Co jsou multivitaminy a kdo je potřebuje?

Vitamíny jsou živiny, které tělo potřebuje k udržení normální funkce buněk, růstu a vývoje, vysvětluje server Shape. Obvykle se multivitamíny používají, když někdo není schopen získat dostatek těchto živin ze stravy. Existují také multivitaminové minerální doplňky, které kromě vitaminů poskytují i minerální látky.

Žijeme v blahobytu a v podstatě každý má přístup k vyvážené stravě. Podvýživa a ni hladomor nám nehrozí, o čemž svědčily obchody s potravinami, které byly před Vánoci nacpané k prasknutí. Někdo může argumentovat tím, že jídlo je drahé, a ne každý si může dovolit zdravou stravu. Vězte, že si nemusíte kupovat „super potraviny“ jako je losos nebo avokádo. Fenomén super potravin je spíš marketing než cokoliv jiného. Stejnou službu vám udělají základní položky, kterými se živili lidé dříve. Například jablka, mrkev, tvaroh, brambory, zelí a maso jen občas. Pokud jíte všechno včetně dostatku zeleniny a ovoce, je zbytečné utrácet peníze za doplňky stravy.

Multivitaminy mohou být nástrojem, který pomůže překlenout mezeru ve výživě těm, kdo dodržují stravovací návyky, které omezují nebo vynechávají skupiny potravin, jako jsou vegani a vegetariáni. Multivitaminy mohou být prospěšné pro osoby s poruchami trávicího traktu, které mohou způsobovat nadměrné zvracení nebo průjem (a následnou malabsorpci živin), jako je celiakie, Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Stejně tak mohou mít z multivitaminu prospěch lidé, kterým byly chirurgicky odstraněny části trávicích orgánů.

Zdroj: Youtube

Starším lidem chybí vitaminy

Nedávno vzbudil pozornost závěr studie, podle níž užívání vitaminů seniorům nijak nepomáhá v obraně proti infekcím. Podle vědců byli lidé ze skupiny, která užívala vitaminy, v podstatě stejně často nemocní jako ti, kdo brali pouze placebo. To nic nemění na faktu, že právě starší lidé patří mezi ty, kterým vitaminy chybějí nejvíc.

"Mívají nedostatek zejména vitaminů C a D a pak jim chybějí také stopové prvky, jako je železo, zinek, selen a vápník," potvrdila Eva Topinková pro iDnes, přednostka Geriatrické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Podle jejích slov nedostatečnou výživou trpí asi 15 procent starších lidí, což může mít závažné zdravotní důsledky. A proto je na místě hlídat jejich stravu.

"Pokud se kvalitně stravují, vitaminy nepotřebují a doplňovat by je měli pouze tehdy, když budou nějak oslabeni," upozornila Topinková.

Zdroj: Studie, Shape, iDnes