V nejzákladnější podobě můžete maso jen naložit do soli, pepře, oleje. Vychytanější recepty vás nasměrují do asijské kuchyně, kde se přidává zázvor, sójová omáčka nebo ta rybí či ústřicová… Zkusit můžete variantu s uzenou paprikou, drceným kmínem a třtinovým cukrem nebo třeba s česnekem, tymiánem a šalotkovou marmeládou. K trhanému masu se výborně hodí i šťáva z pomeranče.
K trhání se hodí vepřová krkovice, plec, ramínko, z hovězího pak krk, zadní nebo pupek, u kuřecího, krůtího nebo kachního sáhněte po stehnech. Masu dopřejte dávku oleje, koření a pobyt v marinádě (ideálně přes noc). Dlouho si pobude i v troubě. Marinované maso dejte do pekáčku a občas ho podlijte, kdyby mělo tendenci se připékat. Pečte ho asi na 100 až 120 stupňů po 2–4 hodiny. Ještě pomalejší metoda radí 4–6 hodin při 90 stupních. Pod vrstvou alobalu pak dokonce 8–10 hodin. Výborně se maso připravuje i v pomalém hrnci. Čím pomalejší příprava, tím křehčí maso bude. Jakmile se začne při doteku vidličkou rozpadat, je čas ho vyndat. Nechte ho lehce odpočinout a pak ho natrhejte vidličkou.
Trhané po italsku
Kilo vybraného masa namarinujte v olivovém oleji, lžíci pokrájeného rozmarýnu, plechovce drcených rajčat, 2 lžicích třtinového cukru. Druhý den upečte. Natrhaným masem plňte housky (skvěle chutná i ciabatta či focaccia), přidejte mozzarellu, marinádu (jogurt půl napůl se zakysanou smetanou s česnekem a pepřem), lístky bazalky a podávejte. Ve studené variantě na svačinu, v teplé k večeři.
Zdroje:
Kondice 2/2021