Poruchy ve funkci štítné žlázy rozlišujeme podle toho, jestli produkuje hormonů málo, nebo naopak moc. Jestliže trpíte vleklou únavou,výkyvy váhy nebo vám je stále zima či vám buší srdce, je možné, že vaše štítná žláza nefunguje tak, jak má. Pokud u sebe pozorujete některé příznaky, informujte o tom svého lékaře. Ten většinou už pohmatem na váš krk pozná, zda má štítná žláza neobvyklou velikost a může vás poslat na endokrinologické vyšetření. O nejčastějších problémech týkajících se poruch štítné žlázy jsme si povídali s profesorem MUDr. Michalem Krškem, Csc.,Předsedou České endokrinologické společnosti.

Pane doktore, jsou statistiky, které uvádějí, kolik pacientů se v Česku aktuálně léčí s endokrinologickým onemocněním?


S endokrinologickým onemocněním se v České republice léčí více než 620 000 lidí. Reálně ale pacientů bude mnohem více, odhaduje se, že desítky tisíc lidí svoji diagnózu dosud neznají.

Dá se říci, kdo má k těmto zdravotním potížím větší předpoklady?


U většiny onemocnění štítné žlázy je převaha postižení ženského pohlaví. U některých pacientek a pacientů, u kterých se již vyskytují některá autoimunitně podmíněná onemocnění, je vyšší riziko výskytu autoimunitně podmíněných onemocnění štítné žlázy.


Jak poznáme, že štítná žláza nefunguje tak, jak má? Kdy je na místě navštívit endokrinologa?


Mezi nejobvyklejší příznaky snížené funkce štítné žlázy neboli hypotyreózy patří únava a nevýkonnost. Mezi typické příznaky zvýšené funkce štítné žlázy, tedy hypertyreózy pak patří pocení, bušení srdce, hubnutí, psychická labilita nebo průjmy. Některá dříve častá onemocnění štítné žlázy, jako je například velká struma (zvětšení štítné žlázy), nebo těžké postižení vývoje v důsledku hypothyreózy jsou dnes v důsledku jodování soli spíše vzácná. Při výše zmíněných potížích je proto vhodné navštívit praktického lékaře, který odebere pacientovi krev a pošle ji na podrobné vyšetření do laboratoře. Ten v případě potřeby pacientovi doporučí i eventuální návštěvu endokrinologa.

Jak štítná žláza může ovlivňovat naši váhu? Můžou její poruchy za to, že častěji přibíráme na váze?


Zvýšená funkce štítné žlázy vede spíše k hubnutí a bývá provázená takzvaným vlčím hladem, protože metabolismus pacientů je zrychlený. Když někdo trpí sníženou funkcí štítné žlázy, tak skutečně může k přibírání na váze docházet. Obvykle ale nejde o nic výrazného. Vlčí hlad tito pacienti nepociťují, protože jejich metabolismus pracuje pomaleji.


Pokud se aktivně snažíme zhubnout, cvičíme, jíme dietně, ale stále se nám to nedaří - je na místě vyšetření u endokrinologa?


Základní vyšetření by měl provést praktický lékař, a to včetně testování základních funkcí štítné žlázy a pak až eventuelně doporučit návštěvu endokrinologa.


Za co konkrétně může snížená funkce štítné žlázy?


Jde o více symptomů, nejčastějším příznakem bývá slabost a nevýkonnost. Může se také objevovat i zimomřivost a již výše zmiňovaný nepatrný přírůstek na váze. Pacienti také mívají sklon k zácpě a trápí je suchost kůže.

Jaké poruchy štítné žlázy jsou nejčastější a postihují více ženy?


Oboje poruchy štítné žlázy, tedy její snížená i zvýšená funkce, jsou častější u žen. Zvýšená funkce štítné žlázy se vyskytuje méně často. U snížené funkce mají ženy převahu oproti mužům přibližně 4:1.


Může za zpomalený metabolismus právě porucha štítné žlázy? Jak se obvykle léčí?


Ano, snížená funkce štítné žlázy je příčinou zpomaleného metabolismu. Léčí se dodáváním hormonů štítné žlázy, které pacientům chybí, a to ve formě tablet.


Čím můžeme správnou činnost štítné žlázy podpořit?


Nic konkrétního neexistuje, ale obecně je důležité dodržovat zdravý životní styl, jíst pestrou stravu a mít dostatek pohybu.

Pokud máme sníženou funkci štítné žlázy, je nezbytné upravit si jídelníček? Jaké potraviny radíte zařadit nebo naopak vysadit?


V zásadě není úprava jídelníčku potřeba, ale pokud stravování pacienta není optimální, tak určitě úpravu doporučuji, a to ve smyslu zdravého životního stylu. Je vhodné zařadit dostatek zeleniny a ryb, především těch mořských, které obsahují jód. Zcela se vyhýbat určitým potravinám není třeba.


Kdy se lékaři uchylují o odstranění štítné žlázy, z jakých důvodů a jak se to na pacientovi projeví? Je pravděpodobné, že bude pacient bez štítné žlázy více přibírat na hmotnosti?


K odstranění štítné žlázy dochází ze dvou hlavních důvodu. Prvním z nich je nádorové onemocnění, kdy je nutné štítnou žlázu odstranit. Druhým nejčastějším důvodem je zvýšená funkce štítné žlázy, která nelze upravit medikamenty. Pokud se odstraněná celá štítná žláza, tak pacientům dodáváme její hormony ve formě tablet. Jestliže je pacient po odstranění štítné žlázy léčen substituční léčbou a hladiny hormonů jsou znormalizované, tak k přibírání na hmotnosti z důvodu onemocnění štítné žlázy nedochází.

Zdroje:
www.endokrinologie.cz