Cítíte se v podstatě konstantně unavená, trápí vás silné alergie a bolest hlavy? Možná je na čase zrekapitulovat, co jste v poslední době jedla, jestli jste se hýbala a nedala si večer o pár skleniček navíc - vaše problémy by totiž mohly způsobovat toxiny.

Zdroj: Youtube

Toxiny jsou přírodní látky produkované živými organismy, které se mohou poškodit či zničit jiné látky. Naše tělo dělá všechno proto, aby nás od škodlivých látek chránilo. Občas na to ale samo nestačí a toxiny začnou vládnout. Zjistěte, jestli nepřišel čas váš organismus trochu vyčistit od jedovatých toxinů.

Poruchy trávení a zažívání

Toxiny, jako jsou pesticidy a chemikálie používané při zpracování potravin, mohou mít negativní dopad na naše trávení. Mohou způsobovat záněty záněty v trávícím traktu - je-li narušen střevní mikrobiom, vést to může k průjmu, zácpě, žaludeční nevolnosti či k nadýmání. Mezi častý důsledek přemíry toxinů v těle je pálení žáhy - nejvíce toxinů se totiž nachází v játrech a zažívacím traktu.

Bolest hlavy

Mezi nejčastější příznaky při přemnožení toxinů v těle patří silná bolest hlavy, někdy provázená i nevolností a zvracením. Nemíváte-li často migrény, nebo nejste-li dehydratovaní, možná přišel čas na pořádný detox.

Alergie

V Evropě trápí alergie téměř 150 milionů lidí. Ne vždy se však jedná o alergii na potraviny nebo pyl - nakupí-li se v těle jedovaté látky, zatěžují organismus, imunitu a tvorbu hormonů - poškození pak může způsobit alergické reakce, chronický kašel nebo ekzémy.

Únava

Jestli se cítíte více unavení, než normálně, může to být způsobeno právě přemírou toxinů ve vašem těle. Únavu způsobují toxiny z alkoholu, kávy a špatného jídla.

Detoxikovat?

Způsobů, jak zbavit tělo přebytečných toxinů a dostat je do rovnováhy je spoustu. V lékárnách najdete široký sortiment detoxikačních produktů a doplňků stravy. Nejdůležitější je ale začít u sebe.

Zrekapitulujte si, jak vypadá váš jídelníček. Obsahuje hodně zprocesovaného jídla, fastfoodů, junk food, polotovarů a nezdravých cukrů a tuků? Nevrhejte se hned do dlouhých několika týdenních detoxů, ale vyzkoušejte třeba melounový den - pijte jeden den pouze vodu a jezte meloun. Nebo zkuste jeden den jíst pouze ovoce a zeleninu. Nikdy se ale nesnažte dodržovat drsné dlouhé očisty bez předchozí konzultace s lékařem.

Skvělým pomocníkem pro očistu vašeho těla je sauna a pára. Při saunování společně s potem tělo vyloučí veškeré toxiny, které nepotřebuje. Po sauně nezapomeňte na pitný režim.

Pomoct by vám mohly i jogínské očisty, například Šankaprakšalána - při ní postupně pijete vlažnou slanou vodu a mezitím cvičíte sérii 4 cviků. Voda se díky soli a cvikům nevstřebává, ale prochází traktem a vylučuje se jako při stolici - společně s usazeninami a toxiny ze střev.

Důležitý je samozřejmě pravidelný pohyb, který pomáhá tělu detoxikovat organismus a navíc nás nabíjí novou energií a sílou. Zajděte třeba na dlouhou procházku na čerstvý vzduch.

Zdroje: