Znáte to, přes se celkem držíte. Ráno jogurt, pak ovoce a lehký oběd. Někdy ani není čas se pořádně najíst. A pak přijde večer a vůle se začíná oslabovat. Vytváříme si různé alibi, že si tu čokoládu, oříšky a chipsy po tak náročném dnu zasloužíme a co by člověk vůbec z toho života měl, kdyby si nedopřál. Následují výčitky svědomí, noc s těžkým žaludkem a výkyvy na váze.

Zdroj: Youtube

Dobrá zpráva je, že i večer si můžeme dát dobrotu a není nutné se vydat na asketickou cestu železné disciplíny. Možná jste slyšeli, že se nemá jíst dvě hodiny před spaním, někteří odborníci tvrdí, že to jsou hodiny čtyři. Jiní zase prohlašují, že načasování večerního jídla se počítá, ale záleží, co v té době jíte. Podle studie je to obojí, načasování, kvalita jídla i jeho množství ovlivňují, zda má pozdní večerní mlsání pozitivní nebo negativní účinky na zdraví.

"Pokud máte v noci hlad, měli byste něco sníst," sděluje odbornice na rodinnou výživu webu Eatingwell. "Jídlo v noci váš metabolismus nezpomalí a pokud budete svačit chytře, nepřiberete ani na váze. Udělejte si mentální inventuru toho, co jste během dne snědli a zjistěte, co jste vynechali. Nejčastěji to bude ovoce, zelenina nebo mléčné výrobky."

Všichni víme, že noční mlsání vede k přírůstku na váze, přesto nikdo nechce jít spát hladový. I večer si můžete něco dát, ale měly by to být varianty s vysokým obsahem živin, tedy pochutiny, které obsahují bílkoviny, vlákninu a zdravé tuky. Tato kombinace zpomaluje vzestup hladiny cukru v krvi a tráví se pomalu, takže vás zasytí. A pokud je budete jíst v přiměřeném množství, tak nepřiberete.

Pět nejlepších nočních svačinek

Podle serverů Eatingwell a Medicalnewstoday vám přinášíme tipy na noční mlsání, aniž byste museli mít výčitky.

Jogurt

Jogurt je vynikajícím zdrojem vápníku. Kromě toho, že je životně důležitý pro zdraví kostí, výzkum ukazuje, že může podporovat lepší spánek. Tato potravina je totiž dobrým zdrojem tryptofanu. Jogurt je bohatý na bílkoviny, které mohou k pocitu sytosti. Zejména konzumace bílkovin v noci může snížit hlad následující ráno. Je vhodné volit obyčejné druhy. Lze je ochutit neslazeným ovocem, například bobulemi.

Ořechy

Denní konzumace ořechů může snížit riziko srdečních onemocnění. Ořechy, zejména pistácie, obsahují nejvyšší obsah melatoninu mezi rostlinnými potravinami. A melatonin je spánkový hormon. Nejzdravější jsou nesolené a neochucené ořechy jako mandle, kešu, pistácie nebo vlašské ořechy. Navíc vlašské ořechy přirozeně obsahují hořčík, minerál, který pomáhá zklidnit nervovou činnost a pomáhá lidem zdravě se vyspat.

Vejce

Vejce jsou dalším bohatým zdrojem melatoninu. Jsou také dobrým zdrojem bílkovin, přičemž jedno vejce obsahuje 6,28 bílkovin. Můžete si je uvařit natvrdo nebo zkuste omeletu.

Sýr

Sýra mozzarella je skvělý na večer, protože neobsahuje tolik tuků. Obsahuje jen 100 kalorií a 7 gramů bílkovin. Nebo si připravte sýrové mini prkénko. Spojte pár kostek sýra s několik krekrů, přidejte hroznové víno a pár okurek.

Popkorn

Pokud máte po večeři chuť na slané a křupavé, sáhněte po popkornu. "Popkorn je svačinka s vysokým obsahem vlákniny, která vás může zasytit až do rána," říká mluvčí Akademie výživy pro server Eatingwell. "Jen buďte opatrní s tím, čím ho ochucujete, vynechejte velké množství másla a soli. Užijte tuky prospěšné pro srdce jako je olivový olej."

Kupte si sáčky na jednu porci nebo si popcorn naporcujte do misky, abyste měli kalorie pod kontrolou a nejedli bezmyšlenkovitě z pytlíku na gauči. Podle receptu si můžete připravit domácí popkorn do mikrovlnné trouby.

Zdroj: Eatingwell, Medicalnewstoday, studie, výzkum