Hemoroidy jsou přirozenou součástí lidského těla, i když mluvit o nich nahlas vyžaduje odhodit zábrany a počítat s tím, že se možná budete červenat. Jedná se o citlivé žilní pletence ve spodní oblasti konečníku a okolí řitního otvoru. Pokud je všechno v pořádku, člověk o nich ani neví. Někdy ale nastanou situace, kvůli kterým nás mohou hemoroidy potrápit. Třeba když máte sedavou práci, nedostatek pohybu, trpíte zácpou, při vykonávání potřeby na toaletě moc tlačíte, jste těhotná, dlouhodobě se vystavujete stresu nebo máte špatné stravovací návyky a přijímáte málo vlákniny. Samozřejmě k nim můžete mít i genetické předpoklady.

Když je na „toaleťáku“ krev

Hemoroidy rozlišujeme na vnitřní a vnější. Vnitřní nejsou na první pohled vidět, tvoří se uvnitř konečníku. Nejde je nahmatat a samy o sobě ani nebolí. Jak je tedy poznáte? Typickým signálem je krev na toaletním papíru nebo krev a hlen ve stolici. Tyto příznaky neberte na lehkou váhu a raději se nechte vyšetřit u proktologa.

Vnější hemoroidy se vyskytují v okolí konečníku, kde je velké množství nervových zakončení. Poznáte je podle svědění, pálení či bolesti a zpravidla nekrvácejí. Projevují se jako namodralé uzlíky, ve kterých se městná sražená krev. Důležité je dbát na důsledné dodržování hygieny. Může se stát, že se samovolně vstřebají a zmizí, existují ale i pokročilá stádia chronických hemoroidů třetího až čtvrtého stupně, kdy může docházet k tomu, že při vyprazdňování vylézá část střeva ven. V tomto případě je nezbytná návštěva specialisty – proktologa.

Odhoďte stud a svěřte se lékaři

Protože se jedná o problémy v intimní oblasti, kam leckdy nepouštíme ani svého partnera, je pro nás někdy kvůli studu a obavám nemyslitelná představa toho, že o svém konečníku budeme mluvit s lékařem, nebo na něj nedej bože vystrkovat zadek. Tady je třeba si uvědomit, že neléčené hemoroidy časem mohou ztrombotizovat – tedy ucpat se krevními sraženinami, což se projevuje bolestí a silným nutkáním k vyprázdnění. Potíže bývají provázeny také jasně červeným krvácením, které může dlouhodobě vést až k chudokrevnosti. A navíc, problémy přičítané hemoroidům mohou být i známkou jiných, vážnějších nemocí. Jestliže vám domácí léčba nezabere a hemoroidy se vám budou vracet, překonejte stud a svěřte se do rukou lékaře, který vám může předepsat například venotonika, léky zvyšující odolnost cévní stěny. Hemoroidy se dají řešit i chirurgickým zákrokem či laserovým ošetřením.

Jak na domácí léčbu?

Hemoroidů se můžete v podstatě zbavit několika základními postupy. V prví řadě je třeba upravit stravu, zařadit dostatek vlákniny, probiotik a laktobacilů. Důležitý proti zácpě je i pohyb, při kterém se střeva dají do pohybu a usnadní se tak vyprazdňování. Při domácí léčbě hemoroidů vsaďte na sedací koupele (například s hypermanganem nebo s odvarem z dubové kůry). Pomohou i éterické oleje. Proti bolesti a svědění si postižená místa mažte mastičkami a krémy, které koupíte jednak v lékárně, jednak si je můžete snadno vyrobit i doma, jak se dočtete v následujících řádkách. V lékárnách jsou k dostání i hojicí čípky, které ulevují od bolesti. Místo klasického toaletního papíru začněte používat vlhčený papír s extraktem z dubové kůry (vyrábí ho například značka Linteo). Má jemný materiál a je citlivý k podrážděné kůži kolem řitního otvoru.

Éterické oleje

Snižují otok, zastavují krvácení, poskytují úlevu při svědění a pálení, napomáhají k lepšímu hojení ran (prasklé hemoroidy), posilují cévy a celkově oběhový systém, působí antibioticky. Při hemoroidech se všeobecně doporučují stahovací oleje, které udržují zdravý oběhový systém jako jalovec, cypřiš, slaměnka, geránium, levandule, citron, tea tree, kadidlo, pačuli, heřmánek římský nebo santal. Nejčastěji se používají rozpuštěné v mandlovém či kokosovém oleji nebo se nakapou do přírodní měsíčkové masti. Směsí si pak potíráte bolavá místa nebo si připravíte sedací koupel. Jak? V mléku rozmíchejte 5 kapek myrhy, 3 kapky cypřiše a 2 kapky pačuli. Případně použijte směs 2 kapek heřmánku, 2 kapek jalovce, 2 kapek cedru nebo santalu.

Vsaďte na bylinky

Třezalka, měsíček lékařský, dubová kůra, řebříček, kostival. Všechny tyto byliny můžete použít do sedacích koupelí. Sušené byliny svařte v litru horké vody, nechte 15 minut louhovat a sceďte. Koupel se doporučuje dvakrát denně po 15 minutách. A pozor, aby voda nebyla příliš horká. Doporučuje se také pít čaje určené přímo na hemoroidy či na posílení cévních stěn (byliny s obsahem rutinu).

Zázračná mast

Přírodní léčbou hemoroidů se zabývají i četné vědecké studie. K výrobě domácí masti potřebujete jen 3 ingredience. Připravte si 5 větších stroužků česneku, které očistěte a pokrájejte na tenké plátky. Poté je vložte do hmoždíře a česnek rozdrťte.Další ingrediencí je divoký tymián. Můžete použít i ten, který je v čajovém sáčku, tam je totiž bylinka jemně namletá. V normálním případě ještě tymián dostatečně rozdrťte najemno a špetku jej přidejte k česneku. Třetí surovinou je polévková lžíce akátového medu, díky kterému se směs krásně spojí. Směs pečlivě promíchejte a nechte tak 1 hodinu odstát. Naneste si na sterilní gázu či vatový tampon odpovídající množství masti a přiložte na postižená a očištěná místa. Tento postup opakujte během dne i na noc, dokud se zdravotní stav nezlepší.

Domácí čípky z aloe vera

Ulevit vám může i rostlinka, kterou možná máte doma v květináči. Ustřihněte list aloe vera, odstraňte svrchní část dužnatého listu, abyste se dostali ke gelu uvnitř a ten vyřízněte. Gel naporcujte nožíkem na menší částky, podobné čípkům, a na tácku vložte do mrazáku. Používejte třikrát denně. Aloe vera gel hojí zánět, ochlazuje, zrychluje hojení prasklin a stahuje.

Zdroje:


https://magazin.biooo.cz/zdravi/zdravotni-problemy/jak-se-zbavit-hemoroidu-prirodni-cestou/


https://www.hemorex.cz/nase-novinky/


https://www.ireceptar.cz/zdravi/domaci-mast-na-hemoroidy-30000214.html