Dýně jsou technicky vzato ovoce, nikoliv zelenina, jak si mnoho lidí myslí. Je to druh tykve, která má blízko k melounu nebo okurkám.
V každé dýni je zhruba 500 semen. Pokud chcete, aby vám z nich příští rok vyrostla dýně, zasaďte je mezi posledním květnovým týdnem a polovinou června. Jejich růst trvá 90 až 120 dní a plodiny dýně se sbírají právě v říjnu v době Halloweenu, kdy mají jasně oranžovou barvu. Neloupaná dýňová semínka ale můžete taky upražit a zobat, poskytují antioxidanty, hořčík, zinek, železo a mastné kyseliny.
Můžete ji sníst úplně celou. Dýně je jedlá od semen přes dužinu až po slupku – například u oblíbené odrůdy Hokaiddo se slupka v troubě upeče krásně doměkka, a tak ji není třeba loupat. Dýně jsou úžasným zdrojem zdravé potravy, kterou můžete péct v troubě, dusit, vařit v páře nebo ve vodě. Jsou skvělým zdrojem vitamínu A, B a K, draslíku, bílkovin a železa. Zkrátka super jídlo!
Prospívá vaší pokožce i očím, a to díky betakarotenu, kterého je v ní velké množství, podobně jako třeba v mrkvi. Betakaroten se v těle přeměňuje na vitamín A a ve studiích bylo prokázáno, že pomáhá v boji proti infekcím, předchází některým problémům se zrakem souvisejících s věkem a chrání pokožku před škodlivými UV paprsky.
Dýně si můžete hojně dopřávat i během diety. Na 100 gramů vařené dýně totiž připadá jen 31 kalorií. Z těla taky odvádí přebytečnou vodu a obsahuje velké množství vlákniny.
Dýně se pěstují na všech kontinentech kromě Antarktidy. Největší mezinárodní producenti dýní jsou Čína, Indie, Rusko, Ukrajina a Spojené státy americké. Právě na tomto kontinentě ročně vyprodukují na 750 000 tun dýní, z nichž se většina prodá během října. Jedná se o velmi rozšířenou plodninu taky v chudých zemích jako je Zimbabwe, Nepál, Bangladéš nebo Indie. Tam z nich místní připravuí hlavně výživnou kaši.
Existuje více než 50 různých odrůd dýně, které se liší jak tvarem, tak barvou, která může být červená, žlutá, oranžová nebo zelená. V Americe jsou populární odrůdy pojmenované Hooligan, Cukrová vata a Oranžové Smoothie. V Česku jsou nejběžnější dýně Hokkaido, máslové dýně, muškátové dýně nebo nasládlé špagetové dýně.
Vychutnat si své oblíbené dýňové latté je perfektní způsob, jak přivítat podzim. Chuť dýně má v kávě na svědomí voňavé dýňové koření Pumpkin Spice, což je směs skořice, kardamomu, muškátového oříšku a hřebíčku. Koření má podtrhnout a zvýraznit chuť tohoto ovoce a proto se přidává taky do dýňových koláčů a pyré. Dýně samy o sobě výraznou chuť nemají.
Tradice vyřezávání dýní na Halloween sahá do strašidelné irské lidové pohádky o opilci jménem Stingy Jack. Ten se upil k smrti, ale protože měl na svědomí příliš hříchů, v nebi ho nechtěli. Jeho duše tak bloudila po světě a cestu si ozařovala žhavým uhlíkem. Aby mu déle vydržel, umístil ho Jack do vydlabané řepy. Lidé v Irsku a Skotsku začali vyřezávat obličeje do kořenové zeleniny, aby vytvořili lucerny na odhánění zlých duchů. Přistěhovalci si tuto tradici přinesli s sebou do Spojených států a postupem času se vyřezávání dýně masivně rozšířilo do domácností.
Podle Guinessovy knihy rekordů vážila největší dýně světa 1191 kilo! Vypěstoval ji Belgičan Mathias Willemijns.
Zdroje: www.care.ca, www.foodpal-app.com