Vaše játra představují hlavní filtrační systém lidského těla, který přeměňuje toxiny na odpadní produkty, čistí krev a metabolizuje živiny a léky a dodává tělu některé z nejdůležitějších bílkovin.

Internet je plný rad, že se máte několik dní postit nebo pít pouze šťávy či jiné tekutiny a zároveň nás nabádají k nákupu různých produktů. Chcete udělat vše pro to, abyste se aktivně podíleli na svém zdraví. Pokud si však myslíte, že potřebujete detoxikaci jater, měli byste vědět, že toho pro vás farmaceutický průmysl a jeho doplňky výživy moc udělat nemůže.

V posledních letech zaplavilo trh mnoho výrobků, které údajně slouží k detoxikaci a očistě jater, ať už po víkendovém obžerství jídlem nebo alkoholem, k udržení každodenní funkce jater nebo k nápravě již poškozených jater. Žádný z těchto doplňků výživy neprochází řádnou kontrolou, co se týká účinků. A pokud jste již něco zkusili, nejspíš jste vyhodili peníze zbytečně, jak se dál dočtete.

Zdroj: Youtube

Detox jater a největší mýty

Mýtus č. 1: Jaterní očisty jsou důležité pro každodenní udržení zdraví a jsou užitečné zejména poté, co jste se přejedli

Ačkoli některé běžné složky přípravků na čištění jater vykazují pozitivní výsledky - ostropestřec mariánský prokazatelně snižuje zánět jater a extrakt z kurkumy chrání před poškozením jater - nebyly získány dostatečné údaje z klinických studií na lidech, aby bylo možné doporučit rutinní používání těchto přírodních látek pro prevenci.

Pokud jde o nadměrnou konzumaci alkoholu nebo potravin, platí, že pokud jde o zdraví jater, je vždy lepší méně než více a nebylo prokázáno, že by očistné kúry zbavily tělo poškození způsobeného nezdravým životním stylem.

Co se týká tolik populární snahy o detox, kdy se pijí jen šťávy, i to může být nebezpečné. Jak uvádí web MD, nepasterizované šťávy mohou způsobit onemocnění, zejména pokud jste starší nebo máte oslabený imunitní systém. Pokud máte onemocnění ledvin, může očista, která zahrnuje velké množství šťáv, vaše onemocnění zhoršit.

Mýtus č. 2: Jaterní očista je bezpečný a zdravý způsob hubnutí

Mnoho výrobků na detoxikaci jater se prodává také jako očistné kúry na hubnutí. Neexistují však žádné klinické údaje, které by potvrzovaly účinnost těchto očistných kúr. Některé doplňky stravy mohou ve skutečnosti játra poškodit tím, a proto by se měly používat s opatrností.

Studie zjistily, že poškození jater z bylinných a potravinových doplňků je na vzestupu. Například výtažek ze zeleného čaje může způsobit poškození jako při hepatitidě. A kávové klystýry, které jsou součástí některých režimů, mohou vést k infekcím a problémům s elektrolyty, které mohou být smrtelné.

Neexistuje žádný vědecký důkaz o tom, že by očista jater odstraňovala toxiny z vašeho těla nebo vás činila zdravějšími. Při detoxikační dietě se můžete cítit lépe jen proto, že nejíte vysoce zpracované potraviny s pevnými tuky a zpracovaným cukrem.

Lékaři tvrdí, že jaterní detoxy nejsou důležité pro vaše zdraví ani pro to, jak dobře vaše játra fungují. Neexistuje žádný důkaz, že pomáhají zbavit se toxinů poté, co jste vypili příliš mnoho nezdravého jídla nebo alkoholu. Takže, když se o Vánocích přejíte v a pak si nasadíte detox nebo se vrhnete do „jarního detoxu“, jsou to kroky k ničemu. Vaše játra nepotřebují, abyste několik dní hladověli a jen pili. Nebo se krmili jen zeleninou. Co vaše játra opravdu potřebují, se dozvíte v dalších odstavcích.

Mýtus č. 3: Před onemocněním jater se nelze chránit

"Na rozdíl od tohoto mýtu existuje mnoho preventivních kroků, kterými se můžete chránit před onemocněním jater," říká lékařka Tinsay Woreta. Doporučuje následující opatření:

Nepijte nadměrně alkohol. Běžně by muži neměli konzumovat více než tři nápoje denně a ženy by neměly konzumovat více než dva nápoje denně, aby se zabránilo vzniku alkoholového onemocnění jater.

Zdravá játra díky životními stylu

Vyvarujte se přibývání na váze. Udržujte si index tělesné hmotnosti v normálním rozmezí (18 až 25) zdravým stravováním a pravidelným cvičením, abyste snížili riziko vzniku nealkoholického ztukovatění jater.

Nakonec to nejlepší, co můžete udělat pro zdravá játra, je vyhýbat se časté a nadměrné konzumaci nezdravých potravin a alkoholu, hýbat se a nechte se vyšetřit, pokud máte rizikové faktory onemocnění jater. Pokud máte poškozená játra, spolupracujte se svým lékařem, abyste vymysleli co nejzdravější a nejbezpečnější plán pro vaše osobní potřeby. Rozhodně nespoléhejte na detoxikační programy, doplňky stravy a další „zázraky“, v lepším případě příliš nepomohou, v horším případě mohou mít i negativní účinky.

Zdroj: hopkinsmedicine, Studie, MD