Zdroj: Youtube

Dna, jinak také pakostnice, je revmatologické zánětlivé onemocnění, jehož projevy se mohou objevovat při dlouhodobě vysokém přísunu purinů do těla. Jedná se o látky, které jsou obsaženy hlavně ve stravě bohaté na bílkoviny. Tato choroba, dříve také nazývaná „nemoc králů“ nebo „nemoc bohatých“, se projevuje v návaznosti na tzv. hyperurikemii, což je zvýšená hladina kyseliny močové.

Pozor na alkohol a limonády

Ta může být způsobena zvýšenou produkcí kyseliny močové, nedostatečným vylučováním v důsledku poklesu ledvinných funkcí, nadměrnou konzumací alkoholu a nápojů slazených fruktózou. Zvýšená hladina kyseliny močové v krvi zpravidla vede k ukládání krystalů její soli do šlach, kloubů a ledvin. Ty poté mohou vyvolat silně bolestivé zarudnutí, které může přejít do akutního dnavého záchvatu. Pokud nedojde k léčení dny, její ataky se mohou opakovat po měsících, ale i letech. „Spouštěčem záchvatu je nejčastěji požití alkoholu, stres nebo nadměrná konzumace jídla, především masa a masných výrobků. Celá řada lidí nevěnuje velkou pozornost příznakům, nicméně jde o varovné signály, kterými tělo volá o pomoc a hlásí, že je něco v nepořádku,“ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka BENU lékáren. Jaké jsou obvyklé varovné příznaky?

Oteklé nohy

Pakostnice nejčastěji jako první postihuje palec u nohy. Postižené místo bývá horké, oteklé, velmi zarudlé a bolestivé. Kůže bývá napjatá a lesklá, čemuž se říká „fenomén zrcátka“. Kromě kořenového kloubu palce pacienti pociťují i bolesti a otoky rukou, kotníků, kolenou, ramenou. Kloub je zarudlý, oteklý a citlivý na dotek. V konečném stadiu onemocnění dochází k viditelnému ukládání urátů v oblasti kloubů a tvorbě tzv. tofů (měkké boule v oblasti drobných kloubů především na rukou).

Noční horečka

U neléčené dny se ataky dále opakují po měsících, ale i letech. Může je provázet zvýšená teplota až horečka, ke které dochází nejčastěji v noci nebo časných ranních hodinách, zimnice, celková schvácenost. To už nemoc přechází do chronického stádia. Akutní záchvaty pak mohou trvat několik hodin nebo několik týdnů, obvykle 7–14 dnů. Bolest i otok poté sice ustoupí, ale samotná nemoc v těle zůstává. Dnavý záchvat může proběhnout pouze jednou za život, ale také se může v budoucnu opakovat.

Nadýmání

Mezi časté trávicí potíže při dně patří nadýmání, průjmy, pálení žáhy, pálení v konečníku. Často se přidávají také ekzémy a třepení nehtů. Právě nadměrné nadýmání a nevolnost po jídle společně s pachutí v ústech předchází obvykle záchvatům dny.

Obezita

Vysoká hladina kyseliny močové v krvi se často objevuje současně s vysokým krevním tlakem, obezitou, vysokou hladinou cukrů a tuků v krvi. Problémem je především vysoký obsah purinů, které bývají zastoupeny ve stravě obézních lidí, patří sem třeba smažené maso, uzeniny, tučné sýry, alkohol (zejména pivo) i potraviny s levným sladidlem – fruktózou, která omezuje odbourávání kyseliny močové v těle, ale zároveň se podílí i na její tvorbě.

Pozor na oslabenou imunitu a stres

Dnou velmi často onemocní také lidé s již oslabeným tělem, jako jsou například pacienti s anémií, transplantovanými orgány, selháním ledvin nebo lupénkou. Většina postižených také trpí některým z metabolických syndromů, mezi něž patří hlavně obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak a vysoká hladina cholesterolu, které jsou ve většině případů následkem špatného stravování, stresu a nedostatku pohybu.

Nejlepší prevencí i následnou léčbou dny jsou pestrá a vyvážená zdravá strava a pravidelný pohyb. V rámci diety při hyperurikemii a dně je nutné co nejvíce snížit obsah purinů ve stravě. „Pacienti se tak musí vyhnout hlavně hovězímu a vepřovému masu, zvěřině, masovým vývarům i uzeninám. Vysoce škodlivý je alkohol, čokoláda, kakao, nápoje slazené fruktózou. Nevhodné jsou kandované ovoce, sušené ovoce v polevě, povidla a džemy. Mezi zcela nežádoucí patří smažená, ostrá a kořeněná jídla. Bývá tak naprosto nezbytné se vyhnout pokrmům z restaurací,“ zdůrazňuje odbornice Ivana Lánová.

Zdroje:

https://www.nzip.cz/clanek/739-obezita-a-dna

https://www.ikem.cz/cs/dna-a-vysoka-hladina-kyseliny-mocove/a-1989

https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/dna-priciny-priznaky-a-lecba/