Říká se, že strava podle krevních skupin vychází z naší prvotní biochemické individuality. Každá krevní skupina tedy prozrazuje, jaká strava nám z hlediska lidského vývoje vyhovuje, nebo naopak vůbec nevyhovuje. Nebo ještě lépe, krevní skupina nese genetické poselství o způsobu života a stravování našich dávných předků.

Ve skutečnosti to vypadá tak, že pokud rádi jíte něco, co není vhodné pro vaši krevní skupinu, vaše tělo zareaguje, jako by se setkaly dvě krevní skupiny, které se navzájem nesnášejí. Je to proto, že potraviny obsahují lektiny – bílkovinné látky podobné specifickým imunitním látkám krevních skupin.

Podle zastánců této teorie se tělo přirozeně brání a nastupuje obrana. Ne vždy je to však snadné a bez následků. Potíže mohou nastat zejména tehdy, když má člověk oslabenou imunitu nebo dlouhodobě konzumuje velké množství potravin nevhodných pro jeho krevní skupinu – to může vést k poruchám trávení, přibývání na váze, poruchám metabolismu a imunity, zadržování vody v těle a vzniku nemocí, vysvětluje web Fitastyl.

Dieta byla vyvinuta ve víře, že naše krevní skupina určuje, jakým způsobem se vypořádáme s jednotlivými potravinami, přesněji řečeno, jak budou v těle metabolizovány. Nemá žádné lékařské opodstatnění, přesto je poměrně populární. Pojďme se na to podívat. Server Bezhladoveni uvádí výčet toho, co pro jednotlivé krevní skupiny není vhodné.

Zdroj: Youtube

Dieta podle krevních skupin

Krevní skupina 0, lovec neboli sběrač
Nejstarší krevní skupina. Tito naši předkové jedli zejména maso, neměli k dispozici mléčné produkty ani produkty z mouky.

Jídlo má obsahovat vysoký podíl bílkovin, hlavně maso, ryby, dále zeleninu a ovoce. Je nutné omezit luštěniny a obilniny. Vynechat pšenici, fazole, čočku, květák a hořčici. U jedinců s krevní skupinou 0 tyto potraviny snižují funkci metabolismu a vedou k přibírání na hmotnosti.

K redukci hmotnosti konzumujte ryby, mořské řasy, špenát, kapustu, brokolici. Jsou vydatné na jód, vápník, vitaminy řady B a K.

Hlavním faktorem přírůstku je lepek (gluten).

Krevní skupina A, zemědělec
V této době začali již naši předkové hospodařit. Z toho důvodu jsou produkty z hospodářských plodin nejlépe tolerovány.

Jedinci s krevní skupinou A mají velmi citlivý trávicí systém, těžko tráví bílkoviny a tuky. Mléčné bílkoviny narušují dle této teorie metabolismus živin. Živočišné bílkoviny brzdí metabolismus a maso jim ubírá energii.

Krevní skupina B, nomád
Nomád, protože se pravděpodobně vyvinula u našich nomádských předků v Himalájích. Toto je jediná skupina schopna tolerovat mléko a mléčné výrobky.

Krevní skupina AB

Krevní skupina AB je kombinací mezi typem A a typem B. Lidé s touto krevní skupinou by údajně měli jíst mořské plody, tofu, mléčné výrobky, luštěniny a obiloviny. Měli by se vyhýbat fazolím, kukuřici, hovězímu a kuřecímu masu.

Může dieta prospívat?

Ano, ale její prospěšnost nemusí mít žádnou souvislost s vaší krevní skupinou, tj. nepotvrzuje správnost teorie.

Uvedená doporučení mohou prospět většině lidí jakékoliv krevní skupiny. Všechny čtyři popsané diety jsou totiž založeny na konzumaci skutečných potravin, jsou opakem běžné stravy, která je složena z vysoce průmyslově upravovaných jídel. Proto zlepšení na dietě ještě neznamená, že funguje na principech, na kterých je založena. Při dodržování jejích pravidel budete s vysokou pravděpodobností jíst zdravěji, než běžně jíte, píše na svém blogu specialistka na výživu PharmDr. Margit Slimáková.

Dieta může prospívat také proto, že se její doporučení náhodně shodují s vašimi aktuálními zdravotními potřebami. Lidí, kteří by měli omezit nebo vynechat některé potraviny ze svého jídelníčku v důsledku laktózové intolerance, celiakie nebo dalších problémů, je překvapivě mnoho.

Jestliže vám dieta podle krevních skupin prospívá, klidně v ní pokračujte. Jestliže vám prospívá vaše jakákoliv aktuální strava, není důvod ji měnit. Z odborného hlediska je evidence, jež by prokazovala tvrzení diety podle krevních skupin, zanedbatelná.

Zdroj:Margit, Bezhladoveni, Fitastyl