Jednou z hlavních teorií za pročištěním tlustého střeva je velmi stará víra, která se nazývá autointoxikace. Věří se, že nestrávené maso a jiné potraviny způsobují hlen, který se hromadí v tlustém střevě. Tyto usazeniny produkují toxiny a dostávají se do krevního oběhu, dochází k postupné otravě těla.
Tyto toxiny mohou způsobit řadu příznaků, jako je únava, bolesti hlavy či přibývání na váze.
O čištění střev a pravděpodobnosti vzniku rakoviny tlustého střeva bylo napsáno mnoho článků, provedeno několik výzkumů včetně výzkumu slavného ruského profesora Ivana Pavloviče Neumyvakina, který léčí dokonce i kosmonauty. On a stejně i ostatní vědci, zdravotníci či badatelé tvrdí, že existuje jistá souvislost mezi zácpou a rakovinou tlustého střeva. Koneckonců to potvrzuje i čínská medicína.
Tradiční čínská medicína podporuje základ detoxikace úpravou životosprávy, pak následuje užívání bylinných směsí, akupunktury a jiných léčebných metod. Detoxikace v tomto období je neobyčejně účinná v tom, že pomáhá organismu rychle řešit potíže spojené s akutními onemocněními.
Životospráva pro zdravé tlusté střevo
Pro povzbuzení funkce tlustého střeva jsou vhodné rýže, jáhly (důležité dbát na správnou přípravu), oves, fazole adzuki, lilek, fermentované sojové boby ve formě miso pasty, květák, celer, čínské zelí, kukuřice, okurky, fíky, med, hlávkový salát.
Aby bylo tlusté střevo průchodné, je potřeba jej také vyčistit. Nejdůležitější složkou potravy pro vyčištění tlustého střeva a péči o něj, je vláknina. Číňani tvrdí, že naši čchi ztrácíme, když jíme rafinované potraviny a potraviny s malým množstvím vlákniny. Pak se v těle tvoří jedovaté látky a zatěžují systém, tělo pak vstřebává toxiny z tlustého střeva, což poškozuje játra. Vláknina je totiž nutná k urychlení procesu vyměšování a pokud jí není v jídelníčku dostatek, obsah střeva stagnuje a proces onemocnění může začít. I strava bohatá na vodu je důležitá, dále jídla s buď neutrální nebo zásaditou hodnotou pH. Pokud máte potíže s tlustým střevem, měl by váš jídelníček obsahovat hlavně hodně zeleniny, která se právě chová zásaditě (vyjma brambor, lilku, rajčat, feferonek).
Vyzkoušet můžete i byliny, pro očistu tlustého střeva. Bylinky vhodné pro léčbu tlustého střeva podle čínské medicíny.
- Fenykl obecný podporuje správnou funkci střeva,sleziny i žaludku a uvolňuje hlen.
- Kopr zahradnický uvolňuje střevo a podporuje slezinu i žaludek.
- Zelí je dokonalou živou směsí enzymů, které působí na lidské buňky antioxidačně, oživují a regenerují organismus.
- Máta peprná schlazuje a tonifikuje střevo.
Pro zlepšení trávení můžete zkusit následující recept na detoxikační nápoj:
1 litr vody
Lžička lněných semínek
Lžička koriandru
Lžička římského kmínu
Lžička nastrouhaného zázvoru
Ingredience smícháte, povaříte 3-4 minuty, scedíte a přelijete do lahve, z které postupně upíjíte po celý den.