Nic není zcela zakázáno. Dokonce i položky, které byste mohli považovat za "nejhorší", mohou být příležitostnými pochoutkami - v malém množství. Z hlediska výživy vám však nepomohou a cukrovku nejsnáze zvládnete, když se budete držet hlavně těch "nejlepších" možností. Chce to však vybírat moudře. Jako vodítko použijte tento seznam, podle webu zaměřeného na zdraví.

Ze zeleniny vynechte řepu a kukuřici

Nejlepší volba - čerstvá zelenina, syrová nebo lehce dušená, pečená či grilovaná. Obyčejná mražená zelenina, lehce povařená v páře. Zelenina, jako je kapusta, špenát a rukola. Ledový salát není tak skvělý, protože má nízký obsah živin. Konzervovaná zelenina s nízkým obsahem sodíku nebo nesolená zelenina

Sáhněte po různých barvách: tmavě zelené, červené nebo oranžové (vzpomeňte si na mrkev nebo červenou papriku), bílé (cibule) a dokonce i fialové (lilek). Směrnice z roku 2015 doporučují 2,5 šálku zeleniny denně.

Nejhorší volba - konzervovaná zelenina s velkým množstvím přidaného sodíku, zelenina připravená s velkým množstvím přidaného másla, sýra nebo omáčky. Pamatujte však na to, že podle vědců ne každý druh zeleniny je pro vás vhodný. Pozor si dávejte i na tučná zeleninová jídla. Zapomeňte na smažený květák, fazolky se slaninou nebo třeba i na zeleninové chipsy.

Ze zeleniny vynechte brambory, které jsou sice vydatné a zdravé, ale pro diabetiky příliš vhodné nejsou. O hranolkách či bramborové kaši nemluvě. Brambory obsahují hodně škrobu a velké množství kalorií i sacharidů, což může způsobit rychlý nárůst hladiny cukru v krvi.

Další zeleninou, na kterou byste měli zapomenout, je kukuřice. Kukuřičný klas si čas od času můžete dát jako přílohu nebo jako salát. Zatímco zdraví lidé si mohou dopřát kukuřici i na sladko s nejrůznějšími polevami, cukrovkáři by si měli nechat zajít chuť.

Překvapivě také červená řepa má poměrně vysoký glykemický index, což znamená, že může způsobovat rychlé zvýšení hladiny cukru v krvi. Navíc obsahuje relativně vysoké množství sacharidů, zvláště jednoduchých cukrů, které se rychle vstřebávají a mohou tedy vést ke zvýšení hladiny cukru v krvi, vysvětluje iReceptar.

Co se týká ovoce, tak nejlepší volba je čerstvé nebo obyčejné mražené ovoce nebo ovoce konzervované bez přidaného cukru. Džem nebo zavařenina bez cukru nebo s nízkým obsahem cukru. Nejhorší volba - ovocné konzervy s vysokým obsahem cukrového sirupu. Ovocný punč, ovocné nápoje, nápoje z ovocných šťáv.

U bílkovin máte na výběr z mnoha možností druhů mas, včetně hovězího, kuřecího, rybího, vepřového, krůtího masa, mořských plodů. Protein obsahují také fazole, sýry, vejce, ořechy a tofu. Nejlepší volba - Americká diabetická asociace uvádí tyto nejlepší možnosti: rostlinné bílkoviny, jako jsou fazole, ořechy, semínka nebo tofu. Ryby a mořské plody, kuřecí a jiná drůbež (pokud možno vybírejte maso z prsou.) Vejce a nízkotučné mléčné výrobky. Snažte se do jídelníčku zařadit i rostlinné bílkoviny z fazolí, ořechů nebo tofu, i když nejste vegetariáni nebo vegani. Získáte tak živiny a vlákninu, které živočišné produkty neobsahují. Nejhorší volba - smažené maso, kusy masa s vyšším obsahem tuku, jako jsou žebra. Vepřová slanina, běžné sýry, cokoliv smaženého. Udržujte nízký obsah tuku. Pokud si chcete pochutnat, dejte si malou porci.

Pokud zmíníme sacharidy, tak vaše tělo je potřebuje, ale vybírejte. Nejlepší volba – celozrnné obiloviny, například hnědá rýže, ovesné vločky, quinoa, proso nebo amarant. Výrobky z celých zrn bez přidaného cukru (nebo s velmi malým množstvím cukru). Nejhorší volba - zpracované obiloviny, jako je bílá rýže nebo bílá mouka. Patří sem například bílý chléb, hranolky, tortilla z bílé mouky.

Zdroj: iReceptar, Diabetes, cdc, MD