Premium obsah

Diagnóza PCOS

Diagnóza PCOS
Pod nesrozumitelnou zkratkou PCOS se skrývá onemocnění zvané syndrom polycystických ovarií. Jedná se o hormonální poruchu, která podle statistik postihuje 5-10 % žen v reprodukčním věku.  Patříte mezi ně a chcete vědět, co nemoc způsobuje i jaké jsou možnosti léčby?

Co je to PCOS?

Hormonální porucha, týkající se činnosti vaječníků. Vaječníky produkují ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron (regulují menstruační cyklus) a také malé množství mužských pohlavních hormonů (androgenů). Ženy trpící PCOS ovšem mají hladinu androgenů zvýšenou, na vaječnících se jim tvoří cysty a jejich menstruační cyklus je nepravidelný, případně zcela vymizí.

 

Čím je nemoc způsobena?

Konkrétní příčinu dosud lékaři neznají. Bezpochyby sehrají svou roli geny, protože výzkumy jasně ukazují, že pokud měla nějaká z vašich blízkých příbuzných PCOS, je vyšší riziko, že se onemocnění projeví i u vás.

Významnou roli sehraje inzulínová rezistence, tou podle všeho trpí až 70 % žen s PCOS. Je totiž provázena nadměrnou produkcí inzulínu, což vede ke zvýšenému vylučování mužských pohlavních hormonů. A protože rizikovým faktorem pro rozvoj inzulínové rezistence je obezita, dá se i ona považovat za jednu z možných příčin.

 

Nejčastějšími příznaky jsou:

 • Nepravidelná menstruace – onemocnění blokuje ovulaci, tudíž není cyklus pravidelný, některé ženy s PCOS menstruují i méně než osmkrát do roka.
 • Silné krvácení – vzhledem k tomu, že děložní sliznice narůstá delší dobu, je následná menstruace silnější než normálně.
 • Růst ochlupení – více než 70 % takto nemocných žen má problém s ochlupením mužského typu (tzn. na zádech, břiše, hrudníku, výjimkou nejsou ani vousy).
 • Akné – díky zvýšené hladině mužských hormonů je pleť mastnější a nezřídka kdy se objevují i vážné formy akné na obličeji, hrudníku či zádech.
 • Nárůst váhy – až 80 % žen s PCOS trpí nadváhou nebo obezitou.
 • Bolesti hlavy – hormonální změny mohou u některých pacientek vést k silným bolestem hlavy.

 

Jak onemocnění ovlivňuje život a zdraví?

Plodnost – vyšší hladina androgenů negativně ovlivní plodnost. Aby mohla žena otěhotnět, musí dojít k ovulaci, nepravidelná menstruace žen s PCOS ovšem znamená méně příležitostí k oplodnění zralého vajíčka.  Tato diagnóza je jednou z hlavních příčin neplodnosti u žen.

Spánková apnoe – riziko rozvoje stavu, při němž dochází k opakovaným dechovým pauzám během noci, je u obézních žen s PCOS pět až desetkrát vyšší než u těch, které PCOS netrpí.

Deprese – hormonální změny i nežádoucí příznaky (nadměrné ochlupení, poruchy plodnosti) tohoto onemocnění mají negativní vliv na emocionální stav pacientek. Depresivní a úzkostné stavy u nich proto nejsou výjimkou.

Metabolický syndrom – obezita provázející PCOS představuje riziko vysoké hladiny cukru v krvi, vysokého tlaku a zvýšené hladiny cholesterolu. Pro tyto stavy se vžil souhrnný termín metabolický syndrom, který signalizuje náchylnost k onemocněním srdce, infarktu a cukrovce.

Rakovina dělohy – zesílená děložní stěna coby následek narušeného menstruačního cyklu u žen s PCOS představuje zvýšené riziko rakoviny dělohy.

 

Jak je možné PCOS diagnostikovat?

Při podezření na tuto diagnózu provede lékař jak krevní testy (na hladinu mužských hormonů, cholesterolu, inzulínu a triglyceridů), tak ultrazvuk, který by odhalil změny na vaječnících a děloze. Součástí diagnostického postupu je i klasické gynekologické vyšetření.

 

Možnosti léčby

Konkrétní terapeutické postupy vždy určí ošetřující lékař. Někdy pomůže hormonální antikoncepce, která navodí potřebnou hormonální rovnováhu, zajistí pravidelný cyklus a zmírní nepříjemné příznaky, včetně nadměrného ochlupení. V některých případech se používají i drobné chirurgické zákroky, jejichž cílem je obnovení normální ovulace.

 

Jak léčbu podpořit?

Značný prostor se zde nabízí v sestavení vhodného jídelníčku.

Potraviny, které je vhodné zařadit:

 • zelenina (zejména brokolice, květák, růžičková kapusta a dále pak zelenina listová);
 • luštěniny;
 • mandle;
 • lesní plody.
 • rajčata, špenát;
 • olivový olej;
 • tučné ryby s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin.
 • kuřecí a rybí maso;
 • tofu a jiné vegetariánské zdroje bílkovin.

 

Potraviny, kterým je lepší se vyhnout:

 • bílé pečivo, sladkosti;
 • slazené nápoje;
 • červené maso;
 • smažená jídla.

 

Jakou roli sehraje životní styl?

Tak jako ve všech oblastech vašeho života naprosto zásadní. Pro ženy trpící PCOS je velmi důležitý dostatek pohybu. Ten pak ve spojení s vhodně sestaveným jídelníčkem vede k poklesu váhy a minimalizaci většiny rizikových faktorů souvisejících s touto diagnózou. Pro ženy, které se snaží otěhotnět, je také důležité omezit stres, velkým přínosem tedy může být například jóga či meditace.

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.