Jak jste na tom?

POKUD JSTE SE OSYPALI, ZREVIDUJTE VŠECHNY ALERGENY

Periorální dermatitida je zánětlivé onemocnění kůže v obličeji. Typicky se objevuje kolem úst, ale mezi vyrážkou a rty zůstává úzký pás zdravé kůže. Tvoří se i u očí nebo v nosoretní rýze. Podobně jako u atopického ekzému není příčina jasná. Může to být stres, vyčerpání, ale i pouhá alergická reakce. Koupili jste si novou rtěnku? Zkoušíte nový krém? Možná ale takhle vaše tělo letos zareagovalo na pyl nebo nějakou dráždivou potravinu. Zkuste nasadit antihistaminika a podezřelý produkt na chvíli přestat používat.

Zdroj: Youtube

Vyzkoušejte:

Zarudnutí kolem úst mohou způsobovat i zubní pasty s fluorem. Nedaří-li se vám přijít na to, co vám vadí, určitě zkuste vyměnit svou pastu za nějakou bez fluoru. Nabídka je široká i v běžných drogeriích.

Jak jste na tom?

DOKUD VYRÁŽKA PÁLÍ A ŠTÍPE, VYHNĚTE SE EXPERIMENTŮM

Nemoc se projevuje palčivými vodnatými puchýřky, které později přecházejí ve větší zarudlé plochy s olupující se kůží. Vyrážka často úporně štípe a rozhodně není dobrý nápad ji zkoušet rychle vysušit, zamaskovat make-upem nebo puchýřky vymáčknout. Nepomohou ani kortikoidy – kůži naopak ještě více oslabí a vyrážka se pak vrátí daleko úpornější. Váš obličej potřebuje hlavně klid.

Vyzkoušejte:

Jako první pomoc zkuste obklad z černého čaje. Měl by vyrážku uklidnit a zmírnit nepříjemné pocity. Problém může představovat i chlorovaná voda, proto dermatologové doporučují koupit si v lékárně Jarischův roztok a obličej omývat pouze jím. Kůži nechte co nejvíc volně dýchat.

Jak jste na tom?

ULÍTÁVÁTE-LI NA KOSMETICE, ZKUSTE MNOŽSTVÍ PŘÍPRAVKŮ ZREDUKOVAT

Periorální dermatitidě se přezdívá také letuščí nemoc – to odkazuje k užívání velkého množství kosmetických přípravků a práci v náročném prostředí. Periorální dermatitida se nejčastěji objevuje u žen kolem 30 let a jedním ze spouštěčů je i střídání různých značek pečující i dekorativní kosmetiky. Pokud se nepříjemné nemoci chcete zbavit, zkuste se chvíli obejít jen s minimem.

Vyzkoušejte:

Někomu může stačit zvolit si certifikované hypoalergenní produkty, někdo nedá dopustit na čistě přírodní kosmetiku. Periorální dermatitida je projevem citlivosti pleti, proto se vyplatí hledat mezi produkty pro ‚citlivky‘ a držet se jedné značky.

Jak jste na tom?

MÁ-LI VAŠE ŽIVOTOSPRÁVA MEZERY, ZAMĚŘTE SE PRÁVĚ NA NI

K životu letušek patří vedle upraveného vzhledu a suchého vzduchu v letadle i stres vyvolaný časovými posuny, nepravidelný denní režim a nedostatek odpočinku. Periorální dermatitida je signálem těla, že je oslabené a potřebuje nabrat síly. Anebo trochu zocelit. K úspěšné léčbě pomůže pestrá a vyrovnaná strava, dostatek spánku, pravidelný pohyb, otužování a vynechání zlozvyků, jako jsou kouření a pití alkoholu.

Vyzkoušejte:

Stres může způsobovat i samotná vyrážka – je bolestivá a velmi nevzhledná, nikomu neunikne. Pokud přes všechna opatření nemizí, zkuste volně prodejnou zklidňující pastu s ichtamolem. Vyrážka by se měla uklidnit a začít mizet (i to je proces na dlouhé týdny). Pokud ani to nepomůže, je nutné vyrazit k lékaři. Ten může doporučit i radikálnější léčbu – antibiotika.

Zdroje: