Tři králové pro imunitu

V okamžiku, kdy se do těla dostane respirační vir, probíhá imunitní boj, který můžeme do jisté míry ovlivnit. Kromě stravy a pohybu jsou důležité také vitamíny. Každý má v imunitním systému jinou funkci a bojuje jinde a jinak. Těmi největšími pomocníky jsou podle imunologa Jana Krejska vitamíny C a D a zinek.

„V případě vitamínu C, vitamínu D a zinku je oprávněné tvrzení, že bez jejich dostatečného příjmu je imunita nedostatečná. Suplementace těchto nezbytných složek v podobě kvalitních potravinových doplňků lze doporučit jak preventivně, tak v podobě zvýšených dávek při známkách infekce nebo pocitů ztráty životních sil,“ upozorňuje Jan Krejsek pro web iDnes.

Jak poznám nedostatek vitamínu D? Jeho nízká hladina se projevuje především zvýšenou únavou, ztrátou přirozené obranyschopnosti nebo skleslou náladou. Dlouhodobý nedostatek poznáte díky zvýšené křehkosti kostí, špatnému vývoji zubů nebo svalovou ztuhlostí.

Čechům chybí zejména vápník a hořčík

Podle výzkumů Státního zdravotního ústavu mají Češi problém také s nedostatkem některých minerálů a stopových prvků. Nejvíce nám schází vápník, hořčík nebo selen. Nedostatek hořčíku se může projevovat úzkostmi a podrážděností, zvýšeným výskytem svalových křečí, horší regenerací, nízkým krevním tlakem nebo špatným růstem nehtů, a může dokonce vést k abnormálnímu srdečnímu rytmu,“ upozorňuje Procházková.

„Jak lidský organismus stárne, snižuje se schopnost přijímat některé látky. Dbát bychom proto měli i na vyšší konzumaci vápníku, která je prospěšná pro zdraví kostí, kloubů i zubů,“ říká genetička Barbora Procházková.

Odborníci doporučují pořídit vitamíny v liposomální formě, kdy je vstřebatelnost látek mnohem vyšší. Pokud kupujete například vitamín c jako šumák, jsou to spíš vyhozené peníze.

Všeho moc škodí

Lidské tělo je schopno většinu vitamínu a minerálů čerpat ze stravy. Pokud bereme doplňky, které naše tělo nepotřebuje, nebo je naopak hůř zpracovává, jde v podstatě o vyhozené peníze. Hladinu vitamínů a minerálů je možné v těle ověřit pomocí krevních testů. Velký podíl na to má ale i naše genetická výbava.

Vzhledem k tomu, že vitaminy rozpustné v tucích se mohou v těle hromadit, je pravděpodobnější, že tyto živiny povedou k větší toxicitě než vitaminy rozpustné ve vodě. Do této skupiny patří například vitamíny A, D nebo E. I když je to vzácné, užívání příliš velkého množství vitaminu může vést k potenciálně škodlivým vedlejším účinkům.

Vzhledem k tomu, že vitaminy rozpustné ve vodě se neukládají, ale vylučují se močí, je méně pravděpodobné, že způsobí problémy, i když se užívají ve vysokých dávkách. Přebytek vitamínu C tedy vyloučíte močí.

Mějte na paměti, že tyto potenciálně nežádoucí účinky jsou spojeny s užíváním mimořádně vysokých dávek vitaminů. I přesto je třeba být při konzumaci jakéhokoli doplňku stravy vždy opatrný.

Zdroj:Výzkum, SZÚ, Studie, iDnes,