Premium obsah

Nejlepší dieta pro matky na mateřské. Je zdravá, snadná a ideální na léto

Nejlepší dieta pro matky na mateřské. Je zdravá, snadná a ideální na léto
Většina národů žijících na pobřeží Středozemního moře se těší dobrému zdraví. Vděčí za to způsobu stravování, který je v souladu s přirozenou stravou a obsahuje spoustu cenných živin. Inspirujete-li se jím, zhubnete, a navíc se naučíte jíst v klidu a bez stresu.

Princip:

Polovina talíře zeleniny, čtvrtina celozrnné obiloviny a čtvrtina luštěniny, ryba nebo plody moře. A samozřejmě spousta olivového oleje v té nejlepší kvalitě. Omezené množství masa, mléka a mléčných výrobků. Jogurt tu najdete spíše v podobě zálivky na salát než v ranní misce s cereáliemi. Minimum uzenin, a když už, tak kvalitních a z místních zdrojů. Přestože ve středomořské dietě najdete spoustu lokálních odlišností, jedno je společné: minimum průmyslově zpracovaných surovin. Důraz se klade na čerstvost a sezonnost.

Zdroj: Youtube

Středomořská jídla chutnají skvěle i díky bylinkám. Alespoň malou domácí zahrádku nebo truhlík s čerstvými bylinkami – rozmarýnem, mátou, oreganem, bazalkou, tymiánem, saturejkou... najdete v každé středomořské domácnosti. Slunečné podnebí pěstování bylinek přeje. A neslouží jen k dochucování pokrmů, usnadňují také trávení.

Co také národy v oblasti Středomoří spojuje, je umění stolovat. Sejít se u jednoho stolu a jídlo si beze spěchu vychutnat patří k bontonu. Fast food tam moc nefrčí. Zato siesta po obědě je takřka známkou slušného vychování. I to ve výsledku rozhoduje, zda se váš denní příděl kalorií spálí nebo uloží do tukových zásob.

Točí se vám ze všech diet hlava kolem? Jděte na to rozumem
Točí se vám ze všech diet hlava kolem? Jděte na to rozumem

Stravovacích systémů a diet je nespočet. Představíme vám ty, které fungují. Najděte si ten správný výživový směr pro sebe a nastartujte svoji změnu. Ať už si ale vyberete jakýkoli, nebojte se ho uzpůsobit svým potřebám.

Jak na to:

Není třeba stěhovat se do Středomoří. Stačí tam zajet na dovolenou a inspirovat se nebo alespoň některé ze zásad aplikovat na místní podmínky.

Nakupujte co nejvíce z místních zdrojů – tuzemská zelenina a ovoce dle sezony, maso a mléčné výrobky vybírejte kvalitní od českých farmářů raději než z velkochovu. Při úpravě jídel vsaďte na dobré koření a bylinky.

Místo sladkostí mlsejte ovoce nebo si připravte domácí ovocný dezert.

Udělejte si z jídla rituál. Jezte co nejvíce v rodinném kruhu – je jedno, zda to bude každodenní společná snídaně nebo večeře. Na přípravu jídla i jeho konzumaci si udělejte čas každý den.

Co mít doma:

Olivy obsahují více než 50 % tuku, množství vitaminu A a E, antioxidantů, vlákniny a minerálů. Napomáhají snížení hladiny cholesterolu v krvi a omezují riziko vzniku cévních onemocnění a některých druhů rakoviny.

Olivový olej. Dopřejte si účinky oliv v koncentrované podobě. Krétští sedláci k snídani dokonce pijí panáka olivového oleje pro zdraví. A ani vy jím nemusíte šetřit. Omezíte-li vysoce zpracované sacharidy, dopřejte si klidně pět lžic olivového oleje denně. Jak poznat kvalitu? Chtějte extra panenský lisovaný za studena. Olej z pokrutin raději nechte v regálu.

Ryby. Losos, makrela, tuňák, sardinky... hlavně tučné ryby jsou zdrojem omega-3 mastných kyselin, jejichž vyvážený poměr vůči omega-6 mastným kyselinám naše tělo potřebuje. Když můžete, dejte si rybu.

Slunce. Kromě dobré nálady je také zdrojem vitaminu D, který je bezpodmínečně nutný pro dobré zdraví. V létě ho doplníte celkem snadno, stačí strávit 20 minut na sluníčku bez UV faktorů. V zimě je dobré dodat ho tělu ve formě přírodních tablet či kapiček.

7 triků, jak zhubnout rychle a bez hladu
7 triků, jak zhubnout rychle a bez hladu

Cílem hubnutí by měla být proměna ze živočicha, který se krmí, v bytost, která jí. Lepší než vrhat se do změny po hlavě je postupovat krok za krokem. Změna by měla být příjemná. Jděte na to chytře a nechte se vést našimi radami.

Nápoje:

Kromě čisté vody si dopřávejte bylinné čaje.

Čaj z máty podporuje trávení. Středomořská divoká máta má mnohem silnější aroma, než známe z českých zahrádek.

Šalvěj zvyšuje obranyschopnost organismu a posiluje nervovou soustavu, zvyšuje pružnost a odolnost cévních stěn. Působí na žlučník i proti cukrovce, navíc v horku mírní pocení.

Čaj z yzopu působí při duševní námaze jako ochrana proti vyčerpanosti.

DIETA V KOSTCE:

Obtížnost: Budete se muset naučit nakupovat co nejméně zpracované potraviny a vařit si sami doma. Při výběru surovin dbejte na čerstvost, sezonnost a lokálnost.

Pro koho se hodí: Pro matky s dětmi na mateřské, které chtějí jíst kvalitně.

Pro koho se nehodí: Pro hodně zaměstnané lidi, kteří nemají čas si vařit, pro lidi na cestách.

Buduje vztah k jídlu jako rituálu, učí vyhradit si čas pro sebe a rodinu.

Nejde ani tak o dietu, jako spíš o životní styl. Výsledky čekejte spíš v dlouhodobém časovém horizontu. Vyžaduje čas na nákup kvalitních surovin a přípravu jídla.

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.