřebíčkem, skořicí, vanilkou a badyánem. Všechno koření spolu chuťově souzní a kromě lahodného zážitku vás i povzbudí. Zázvor napomáhá trávení a zmírňuje žaludeční potíže, skořice zahání únavu, stabilizuje hladinu cukru v krvi a zrychluje metabolismus a kardamom funguje zase jako přírodní detoxikátor.

Mačča

Pochází ze stejné rostliny Camellia sinensis jako zelený čaj. Na rozdíl od něj se však mačča pěstuje ve stínu, což chrání listy před slunečním zářením a oxidací a přispívá k jejich jasně zelené barvě a vyššímu obsahu polyfenolů. Celé čajové lístky a stonky mačči se melou na jemný prášek, který se následně rozšlehá s horkou vodou nebo mlékem. Mačča obsahuje asi 40 až 175 mg kofeinu na šálek. Protože se však k výrobě mačča používají celé listy, může obsahovat vyšší koncentraci kofeinu – zatímco zelený čaj má nízké až střední množství kofeinu, mačča může mít velmi vysoké množství, dokonce více než káva.

Zelený čaj

Ať už ten v sáčku, nebo sypaný, zelený čaj je přímo studnicí antioxidantů. Obsahuje kofein a L-theanin (aminokyselina), které napomáhají zlepšení funkcí mozku. Kofein zvyšuje bdělost a L-theanin stimuluje produkci alfa vln v mozku, což dodává pocit klidu. Studie také prokázaly, že zelený čaj pomáhá předcházet Alzheimerově chorobě, udržuje stabilní hladinu cukru v krvi, a dokonce podporuje zdraví střev. Flavonoidy v zeleném čaji jsou známé pro své antioxidační účinky, spojené zejména se zdravím srdce.

Yerba maté

Maté je silný, bylinný čaj ze stromu Ilex paraguariensis v Jižní Americe, který má zemitou a hořčejší chuť než jiné čaje. Obsahuje antioxidační polyfenoly, jako je kyselina chlorogenová, plus tolik kofeinu, jako má káva, nebo i více (80 až 175 mg na šálek). Yerba maté také obsahuje 24 vitamínů a minerálů a 15 aminokyselin a je vyzdvihován, protože umí rychle nastartovat organismus, aniž by způsoboval nervozitu. Milovníci maté hlásí menší únavu a lepší soustředění. Yerbu maté si můžete vychutnat za tepla i na ledu, najdete ho i v balených lahvích.

Čaj yaupon

Stejně jako maté, i yaupon je bylinný čaj. Pochází z USA a má jemnou trávovou chuť podobnou zelenému čaji. Obsahuje kyselinu chlorogenovou a antioxidanty, o kterých se předpokládá, že snižují zánět a zvyšují energii. Tento čaj má 60 mg kofeinu na šálek a jeho hlavní složkou je teobromin, sloučenina podobnou kofeinu, která se nachází v kakaových bobech a mnoha čajích. Teobromin zvyšuje průtok krve a zvyšuje energii a bdělost – ta sice nastupuje pomaleji než u kofeinu, ale vydrží delší dobu, a tak je ideální třeba na dlouhé cesty autem.

Ženšen

Čaj vyrobený z kořenů rostliny ženšenu nabízí přírodní energetickou podporu, aniž by tělo zatěžoval cukrem a kofeinem, které se nacházejí v tradičních energetických nápojích. Kromě svých účinků na zvýšení energie může ženšenový čaj pomoct snížit stres, hladinu cholesterolu a cukru v krvi. V této zahraniční studii s 21 muži a 69 ženami pomohl ženšen snížit chronickou únavu a prodloužit energii.

Voda z chia semínek

Je jednoduchou, ale účinnou alternativou energetických nápojů. Pouhým spojením chia semínek s vodou vznikne hydratační, energii zvyšující nápoj bohatý na omega-3 mastné kyseliny, vlákninu, bílkoviny a minerály. Jedna porce chia semínek obsahuje jen asi 140 kalorií a asi 4 % denního doporučeného množství sacharidů. Ve srovnání s energetickými nápoji, které mohou způsobit skoky a poklesy hladiny cukru v krvi, je voda z chia semínek bohatá na živiny a dodává jemnou dávku energie. Chia semínka mají schopnost absorbovat až 12násobek své hmotnosti ve vodě a vytvořit gelovou konzistenci, která vám pomůže udržet hydrataci v těle po delší dobu, což se obzvlášť v létě hodí.

Zdroje:

https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/energy-drinks/#:~:text=A%20nutritional%20comparison%20shows%20that,%2C%20cardiovascular%20disease%2C%20and%20gout

https://reviewed.usatoday.com/cooking/features/9-energizing-drinks-that-will-wake-you-up-better-than-coffee https://www.health.harvard.edu/blog/energy-boosting-coffee-alternatives-what-to-know-202302222893

https://ensosuperfoods.com/blogs/supergreens/healthy-alternatives-for-energy-drinks

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6567241/